Vydrica
Galéria(19)

Vydrica ukázala luxusné bývanie aj začiatok premeny bratislavského podhradia: Pozrite sa dovnútra

Partneri sekcie:

Prémiové bývanie, nadštandardné materiály, ale aj prepojenie s historickým jadrom mesta. Projekt Vydrica patrí medzi najočakávanejšie developmenty Bratislavy a jej výstavbe predchádzali desiatky rokov diskusií. Dnes sa oblasť pod Bratislavským hradom výrazne rozvíja, pričom v budúcnosti získa hlavné mesto konečne ucelené historické centrum. Ako bude vyzerať jeho nová časť vieme už dnes, developer ukázal prvú etapu projektu aj jedny z najdrahších bytov v metropole.

Pred rokmi tu bol len nevyužívaný brownfield. Vlastne, zanedbaný pozemok v bratislavskom podhradí tu bol už celé desaťročia. Výraznú časť budov v štvrtiach Vydrica a Zuckermandel asanoval ešte komunistický režim v minulom storočí. Bratislava tak prišla o výraznú časť historického centra a územie pod Bratislavským hradom nebolo nikdy dostavané. Teda až doteraz.

Prípravy na realizáciu projektu sa začali ešte v prvých rokoch tohto milénia. V priebehu minulého desaťročia bola zastavaná štvrť Zuckermandel spoločnosťou J&T Real Estate. Medzi týmto projektom a súčasnými budovami v historickom centre však naďalej zostala akási medzera v podobe obrovského brownfieldu – niekdajšia štvrť pod názvom Vydrica. 

Prvá etapa projektu Vydrica pod Bratislavským hradom
Prvá etapa projektu Vydrica pod Bratislavským hradom | Zdroj: Miro Pochyba

Zlom nastal v roku 2019. Lukratívne územie sa konečne dočkalo konkrétnej vízie. Spoločnosť Vydrica Development, za ktorou stojí skúsený developer Lucron, predstavila zámer pod rovnomenným názvom Vydrica. Desaťročia očakávaný projekt navrhli esá slovenskej architektúry – hlavným ateliérom je kancelária Compass Architekti a na projekte spolupracujú aj Marko&Placemakers, Šujan_Stassel, Siebert + Talaš či 2ka landscape architects. 

Developer prezentoval budúcu podobu projektu ako zjednotenie historického podhradia, pričom Vydrica má obyvateľom mesta vrátiť živý verejný priestor, ale aj predĺžené korzo. Teda všetko to, o čo verejnosť prišla asanáciou v minulom storočí. Tento ambiciózny zámer sa mohol začať realizovať až po stabilizovaní hradného kopca, čo sa však dialo dlhšie, ako bolo v pláne. Úvodné stavebné stavebné práce na prvej etape tak začali na začiatku roka 2022 a postupovali prekvapivo rýchlo. 

Prvá etapa – začiatok novej Vydrice

Dnes už sú niektoré časti prvej etapy jedného najluxusnejších developmentov Bratislavy vo výrazne pokročilom štádiu. „Vydrica sa teraz viditeľne mení každým dňom a verejnosť sa bude môcť už čoskoro presvedčiť, akú pozornosť sme v tomto projekte venovali každému detailu. Nová štvrť sa nevyznačuje iba lukratívnou lokalitou, ale najmä precíznou realizáciou, kvalitným materiálmi a rešpektom k histórii tohto miesta,“ hovorí o prístupe developera k územiu riaditeľ predaja v spoločnosti Lucron, Juraj Ťahún.  

V rámci prvej etapy sú v procese výstavby štyri budovy, v ktorých parteri sa okrem bytov nachádzajú aj retailové prevádzky. Na týchto objektoch sa v súčasnosti realizuje izolácia striech a montáž zdravotechniky a vzduchotechniky. Osádzajú sa priečelia obchodných priestorov, prebiehajú montáže elektroinštalácií, podlahového kúrenia a strešných krytín.

