Študijný pavilón
Galéria(15)

Ocenenie Mies van der Rohe Awards 2024 tento raz pre nemeckých architektov

Súťaž, ktorá je považovaná za najprestížnejšie architektonické ocenenie na starom kontinente, pozná svojho laureáta. Cena tento rok putovala do Nemecka.

Vo štvrtok 25. apríla sa v Bruseli oceňovala architektúra. Do súťaže o Cenu Európskej únie za súčasnú architektúru nie je možné prihlásiť sa. Výber je založený na nomináciách, ktoré vyberajú lokálne autority z jednotlivých krajín.

V tomto ročníku bolo celkovo nominovaných 362 prác z 38 krajín Európy. Na shortlist 40 najlepších stavieb sa dostala aj rekonštrukcia a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave.

Víťazom pre rok 2024 sa nakoniec stal Študijný pavilón v areáli Technickej univerzity v nemeckom Braunschweigu. Jeho autormi sú architekti Gustav Düsing a Max Hacke sídliaci v Berlíne, ktorí sa týmto stali najmladšími laureátmi ceny EUmies Awards.

Študijný pavilón
studijny pavilon tu (1)
studijny pavilon tu (2)
studijny pavilon tu (6)
studijny pavilon tu (3)
studijny pavilon tu (4)
studijny pavilon tu (5)
kniznica barcelona (1)

Štvrťmiliónové univerzitné mesto Braunschweig je sídlom technickej univerzity, ktorej kampus tvorí severnú časť centra mesta. Porota ocenila, ako tento projekt pavilónu poňal trvalú udržateľnosť a vytvoril príjemné a hravé prostredie pre štúdium, spoluprácu aj stretávanie sa komunity. Jasnú architektonickú myšlienku autori posunuli až za hranice možností, a to prostredníctvom nekompromisnej a starostlivo prepracovanej štruktúry.

Ľahký presklený pavilón so štvorcovým pôdorysom je nielen budovou, ale aj všestranným systémom, ktorý spája technologické výdobytky a flexibilné a opakovane použiteľné princípy. Jeho prízemie zónujú oceľové schodiská, na hornom podlaží nájdeme otvorené galérie a mostíky.

studijny pavilon tu (6)
Jasnú architektonickú myšlienku Študijného pavilónu v areáli Technickej univerzity autori podľa poroty posunuli až za hranice možností. | Zdroj: Iwan Baan

Štíhla hybridná konštrukcia z ocele a dreva je plne demontovateľná, takže okrem možného zahustenia pomocou ďalších plošín je možné budovu prestavať do inej podoby alebo na inom mieste. Pavilón bol otvorený v lete 2023 a môžu ho využívať všetci študenti univerzity 14 hodín denne, 7 dní v týždni.

Cenu pre začínajúcich architektov dostala unikátna knižnica

Okrem hlavnej ceny Nadácia Mies van der Rohe udeľuje každoročne aj cenu pre začínajúcich architektov do 40 rokov, Emerging Architecture Prize. Pre rok 2024 si ju odniesla Knižnica Gabriela Garcíu Márqueza v Barcelone od autorov Elena Orte a Guillermo Sevillano z madridského ateliéru SUMA Arquitectura.

Knižnica je súčasťou administratívneho a kultúrneho centra vo východnej časti mesta, v štvrti Sant Martí. Prispieva k premene tejto časti Barcelony tým, že sa otvára ako nový vonkajší a vnútorný verejný priestor.

Jej drevená konštrukcia má predsadenú kompozitnú fasádu s lamelami, ktoré chránia interiér pred priamym slnečným žiarením. Jednotlivé štruktúry fasády pripomínajú listy kníh, takže budova z diaľky pôsobí ako nepravidelná hromada naukladaných knižiek.

Päťpodlažná budova je postavená na troch jadrách okolo trojuholníkového nádvoria, ktoré sú spojené rôznymi drevenými priehradovými nosníkmi. Vo vnútri sa o zážitok postarajú átrium (fungujúce ako solárny komín) a menšie aj väčšie priestory s výhľadmi do zelených korún stromov. Ideou bolo spraviť z knižnice rozšírenie domova s kreslami a zákutiami. Tie majú lákať ľudí a vytvárať pocit, akoby sedeli doma vo svojej obývačke.

kniznica barcelona (1)
Cenu pre začínajúcich architektov do 40 rokov si tento rok odniesla Knižnica Gabriela Garcíu Márqueza v Barcelone. | Zdroj: Jesús Granada

Iliana Ivanova, komisárka EÚ pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež, na víťazných dielach vyzdvihla, že odrážajú princípy nového európskeho Bauhausu. Prinášajú podľa nej zelený prechod do každodenného života ľudí a obytných priestorov. Slávnostný ceremoniál odovzdávania cien sa uskutoční 14. mája v Barcelone.