Ako môže vyzerať cirkulárne bývanie budúcnosti? V Nórsku hľadajú odpovede

Powered by Ulsteinvik
Zdroj: Kaleidoscope Nordic

Projekt nazvaný Powered by Ulsteinvik si vlani vyslúžil v súťaži Architizer A+Awards prvé miesto v kategórii Architektonických modelov a rendrov. Vysvetlenie, čo vlastne stojí za prvenstvom vydobytým v konkurencii stoviek iných vizuálne strhujúcich projektov, je však trochu zložitejšie.

Víťazní autori, respektíve architektky z ateliéru Kaleidoscope Nordic, totiž svojou graficky názornou prácou neponúkli len pekný obrázok, ale ucelenú víziu budúcnosti severského sídla. Ulsteinvik je 6-tisícové nórske mestečko na brehu oceánu. Je tu pamiatkovo chránený kostol, dve lokálne lodenice, futbalový klub.

S hlbokou úctou k miestnym obyvateľom sa ale nedá povedať, že by to bolo mesto nejako zvlášť pekné či zaujímavé. Je úplne nevýrazné, priemerné, nijaké. A otvorená debata o nevyhnutnosti zmeny a potrebe modernizácie sa tu vedie už naozaj dlho.

Obvykle potom končí zmierlivým záverom, že by sa niečo malo stať s promenádou na nábreží, že treba osadiť viac solárnych panelov na strechách komerčných budov alebo že by sa centrum malo viac otvoriť chodcom.

Prečo zostávať stáť v polovici cesty?

To sú možno pekné plány, no bez hlbších ambícií na skutočne výraznú zmenu. A podľa tímu Kaleidoscope Nordic sú tieto plány aj chybné pre svoju nedostatočnosť. Blåtur, diskutovaný Modrý chodník promenády, možno nábrežie trochu rozveselí, ale nevyrieši problémy s obslužnosťou dôchodcov v štvrti Ulshaugen ani nedostatok zelene v susednom meste Holsekerdalen.

Powered by Ulsteinvik
Powered by Ulsteinvik | Zdroj: Kaleidoscope Nordic

Len samotná podpora peších zón nespraví centrum mesta vyhľadávanejším a ani pár solárnych striech navyše nepomôže mestu Ulsteinvik stať sa sebestačnejším a udržateľnejším. Pritom ide o jednotlivosti, ktoré sú však súradnicovo dôležité a je potrebné ich riešiť.

Má cenu sa nimi zaoberať postupne? Prístup ulsteinvikskej radnice, ktorý je vo všeobecnej rovine vlastný všetkým veľkým mestám, pripomína snahu postupne pozliepať z nakrájaných koliesok znovu celú salámu.

Powered by Ulsteinvik
Powered by Ulsteinvik | Zdroj: Kaleidoscope Nordic

Stohektárová skladačka

Projekt Powered by Ulsteinvik, aktuálne vo fáze konceptu, je pritom univerzálnou odpoveďou na všetky spomenuté výzvy, kompletnou štangľou pomyselnej salámy.

Prepája celé sídlo, jeho štvrti a predmestia, ponúka osobitú identitu celému mestu. Dáva čistú energiu, inteligentné siete, ponúka zeleň i novú typológiu bývania, komunitné a biznis centrá, inovatívne laboratóriá, komerčné i administratívne zázemie.

Vo svojej tvorivej neskromnosti je návrhom komplexnej reorganizácie už čiastočne zastavanej plochy jadra mesta a priľahlého otvoreného nábrežia. Zaujímavé pritom je, že tento obrí zámer rastie z veľmi nenápadného detailu. Z dielika skladačky, ktorý by v mnohonásobnom opakovaní vytvoril stohektárové puzzle. Z dielika, ktorý sa volá SmartPERGOLA.

Moduly SmartPERGOLA vychádzajú z myšlienky, že v horúcom letnom dni nepotrebujete zástenu proti slnku a k tomu navyše solárny panel pre čistú energiu, ak sa pred pálivou horúčavou skryjete do tieňa čiastočne transparentného solárneho panela.

Powered by Ulsteinvik
Powered by Ulsteinvik | Zdroj: Kaleidoscope Nordic

Zároveň potom nemusíte tápať v tom, ako do betónovej šedi mesta zakomponovať viac udržateľných stavebných materiálov, pokiaľ je spomínaná kombinovaná solárna zástena napríklad zasadená do rámov z CLT dreva, sprevádzajúceho vonkajšie predsadené fasády všetkých stavieb.

Domy, ktoré sú úspornejšie, obalené dizajnovo štylizovaným dreveným plášťom, vyrábajúce si energiu pre vlastnú spotrebu a jej redistribúciu do inteligentnej siete a centrálnych batériových systémov, potom robia sebestačným celé mesto.

Vízia o veľkej budúcnosti malého mesta

Opakovaním vzorca s jedným dielikom skladačky je možné vytvoriť novú identitu celého sídla, ktoré si môže dovoliť expandovať do sveta odvážnych ideí. V nich je základným konceptom udržateľnosť a ekológia.

Prináša vízie urbánnych záhrad, kde je priestor na organickú lokálnu produkciu potravín i bezpečné miesta na hry detí. Ponúka príklady skleníkových domov, kde využívanie zdrojov funguje na princípe recyklácie, cirkulácie a spoločného prerozdeľovania.

Powered by Ulsteinvik je možno až príliš fantastický zámer, na papieri je však efektný a ekonomický zároveň. Že to tak v realite nemusí byť? No, možné to je. Ale bez inšpirujúcich futuristických vízií nemajú súčasné úvahy o budúcnosti zmysel.

Dobrá architektúra musí pozerať do budúcnosti – prvenstvo v súťaži si tak návrh od Kaleidoscope Nordic rozhodne zaslúži, pretože sa nebojí pozerať skutočne veľmi ďaleko.

Powered by Ulsteinvik

Lokalizácia: Ulsteinvik, Alesund, Nórsko
Architektonické štúdio: Kaleidoscope Nordic
Vedúci projektu: Silje Klepsvik, Tone Berge, Håkon Iversen
Realizácia: projekt je vo fáze konceptu
Zastavaná plocha: 100 ha

Radomír Dohnal