Powered by Ulsteinvik
Galéria(8)

Ako môže vyzerať cirkulárne bývanie budúcnosti? V Nórsku hľadajú odpovede

Projekt nazvaný Powered by Ulsteinvik si vlani vyslúžil v súťaži Architizer A+Awards prvé miesto v kategórii Architektonických modelov a rendrov. Vysvetlenie, čo vlastne stojí za prvenstvom vydobytým v konkurencii stoviek iných vizuálne strhujúcich projektov, je však trochu zložitejšie.

Víťazní autori, respektíve architektky z ateliéru Kaleidoscope Nordic, totiž svojou graficky názornou prácou neponúkli len pekný obrázok, ale ucelenú víziu budúcnosti severského sídla. Ulsteinvik je 6-tisícové nórske mestečko na brehu oceánu. Je tu pamiatkovo chránený kostol, dve lokálne lodenice, futbalový klub.

S hlbokou úctou k miestnym obyvateľom sa ale nedá povedať, že by to bolo mesto nejako zvlášť pekné či zaujímavé. Je úplne nevýrazné, priemerné, nijaké. A otvorená debata o nevyhnutnosti zmeny a potrebe modernizácie sa tu vedie už naozaj dlho.

Powered by Ulsteinvik
Powered by Ulsteinvik
Powered by Ulsteinvik
Powered by Ulsteinvik
Powered by Ulsteinvik
Powered by Ulsteinvik
Powered by Ulsteinvik

Obvykle potom končí zmierlivým záverom, že by sa niečo malo stať s promenádou na nábreží, že treba osadiť viac solárnych panelov na strechách komerčných budov alebo že by sa centrum malo viac otvoriť chodcom.

Prečo zostávať stáť v polovici cesty?

To sú možno pekné plány, no bez hlbších ambícií na skutočne výraznú zmenu. A podľa tímu Kaleidoscope Nordic sú tieto plány aj chybné pre svoju nedostatočnosť. Blåtur, diskutovaný Modrý chodník promenády, možno nábrežie trochu rozveselí, ale nevyrieši problémy s obslužnosťou dôchodcov v štvrti Ulshaugen ani nedostatok zelene v susednom meste Holsekerdalen.

Powered by Ulsteinvik
Powered by Ulsteinvik | Zdroj: Kaleidoscope Nordic

Len samotná podpora peších zón nespraví centrum mesta vyhľadávanejším a ani pár solárnych striech navyše nepomôže mestu Ulsteinvik stať sa sebestačnejším a udržateľnejším. Pritom ide o jednotlivosti, ktoré sú však súradnicovo dôležité a je potrebné ich riešiť.

Má cenu sa nimi zaoberať postupne? Prístup ulsteinvikskej radnice, ktorý je vo všeobecnej rovine vlastný všetkým veľkým mestám, pripomína snahu postupne pozliepať z nakrájaných koliesok znovu celú salámu.

Powered by Ulsteinvik
Powered by Ulsteinvik | Zdroj: Kaleidoscope Nordic

Stohektárová skladačka

Projekt Powered by Ulsteinvik, aktuálne vo fáze konceptu, je pritom univerzálnou odpoveďou na všetky spomenuté výzvy, kompletnou štangľou pomyselnej salámy.

Prepája celé sídlo, jeho štvrti a predmestia, ponúka osobitú identitu celému mestu. Dáva čistú energiu, inteligentné siete, ponúka zeleň i novú typológiu bývania, komunitné a biznis centrá, inovatívne laboratóriá, komerčné i administratívne zázemie.

Vo svojej tvorivej neskromnosti je návrhom komplexnej reorganizácie už čiastočne zastavanej plochy jadra mesta a priľahlého otvoreného nábrežia. Zaujímavé pritom je, že tento obrí zámer rastie z veľmi nenápadného detailu. Z dielika skladačky, ktorý by v mnohonásobnom opakovaní vytvoril stohektárové puzzle. Z dielika, ktorý sa volá SmartPERGOLA.

Moduly SmartPERGOLA vychádzajú z myšlienky, že v horúcom letnom dni nepotrebujete zástenu proti slnku a k tomu navyše solárny panel pre čistú energiu, ak sa pred pálivou horúčavou skryjete do tieňa čiastočne transparentného solárneho panela.

Powered by Ulsteinvik
Powered by Ulsteinvik | Zdroj: Kaleidoscope Nordic

Zároveň potom nemusíte tápať v tom, ako do betónovej šedi mesta zakomponovať viac udržateľných stavebných materiálov, pokiaľ je spomínaná kombinovaná solárna zástena napríklad zasadená do rámov z CLT dreva, sprevádzajúceho vonkajšie predsadené fasády všetkých stavieb.

Domy, ktoré sú úspornejšie, obalené dizajnovo štylizovaným dreveným plášťom, vyrábajúce si energiu pre vlastnú spotrebu a jej redistribúciu do inteligentnej siete a centrálnych batériových systémov, potom robia sebestačným celé mesto.

Vízia o veľkej budúcnosti malého mesta

Opakovaním vzorca s jedným dielikom skladačky je možné vytvoriť novú identitu celého sídla, ktoré si môže dovoliť expandovať do sveta odvážnych ideí. V nich je základným konceptom udržateľnosť a ekológia.

Prináša vízie urbánnych záhrad, kde je priestor na organickú lokálnu produkciu potravín i bezpečné miesta na hry detí. Ponúka príklady skleníkových domov, kde využívanie zdrojov funguje na princípe recyklácie, cirkulácie a spoločného prerozdeľovania.

Powered by Ulsteinvik je možno až príliš fantastický zámer, na papieri je však efektný a ekonomický zároveň. Že to tak v realite nemusí byť? No, možné to je. Ale bez inšpirujúcich futuristických vízií nemajú súčasné úvahy o budúcnosti zmysel.

Dobrá architektúra musí pozerať do budúcnosti – prvenstvo v súťaži si tak návrh od Kaleidoscope Nordic rozhodne zaslúži, pretože sa nebojí pozerať skutočne veľmi ďaleko.

Powered by Ulsteinvik

Lokalizácia: Ulsteinvik, Alesund, Nórsko
Architektonické štúdio: Kaleidoscope Nordic
Vedúci projektu: Silje Klepsvik, Tone Berge, Håkon Iversen
Realizácia: projekt je vo fáze konceptu
Zastavaná plocha: 100 ha

Radomír Dohnal