Vizualizácia projektu Da Vinci
Galéria(6)

Košice obohatí nový polyfunkčný objekt. Počíta aj so športovým účelom

Priemyselno-obchodná zóna najväčšieho východoslovenského mesta sa rozrastie o objekt, v ktorom nebude chýbať aj šport, rekreácia so zázemím a sadové úpravy. Jeho susedmi budú existujúce OC Atrium OPTIMA a Merkury Market. Vyplýva to zo zámeru, ktorý spoločnosť ASBIS SK predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Navrhovaná výstavba je v súlade s územným plánom Košíc. Pozemok je definovaný ako polyfunkčné plochy mestského a nadmestského občianskeho vybavenia a športovo rekreačného vyššieho vybavenia s podielom zelene 30 %.

Zámer investora ASBIS SK stavať na pozemku, kde je v súčasnosti náletová zeleň, nie je nový a oproti pôvodnému riešeniu je väčší o 4 parcely. Odhadovaná investícia predstavuje deväť miliónov eur. Projekt počíta aj s vytvorením nových pracovných príležitostí. V administratíve by tu mohlo pracovať 277 zamestnancov a v obchodných priestoroch 44.

„Účelom navrhovanej činnosti je výstavba polyfunkčnej budovy, ktorá pozostáva z troch nadzemných a jedného podzemného podlažia. Na prvom nadzemnom podlaží sa nachádzajú obchodné priestory, na druhom a treťom administratívne priestory a športovo rekreačné vybavenie s príslušným zázemím,“ uvádza v zámere.

Vizualizácia projektu Da Vinci (3)
Vizualizácia projektu Da Vinci | Zdroj: EIA/Polyfunkčný objekt Da Vinci

Architektonické riešenie objektu spočíva v návrhu dvoch jednoduchých, cez seba preložených hmôt, ktoré kopírujú funkčné členenie objektu. Horná časť objektu má na fasáde horizontálne pásy fasády a je kontrastná k prízemnej časti objektu.

Budova je navrhnutá ako skeletový nosný systém, ktorý je horizontálne stužený dvoma železobetónovými komunikačnými jadrami. Skelet je opláštený hlinkovými zasklenými stenami, sendvičovými panelmi a vertikálnymi pasmi prevetrávanej fasády.

Polyfunkčná  budova je navrhnutá s 3 nadzemnými a jedným podzemným podlažím. Na 1. nadzemnom podlaží sa nachádzajú obchodné priestory na 2. a 3.  nadzemnom podlaží  sú situované administratívne priestory a športovo rekreačné vybavenie s príslušným zázemím.  V suteréne objektu je navrhnutá garáž s 95 parkovacími miestami a technické zázemie objektu, ďalších 50 parkovacích miest je v areáli.

Podlažia sú prístupné prostredníctvom 2 komunikačných jadier so schodiskom a výťahom. Objekt je prístupný z novo navrhovanej prístupovej komunikácie napojenej na ul. Pri prachárni. Existujúca styková križovatka sa prebuduje na priesečnú, na existujúcu križovatku sa napojí novo riešená komunikácia ku areálu DaVinci.

V rámci tohto investičného zámeru by malo byť vybudovaných 145 parkovacích miest, z toho väčšina v podzemnej garáži. V oblasti 50 vonkajších parkovacích miest má byť vysadených 200 stromov. Počíta sa aj s odvodnením spevnených plôch so zvedením dažďových vôd do systému dažďových záhrad.

Pozemok predstavuje 10 077 metrov štvorcových, pričom zastavaná plocha samotným objektom je necelých 3-tisíc metrov štvorcových. Zhruba rovnakú výmeru má mať aj plocha zelene. Investor plánuje začať s výstavbou na budúci rok v marci. Ukončenie predpokladá na november 2026.

Projekt rieši 20-percentný podiel športovo-rekreačného vybavenia vonkajším fitness ihriskom s workoutovými cvičnými zariadeniami na 15 percentách z celkovej plochy pozemku, a zvyšných päť percent v interiéri ako prevádzky typu fitness vo výmere 490 metrov štvorcových.

V súvislostí so zväčšeným areálom je podľa návrhu vjazd posunutý smerom OC ATRIUM OPTIMA. Spoločnosť ASBIS SK má sídlo v Bratislave a jediným spoločníkom v nej je ASBISC Enterprises PLC so sídlom na Cypre.

Vizualizácia projektu Da Vinci
Vizualizácia projektu Da Vinci (2)
Vizualizácia projektu Da Vinci (3)
Rez objektu Da Vinci
Rez objektom

Polyfunkčný objekt Da Vinci, Košice-Juh

Investor: ASBIS SK
Architekt: Andrej RodziňáK
Náklady: 9 mil. eur
Celková úžitková plocha: 9041 m2
Úžitková plocha obchodných priestorov: 2494 m2
Úžitková plocha administratívnych priestorov: 3413m2
Plocha zelene: 3064 m2
Počet parkovacích miest: 145
Stav: Zámer v EIA