
Nominácie na ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva 2025: Kto si odnesie cenu z ASB GALA?
Blíži sa 19. ročník galavečera ASB GALA, na ktorom opäť oceníme osobnosti s veľkým prínosom pre slovenské stavebníctvo, architektúru, mestá a obce. Tu sú nominácie na cenu ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva 2025.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Ani tento rok v kategórii ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva nechýbajú veľké mená. Odborná porota sa v tajnom hlasovaní zhodla na nasledovnom výbere. Na slávnostnom večeri 25. septembra budú udelené dve ocenenia: jedno podľa hlasovania odbornej poroty a samostatná cena podľa hlasovania verejnosti.
František Brliť (1957)
Je renomovaným odborníkom v oblasti dopravných stavieb, špecializuje sa na mosty a betónové konštrukcie. Svoju prax v Doprastave, neskôr sa stal konateľom spoločnosti CEMOS. Má bohaté skúsenosti s návrhom a realizáciou významných dopravných stavieb, medzi ktoré patrí modernizácia diaľničných úsekov, mostov a ďalších inžinierskych konštrukcií na Slovensku aj v zahraničí. Je aj odborným poradcom a aktívne sa podieľa na vývoji betónových mostov a dopravných stavieb.
Matej Grebert (1980) a Juraj Benetin (1980)
V roku 2004 spoločne založili ateliér Compass Architekti. Tvoria komplexné portfólio projektov – od urbanizmu cez administratívne budovy až po interiéry. Ich hlavnou špecializáciou sú rezidenčné projekty. Ich tvorba pozitívne ovplyvňuje tvár hlavného mesta. Okrem toho sú osobnosťami, ktoré citlivo vnímajú celospoločenskú situáciu, venujú sa tomu, aby vzťahy v spoločnosti aj v navrhovanej architektúre fungovali kvalitne nielen dnes, ale aj o desiatky rokov. Stoja za rezidenčnou štvrťou Slnečnice, nedávno dokončili 3. etapu komplexu Zwirn a 1. etapu Vydrice.
Michaela Hantabalová (1974) a Juraj Hantabal (1973)
Manželia založili v roku 2009 architektonický ateliér Hantabal Architekti s víziou prinášať nielen kvalitnú a premyslenú architektúru, ale aj priestor, ktorý rešpektuje potreby ľudí a zároveň nesie hodnoty nadčasovosti. Od rodinných domov cez bytové komplexy až po verejné priestory vytvárajú srdcom a dušou priestory, kde sa ľudia cítia doma, bezpečne a inšpirovaní. V roku 2011 zaujali bytovým komplexom Minergo, medzi ich najnovšie realizácie patrí oceňovaná obnova Bratislavskej Kalvárie.
Vladimír Kohút (1948)
Je konateľom spoločnosti PRODIS+, odborníkom na prípravu projektov obnovy pamiatkových objektov, dlhodobo sa venuje problematike záchrany materiálnej substancie nosných konštrukcií historických stavieb. Podieľal sa na stavbe pamätníka Chatama Sofera v Bratislave, na rekonštrukcii Grand Hotela Kempinski na Štrbskom Plese či obnove a revitalizácii historických budov Univerzitnej knižnice v Bratislave. Spolupodieľal sa aj na statickom zabezpečení a pamiatkovej obnove a záchrane veľkého množstva objektov na Slovensku.
Martin Šramko (1981)
Kariéru začínal v konzultačnej spoločnosti Deloitte, viac ako 18 rokov pôsobí v spoločnosti Immocap. Dlhoročný CEO a zároveň predseda predstavenstva v minulosti zastával pozíciu finančného a investičného riaditeľa. Pod jeho vedením sa spoločnosť transformovala na komplexného developera tvoriaceho priestor nielen na prácu, ale aj bývanie a trávenie voľného času. Je tiež ideovým tvorcom prístupu Immocap co.re, ktorým spoločnosť odpovedá na otázky dlhodobej udržateľnosti a spoločenskej zodpovednosti.
Prehľad posledných víťazov podľa odbornej poroty
2024: Roman Talaš, Matej Siebert
2023: Zuzana Zacharová a Martin Paško
2022: Richard a Juraj Duškovci
2021: Iľja Skoček ml.
2020: Juraj Benetin
2019: Dušan Majdúch
Prehľad posledných víťazov podľa internetového hlasovania
2024: Roman Talaš, Matej Siebert
2023: Zuzana Zacharová a Martin Paško
2022: Marián Hlavačka
2021: Pavel Gregor
2020: Milan Murcko
2019: Dušan Majdúch