(Ne)formálne kancelárske priestory Mlynice pretkali industriálnu atmosféru zeleňou
Jedným zo žiarivých príkladov revitalizácie industriálnych stavieb v Bratislave je aj Mlynica. Budova pórobetónky sa vďaka architektom z architektonického ateliéru GutGut premenila na impozantný priestor, ktorý však stále ctí a zachováva svoju históriu. Dnes sa v ňom nachádzajú moderné kancelárske priestory z dielne architektonického ateliéru LINEAR.
Mlynica spája kancelárske priestory, coworking, eventový priestor a loftové bývanie na Turbínovej ulici v bývalej priemyselnej časti bratislavského Nového Mesta. Objekt je súčasťou rozsiahleho post-industriálneho areálu Ľahkých stavebných hmôt v Bratislave. Od šesťdesiatych rokov sa tu vyrábali tvárnice, dosky a panely z pórobetónu. Výroba prebiehala do roku 1992.
Po privatizácii areál jeho vtedajší majitelia rozpredávali a začal postupne chátrať. Dnes je z neho vďaka osvietenému majiteľovi miesto s vysokým potenciálom a má šancu stať sa jedinečným kultúrnym centrom. Takým, aké obdivujeme v európskych metropolách. Samotný objekt Mlynice je unikátny projekt spočívajúci v konverzii starej industriálnej budovy na moderný eventový a administratívny priestor s loftmi.
Kvalitný mix funkcií
Z bývalej industriálnej budovy čisto technicko-výrobného charakteru sa po rekonštrukcii z dielne architektonického ateliéru GutGut stal moderný objekt zmiešanej funkcie, určený na kultúrne podujatia, firemnú prezentáciu, administratívu a v malom rozsahu aj na bývanie vo voľných dispozíciách.
Mlynica je vertikálne funkčne rozčlenená na tri celky. Návrh jednotlivé časti nového programu – event, administratívne priestory a byty – necháva medzi sebou komunikovať prostredníctvom ústredného halového priestoru bývalej výroby. Odtiaľ sú sprístupnené pôvodné betónové násypníky, do ktorých sú vložené tri nové podlažia pre administratívu.
V jednej z jej častí sa nachádza sídlo stavebnej spoločnosti. Architektov Juraja Mihálika a Branislava Piliša oslovili, aby už existujúce zabehnuté priestory rozšírili a upravili na základe potrieb, ktoré vyplynuli z užívania priestoru a potrieb užívateľov.
Liftnutý cowork
Pôdorys je obdĺžnikového tvaru. Dve časti tvoria administratívne priestory v tvare písmena L popri dvoch stranách obdĺžnika. Tretia je centrálny komunitný priestor. V pôdorysnom tvare písmena L sa na jeho priečnej (kratšej) časti nachádzajú uzavreté priestory spoločnosti, pozdĺžna časť obsahuje štyri atypické kancelárske miestnosti a zvyšok celého priestoru tvorí už spomínaná komunitná zóna.
„Rozšírenie kancelárskych priestorov firmy ISE vzišlo z dvoch podnetov, jednak to bola kapacitná potreba a jednak tu bol dlhodobo nevyužitý priestor, ktorý mal pôvodne ambíciu fungovať ako cowork. Chýbali priestory na neformálne stretnutia, kancelárie, zasadačky pre rôzne príležitosti,“ vysvetľuje Mihálik.
Skladbou, charakterom, dispozično-prevádzkovým riešením nie je človek nútený niekde a s niekým tráviť spoločný čas. Navyše priestor ponúka pestrofarebné možnosti využitia.
Návrh interiéru dopĺňa priestory Mlynice dvomi zasadačkami a jednou kanceláriou, ktoré prepája ústredný otvorený priestor (átrium cez tri podlažia). Zasadačky majú svoju špecifickú atmosféru. Do prvej sa vstupuje cez pôvodnú sýpku, kde je vytvorený modrý záliv ako predpolie k zasadačke.
Druhá zasadačka slúži skôr na komorné reprezentačné účely. V centrálnom priestore vzniklo niekoľko zón, ktoré sa vzájomne dopĺňajú. Spája sa tu lounge zóna, cowork, mítingový priestor, ako aj kuchynský ostrov s barovým sedením, ktorý sa môže využívať napríklad aj pri rôznych akciách,“ dodáva Piliš. Zásadným prepájajúcim prvkom tohto otvoreného priestoru je bohatá zeleň – fenomén, ktorý vyvažuje a dopĺňa priemyselný dizajn budovy.
Zeleň paravánu oddeľuje cowork od lounge zóny a zeleň vymedzuje ostatné zóny v priestore. Všetky predely sú tvorené hýbateľnými nábytkovými kusmi, ako napríklad už spomínanou na mieru vytvorenou kovovou policou alebo premiestniteľnými veľkými kvetináčmi, v ktorých sú zasadené stromy. Priestor je veľmi nekonfliktný a modifikovateľný podľa potrieb užívateľov.
Protikladná materialita
Priemyselný charakter tvrdých materiálov dopĺňajú prírodné: stoly, prideľovacie steny, regály a skrinky z preglejky, rokovací stôl z masívu, textilné povrchy sedacieho nábytku, akustických závesov a tkané koberce. Dizajn barového stola v kuchynskej časti vychádza z DNA firmy. Roxor ako stavebný materiál je stvárnením ich zamerania.
Materialita prvkov je autentická. Roxorové nohy sú v korodovanej forme, paraván je zo surovej ocele, modrý záliv vychádza z farebnosti zachovaných platní na stenách. Protikladná materialita vytvára príjemný a útulný celok, ktorý vyžaruje priateľskú atmosféru. Pri návšteve staronových priestorov u mňa absentoval pocit, že som v administratívnom priestore. Možnosť voľby. To podľa mňa najviac definuje príjemný interiér.
Skladbou, charakterom, dispozično-prevádzkovým riešením nie je človek nútený niekde a s niekým tráviť spoločný čas. Navyše priestor ponúka pestrofarebné možnosti využitia. Kancelárske priestory sú príkladom dnešných, ale i nastupujúcich trendov v tomto segmente. Kancelársky priestor čakajú nové časy. Iné vo všetkých smeroch. Myslím, že je sa na čo tešiť.
Kancelárske priestory Mlynica
Realizácia: 2022
Investor: ISE
Architekti: LINEAR – Juraj Mihálik, Branislav Piliš
Dodávatelia: Myotis, Kochlíky, Master & Master, Triform Factory, Bon Appetit, Pots, BoConcept, Javorina, Foldari, Smart Light