Zrekonštruovaná Slovenská národná galéria

Obrovský úspech SNG: Rekonštrukcia galérie sa dostala do výberu 40 najlepších európskych stavieb

Partneri sekcie:

Slovenská národná galéria (SNG) sa stala držiteľom výnamných úspechov a ocenení na domácej scéne. Ešte v minulom roku bola nominovaná aj na zahraničné ocenenie – EU Mies Award 2024, čo je Európska cena za architektúru. Slovensko zastupovalo v celkom počte 382 európskych stavieb 6 projektov, pričom do užšieho výberu sa dnes dostala len jedna – Slovenská národná galéria.

„Galéria nebola nikoho prioritou, dnes je základnou výbavou štátu,” povedala generálna riaditeľa SNG Alexandra Kusá v nedávnom rozsiahlom rozhovore pre redakciu ASB. Ten sa uskutočnil v decembri roku 2023 pri príležitosti prvého výročia otvorenia galérie, ktorá bola zatvorená vyše 20 rokov.

Dnes je SNG pevnou súčasťou Bratislavy i celej krajiny a ponúka obohacujúci zážitok laikom, odborníkom, ale aj milovníkom umenia a architektúry. Získala dve ocenenia v cene za architektúru CE ZA AR, ale aj cenu Dušana Jurkoviča za rok 2023 a národná galéria rovnako zastupuje Slovensko v Európskej cene za architektúru, EU Mies Award 2024.

Tieto úspechy sa podľa Alexandry Kusej skrývajú v tom, že ide o rekonštrukciu stavby zo 70. rokov, čo je odčitateľné. „A tiež preto, lebo ide po veľmi dlhej dobe o veľkú kultúrnu stavbu pre verejnosť. Dosiaľ sme väčšinou stavali obchodné domy a trochu diaľníc. Nestavali sa kultúrne inštitúcie pre ľudí,” uviedla pred vyše mesiacom pre našu redakciu riaditeľka SNG.

Slovenská národná galéria
Slovenská národná galéria | Zdroj: Matej Hakar

Dnes pozíciu národnej galérie ako kultúrnej špičky potvrdzuje aj ďalšia dôležitá udalosť. Na Európsku cenu za architektúru bolo nominovaných 6 slovenských projektov, o ktorých sme podrobne informovali v tomto článku. V ňom sme tiež uviedli, že bolo nominovaných 362 diel z 38 štátov, pričom tento zoznam sa bude postupne zužovať. 

A to sa stalo dnes. Slovenská národná galéria sa ako jediná slovenská realizácia zaradila medzi 40 najlepších diel európskej architektúry. „Je to historicky len druhýkrát, kedy sa Slovensko dostalo do prestížneho „shortlistu“ Ceny Európskej únie za súčasnú architektúru,” píše galéria vo svojom stanovisku. Predtým sa to podarilo len projektu rekonštrukcie niekdajšej bratislavskej pórobetónky, Mlynici. „Ide o prvé zahraničné ocenenie – teda umiestnenie na shortliste,“ upresnila SNG pre našu redakciu.

K aktuálnemu výberu sa vyjadril aj jeden z porotcov, taliansky architekt, kritik a profesor Pippo Ciorra: „Vo väčšine projektov môžete cítiť, že architekti chcú vyjadriť svoje nápady – architektúra je teda stále umením. Zároveň sa ale snažia využiť potenciál, čím sa môže stať architektúra v spoločnosti, ktorá sa veľmi radikálne mení. Tento výber je verným obrazom toho, aká je súčasná architektúra vo vzťahu k spoločnosti.”

Na webovej stránke EU Mies Award 2024 bola národná galéria priblížená v niekoľkých odsekoch: „Rekonštrukcia a rozšírenie priestorov Slovenskej národnej galérie bola neobyčajne zložitá úloha. Okrem splnenia nových programových požiadaviek na obmedzenej ploche pozemku bola rekonštrukcia neskorej moderny náročná najmä kvôli chýbajúcej metodike.”

