Kancelárske priestory Mlynica.
Galéria(42)

(Ne)formálne kancelárske priestory Mlynice pretkali industriálnu atmosféru zeleňou

Partneri sekcie:

Jedným zo žiarivých príkladov revitalizácie industriálnych stavieb v Bratislave je aj Mlynica. Budova pórobetónky sa vďaka architektom z architektonického ateliéru GutGut premenila na impozantný priestor, ktorý však stále ctí a zachováva svoju históriu. Dnes sa v ňom nachádzajú moderné kancelárske priestory z dielne architektonického ateliéru LINEAR. 

Mlynica spája kancelárske priestory, coworking, eventový priestor a loftové bývanie na Turbínovej ulici v bývalej priemyselnej časti bratislavského Nového Mesta. Objekt je súčasťou rozsiahleho post-industriálneho areálu Ľahkých stavebných hmôt v Bratislave. Od šesťdesiatych rokov sa tu vyrábali tvárnice, dosky a panely z pórobetónu. Výroba prebiehala do roku 1992.

Po privatizácii areál jeho vtedajší majitelia rozpredávali a začal postupne chátrať. Dnes je z neho vďaka osvietenému majiteľovi miesto s vysokým potenciálom a má šancu stať sa jedinečným kultúrnym centrom. Takým, aké obdivujeme v európskych metropolách. Samotný objekt Mlynice je unikátny projekt spočívajúci v konverzii starej industriálnej budovy na moderný eventový a administratívny priestor s loftmi.

Kancelárske priestory Mlynica.
Rozšírenie kancelárskych priestorov firmy ISE vzišlo z dvoch podnetov, jednak to bola kapacitná potreba a jednak tu bol dlhodobo nevyužitý priestor. | Zdroj: Tomáš Manina

Kvalitný mix funkcií

Z bývalej industriálnej budovy čisto technicko-výrobného charakteru sa po rekonštrukcii z dielne architektonického ateliéru GutGut stal moderný objekt zmiešanej funkcie, určený na kultúrne podujatia, firemnú prezentáciu, administratívu a v malom rozsahu aj na bývanie vo voľných dispozíciách.

Mlynica je vertikálne funkčne rozčlenená na tri celky. Návrh jednotlivé časti nového programu – event, administratívne priestory a byty – necháva medzi sebou komunikovať prostredníctvom ústredného halového priestoru bývalej výroby. Odtiaľ sú sprístupnené pôvodné betónové násypníky, do ktorých sú vložené tri nové podlažia pre administratívu.

V jednej z jej častí sa nachádza sídlo stavebnej spoločnosti. Architektov Juraja Mihálika a Branislava Piliša oslovili, aby už existujúce zabehnuté priestory rozšírili a upravili na základe potrieb, ktoré vyplynuli z užívania priestoru a potrieb užívateľov.

Kancelárske priestory Mlynica.
Priemyselný charakter tvrdých materiálov dopĺňajú prírodné ako napríklad drevo, textilné povrchy, akustické závesy. | Zdroj: Tomáš Manina

Liftnutý cowork

Pôdorys je obdĺžnikového tvaru. Dve časti tvoria administratívne priestory v tvare písmena L popri dvoch stranách obdĺžnika. Tretia je centrálny komunitný priestor. V pôdorysnom tvare písmena L sa na jeho priečnej (kratšej) časti nachádzajú uzavreté priestory spoločnosti, pozdĺžna časť obsahuje štyri atypické kancelárske miestnosti a zvyšok celého priestoru tvorí už spomínaná komunitná zóna.

„Rozšírenie kancelárskych priestorov firmy ISE vzišlo z dvoch podnetov, jednak to bola kapacitná potreba a jednak tu bol dlhodobo nevyužitý priestor, ktorý mal pôvodne ambíciu fungovať ako cowork. Chýbali priestory na neformálne stretnutia, kancelárie, zasadačky pre rôzne príležitosti,“ vysvetľuje Mihálik.

Skladbou, charakterom, dispozično-prevádzkovým riešením nie je človek nútený niekde a s niekým tráviť spoločný čas. Navyše priestor ponúka pestrofarebné možnosti využitia.

