vinarstvo gurdau titulna 3
Galéria(32)

Skrytá medzi juhomoravskými vinicami: Vďaka zelenej streche táto stavba pôsobí ako pahorok v teréne

Partneri sekcie:

Dôraz na začlenenie stavby do krajiny sa v prípade mladého vinárstva prejavil vydarením splynutím s prostredím. Sila a úžitok novej zelene sa ešte viac prejavia s pribúdajúcimi rokmi.

Vinárstvo Gurdau vzniklo v roku 2012 na „zelenej lúke“ nad malou juhomoravskou obcou Kurdějov. Majitelia tu vtedy založili prvé vinice vo svahoch. Vysadením siedmich hektárov obnovili starú tradíciu prerušené na desiatky rokov. Aktuálne obhospodarujú už osem hektárov.

Obec historicky patrila k významným dodávateľom vína mikulovským i brnenským mešťanom a na šľachtické dvory na Morave. Prvé záznamy o viniciach sa objavili v 13. storočí. Pozemky sa tu kupovali za vysoké sumy a víno z tejto oblasti si mohla dovoliť len šľachta.

Nemeckí osadníci sem priniesli v 16. storočí inovácie vo výrobe vína a zvýšili tak hodnotu miestnych vinohradov. Po druhej svetovej vojne však museli nemeckí usadlíci odísť. Jeden a pol hektára vínnych riadkov, ktoré sa zachovali, bolo rozdelených medzi zostávajúcich 20 obyvateľov.

vinarstvo gurdau (3)
vinarstvo gurdau (4)
vinarstvo gurdau (8)
vinarstvo gurdau (5)
vinarstvo gurdau (2)
vinarstvo gurdau (1)
vinarstvo gurdau (12)
vinarstvo gurdau (14)

Vlna splývajúca s terénom

Prevzatím historického názvu obce sa mladé vinárstvo prihlásilo k veľkolepému vinárskemu odkazu tejto lokality. Oblasť má unikátnu uzatvorenú mikroklímu a svahovitý terén. Už prvotná idea vinárskeho domu pracovala s čo najefektívnejším umiestnením, teda doslova v centre viníc. Poloha priamo vo vinohrade minimalizuje dopravu surovín a pracovníkov v rámci vinárstva.

Umiestnenie vo voľnej krajine so sebou, pochopiteľne, prinieslo vysoké nároky na architektúru a začlenenie objektu do prostredia. Na krajinný kontext architekt zareagoval formou mierneho oblúka – vlny v krajine, pahorku medzi pahorkami.

Veľkú pozornosť venoval aj začleneniu stavby do terénu a nadväznosti na zeleň. Strecha oblúka je preto riešená ako zelená extenzívna. V okolí pribudlo 150 kríkov a stromov, pričom niektoré z nich prerastajú „prederavenú“ strechu. Celková sila a úžitok novej zelene v prospech krajiny aj domu sa prejavia až s pribúdajúcimi rokmi.

vinarstvo gurdau (20)
Hosťom sú k dispozícii dva apartmány, pomenované sú Stará Hora a Lipiny. | Zdroj: BoysPlayNice

Harmónia medzi estetikou a funkcionalitou

Dvojpodlažná železobetónová stavba je rozdelená na dva celky. Podzemná časť je určená na výrobu, odležanie a archivovanie vína. Kým výrobné priestory sú umiestnené pod terénom, na prízemí, o úroveň vyššie, sa odohrávajú degustácie a slúži ako na posedenie, tak i predaj. Táto časť je premenlivá a ústretová k chvíľam spoločenským, romantickým i k tichému rozjímaniu nad pohárom vína. Hosťom sú k dispozícii tiež dva apartmány na príležitostné nocovanie.

Priestory pre zákazníkov sú otvorené presklenou fasádou smerom k slnku, z dôvodu využívania pasívnej energie. Proti prehrievaniu v najteplejších letných mesiacoch má budova tepelnoizolačné trojsklá v kombinácii s drevenými predokennými dubovými lamelami. K príjemnej klíme v lete dopomáha aj dostatočný presah oblúkovej strechy a zatienenie pergoly plachtami pred fasádou.

vinarstvo gurdau (8)
Umiestnenie vo voľnej krajine so sebou prinieslo vysoké nároky na začlenenie stavby do prostredia. | Zdroj: BoysPlayNice

Dôraz na detail a precíznosť

Založenie stavby do zeme je pre vinárstva tradičné. Poňatie tohto konkrétneho je súčasné aj nadčasové. Atmosféra prostredia je tu založená na zážitku krásy, vycibrenosti a komfortu. Organickú formu stavby podporujú materiály vo svojej prirodzenej forme ako pohľadový betón, sklo, kov, dubové a agátové drevo. Zároveň sa kladie maximálny dôraz na precíznosť remeselného spracovania a detaily.

Bezprostredný kontakt s krajinou umocňujú veľkoplošné zasklenie, veľkorysé terasy a pochôdzna strecha. Zapustením domu do terénu vznikol pocit prívetivého zázemia a prirodzeného splynutia s miestom, z ktorého víno pochádza. Pobyt na terasách a umelom kopci zelenej strechy otvára scenérie horizontov Kurdějova, v diaľke sa rysujúcej Pálavy aj rovín rozprestierajúcich sa k Rakúsku.

vinarstvo gurdau (28)
Stavba bola nominovaná na Českú cenu za architektúru 2023, cenu nakoniec nezískala. | Zdroj: BoysPlayNice

Udržateľné postupy pri výrobe vína aj stavbe

„Veríme, že koncepcia vinárstva Gurdau výrazne prispeje k rýchlo rastúcej a zvyšujúcej sa vinárskej a turisticko-vinárskej kultúre v Česku a podporí rast novej pôvabnej tradície kultivovaného stretávania a spojenia človek – víno – krajina,“ povedal o projekte architekt Aleš Fiala.

Stavbu navrhol s čo najväčším rešpektom k okolitej krajine. Je kompletne prekrytá oblúkovou extenzívnou vegetačnou strechou a po rozvinutí vegetácie bude z diaľky takmer neviditeľná. Okolie doplnilo množstvo nových kríkov a urastených stromov aj z dôvodu vytvorenia optimálnej mikroklímy v budúcnosti.

Udržateľné postupy charakterizujú nielen techniku spracovania vína, ale aj prístup k stavbe. K ekologickej prevádzke vinárstva okrem zelenej strechy prispieva i vykurovanie tepelným čerpadlom vzduch-voda či opätovné využitie dažďovej vody. Tá sa zachytáva do akumulačnej nádoby a následne používa na zavlažovanie vinohradu. Biodiverzitu vo vinohrade podporujú včely, chované pre opeľovanie viníc.

Realizácia vinárstva bola nominovaná na Českú cenu za architektúru 2023.

Vinárstvo Gurdau

Architekt: Ing. arch. Aleš Fiala
Spolupracovníci: Ing. Tomáš Bílek, Ing. Bronislav Bureš
Krajinný architekt: Ing. Zdeněk Sendler
Interiér: Daniela Hradilová
Miesto: Kurdějov, Česká republika
Zastavaná plocha: 1 260 m2
Úžitková plocha: 997 m2
Pozemok: 43 099 m2
Projekt: 2016 – 2020
Realizácia: 2020 – 2022
Rok dokončenia: 2022