Web ďalej dodáva, že projekt bol náročný aj pre potrebné odstránenie viacerých nedostatkov, pochádzajúcich z minulých rekonštrukcií a prístavieb v 50. a 70. rokoch 20. storočia. Následne sa venuje samotnej obnove: „V barokovom centrálnom krídle vznikol nový vstupný vestibul a výstavné priestory boli doplnené o novú výstavnú sálu pre veľké inštalácie a podujatia. K existujúcim objemom sa pridal korpus nového depozitára.” 

„Pôvodne relatívne uzavretý súbor je koncipovaný ako priestor otvorený verejnosti prostredníctvom nádvorí, chodieb a priechodnosti prízemných priestorov. Mal by byť miestom pre širokú škálu rôznych aktivít. Atmosféra tohto komplexu má inšpirovať prostredníctvom kontrastného architektonického susedstva a jedinečných výstavných priestorov,” uvádza internetová stránka EU Mies Award 2024 a na záver dodáva: „Už niekoľko mesiacov po dokončení v decembri 2022 sa SNG stala vyhľadávaným a živým miestom v centre Bratislavy.”

sng 2023 matejhakar© M2A1566 1
Zrekonštruovaná Slovenská národná galéria – átrium | Zdroj: Matej Hakar

Celkovo sa do výberu 40 najlepších európskych stavieb dostali projekty z 20 štátov. Najväčšie zastúpenie má Španielsko, ktoré v užšom výbere reprezentuje 6 realizácií. Nasleduje Nemecko a Belgicko, ktoré majú v „shortliste“ po 4 stavby. Z Francúzska, Chorvátska a Portugalska sa do výberu dostali 3 nominácie, 2 projektami disponujú Rakúsko, Slovinsko a Švédsko, pričom výber uzatvára po jednej nominácií 11 krajín – Česko, Poľsko, Taliansko, Holandsko, Írsko, Nórsko, Rumunsko, Estónsko, Gruzínsko, Grécko a Slovensko. 

Po tomto výbere sa očakáva – o mesiac neskôr – ďalšie zúženie na konečných päť finalistov. Tieto stavby nakoniec osobne navštívi aj sedemčlenná medzinárodná porota v zložení Frédéric Druot (francúzsky architekt a umelec), Martin Braathen (nórsky kurátor a architekt), Pippo Ciorra (taliansky architekt, kritik a profesor), Tinatin Gurgenidze (nemecká kurátorka a architektka), Adriana Krnáčová (kurátorka a bývalá primátorka Prahy, narodená na Slovensku, pozn. red.), Sala Makumbundu (nemecká architektka) a Hrvoje Njiric (chorvátsky architekt, profesor a lektor). 

Historicky ide o významné podujatie. Cena Európskej únie za súčasnú architektúru je oficiálne udeľovaná od roku 2001, táto myšlienka ale vznikla oveľa skôr. Ešte v roku 1987 bola podpísaná dohoda medzi vtedajším európskym komisárom a barcelonským primátorom, čím bola spustená Cena Európskych spoločenstiev Mies van der Rohe – pomenovaná po slávnom nemeckom architektovi. Prvé bienále sa uskutočnilo v roku 1988 a súťaž niesla názov Cena Miesa van der Rohe za európsku architektúru.

Aktuálny 18. ročník prinesie výsledky v apríli tohto roku. Či sa medzi päticu finalistov dostane aj rekonštrukcia SNG je nateraz len v réžii sci-fi, už teraz ale ide o úspech slovenskej architektúry a budovy, ktorej časti boli uzatvorené už v roku 2001.

Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave

Architekt pôvodnej stavby: Vladimír Dedeček
Architekti prestavby: Martin Kusý a Pavol Paňák
Projektant: Architekti BKPŠ/Kusý – Paňák
Podpis zmluvy: 28. december 2015
Pôvodná dĺžka výstavby: 36 mesiacov
Skutočný termín ukončenia: 2022
Investičný náklad: 75,5 miliónov eur s DPH