Návrh interiéru dopĺňa priestory Mlynice dvomi zasadačkami a jednou kanceláriou, ktoré prepája ústredný otvorený priestor (átrium cez tri podlažia). Zasadačky majú svoju špecifickú atmosféru. Do prvej sa vstupuje cez pôvodnú sýpku, kde je vytvorený modrý záliv ako predpolie k zasadačke.

Kancelárske priestory Mlynica.
Zásadným prepájajúcim prvkom tohto otvoreného priestoru je bohatá zeleň – fenomén, ktorý vyvažuje a dopĺňa priemyselný dizajn budovy. | Zdroj: Tomáš Manina

Druhá zasadačka slúži skôr na komorné reprezentačné účely. V centrálnom priestore vzniklo niekoľko zón, ktoré sa vzájomne dopĺňajú. Spája sa tu lounge zóna, cowork, mítingový priestor, ako aj kuchynský ostrov s barovým sedením, ktorý sa môže využívať napríklad aj pri rôznych akciách,“ dodáva Piliš. Zásadným prepájajúcim prvkom tohto otvoreného priestoru je bohatá zeleň – fenomén, ktorý vyvažuje a dopĺňa priemyselný dizajn budovy.

Zeleň paravánu oddeľuje cowork od lounge zóny a zeleň vymedzuje ostatné zóny v priestore. Všetky predely sú tvorené hýbateľnými nábytkovými kusmi, ako napríklad už spomínanou na mieru vytvorenou kovovou policou alebo premiestniteľnými veľkými kvetináčmi, v ktorých sú zasadené stromy. Priestor je veľmi nekonfliktný a modifikovateľný podľa potrieb užívateľov.

Architektonický ateliér LINEAR bol založený v lete 2020 ako výsledok dlhoročnej spolupráce stavebného inžiniera Branislava Piliša a architekta Juraja Mihálika. Piliš vyštudoval Stavebnú fakultu STU v Bratislave, je autorizovaným stavebným inžinierom od roku 2009. Pôsobil vo významných spoločnostiach, ako Partner-Projekt, Igor Palčo, Proma, Architekti Šebo Lichý, Acrea. Mihálik vyštudoval Fakultu architektúry STU v Bratislave a od roku 2010 je autorizovaným architektom SKA, pôsobil v architektonických ateliéroch Zero3, A&D ateliér, VIVS, Architekti Šebo Lichý a Acrea.

Protikladná materialita

Priemyselný charakter tvrdých materiálov dopĺňajú prírodné: stoly, prideľovacie steny, regály a skrinky z preglejky, rokovací stôl z masívu, textilné povrchy sedacieho nábytku, akustických závesov a tkané koberce. Dizajn barového stola v kuchynskej časti vychádza z DNA firmy. Roxor ako stavebný materiál je stvárnením ich zamerania.

Materialita prvkov je autentická. Roxorové nohy sú v korodovanej forme, paraván je zo surovej ocele, modrý záliv vychádza z farebnosti zachovaných platní na stenách. Protikladná materialita vytvára príjemný a útulný celok, ktorý vyžaruje priateľskú atmosféru. Pri návšteve staronových priestorov u mňa absentoval pocit, že som v administratívnom priestore. Možnosť voľby. To podľa mňa najviac definuje príjemný interiér.

Skladbou, charakterom, dispozično-prevádzkovým riešením nie je človek nútený niekde a s niekým tráviť spoločný čas. Navyše priestor ponúka pestrofarebné možnosti využitia. Kancelárske priestory sú príkladom dnešných, ale i nastupujúcich trendov v tomto segmente. Kancelársky priestor čakajú nové časy. Iné vo všetkých smeroch. Myslím, že je sa na čo tešiť.

Kancelárske priestory Mlynica.
Kancelárske priestory Mlynica.
Kancelárske priestory Mlynica.
Kancelárske priestory Mlynica.
Kancelárske priestory Mlynica.
Kancelárske priestory Mlynica.
Kancelárske priestory Mlynica.
Kancelárske priestory Mlynica.

Kancelárske priestory Mlynica

Realizácia: 2022
Investor: ISE
Architekti: LINEAR – Juraj Mihálik, Branislav Piliš
Dodávatelia: Myotis, Kochlíky, Master & Master, Triform Factory, Bon Appetit, Pots, BoConcept, Javorina, Foldari, Smart Light

Článok bol uverejnený v časopise ASB 3/2023