Prvá etapa projektu Vydrica
Prvá etapa projektu Vydrica | Zdroj: Miro Pochyba

V exteriéri pribúdajú fasády obytných budov, kde sa v rámci jedného objektu striedajú tri rôzne fasády, čo vytvára dojem, ako by išlo o 3 samostatné stavby. Toto striedanie fasád kopíruje a rešpektuje mierku Starého Mesta, kde je maximálna dĺžka jednej fasády 25 metrov. Z pohľadu materiálov sú použité ušľachtilé omietky, kamenný obklad a tehla.

Aktuálne prebieha aj úprava Floriánskej ulice, ktorá bude v budúcnosti hlavnou ulicou celej štvrte. V rámci nej sú zapustené veľkoformátové kvetináče určené pre výsadbu vzrastlých stromov a vo fasádach domov sú už inštalované kotvy pre závesný systém pouličného osvetlenia. Priamo na ulici budú zabudované aj boxy s pripojením na vodu, odpad a elektrinu pre prípadné stánky počas eventov, aby nebolo potrebné riešiť prívody z prevádzok.

Hustota zástavby, výška domov a šírka ulíc je odvodená od pôvodnej štruktúry, ktorá sa vo Vydrici nachádzala. Respektíve priamo kopíruje rozmery susedných ulíc ako sú Panská, Laurinská alebo Ventúrska. Najširšia časť ulice Floriánska je 14,5 metra a v užších úsekoch je šírka ulice 7,25 metra, čo je v priemere 11 metrov. Na porovnanie, priemerná šírka ulice Laurinská je 10 metrov, Michalská má 12 a Panská 9 metrov.

Prvá etapa projektu Vydrica
Prvá etapa projektu Vydrica – Floriánska ulica  | Zdroj: Miro Pochyba

Na nábreží už začala aj výstavba administratívnej budovy V3, kde sa momentálne realizujú výkopové práce a príprava stavebnej jamy. Zároveň pokračujú prípravné práce pre vybudovanie zastávky MHD v tesnej blízkosti projektu, vďaka ktorej vznikne pre peších nový vstup do Vydrice priamo z nábrežia.

Zrejmá je už aj konečná podoba oporného múru, ktorý je v dolnej časti obložený kamenným obkladom a v hornej gabiónovými košmi. V múre sú osadené „búdky“ pre netopiere a dážďovníky a ďalšie prvky na podporu biodiverzity. Vstavané sú tu aj  kvetináče, z ktorých vyrastú popínavé rastliny a o pár rokov pokryjú prirodzene múr zeleňou. 

Prémiové bývanie za státisíce až milióny

V budovách prvej etapy sa nachádza 207 bytov, pričom ich skladba je na každom poschodí rôzna z hľadiska výmery, dispozície a ich orientácie. Väčšie byty s orientáciou na obe strany sú sústredené na vyšších poschodiach a zahŕňajú aj veľké terasy s výhľadom na nábrežie a balkóny s výhľadom na novovytvorenú Floriánsku ulicu a Bratislavský hrad.

V štandarde je podlahové kúrenie, stropné chladenie a centrálna vzduchotechnika s rekuperáciou. Každý byt disponuje elektricky ovládaným vonkajším tienením a hliníkovými oknami s trojsklom, ktoré zabezpečia obyvateľom bytov akustickú pohodu. V štandarde sú aj drevené podlahy, lakované interiérové bezfalcové dvere a kompletne dokončené kúpeľne.

Výhľad z lodžie bytu vo Vydrici
Výhľad z lodžie bytu vo Vydrici | Zdroj: Miro Pochyba

Byty tak budú mať okrem prémiovej polohy aj jedinečný štandard, čomu napovedajú aj ceny. Najlacnejšie nehnuteľnosti a pohybujú na úrovni 245-tisíc eur. Za túto sumu získa záujemca byt o veľkosti 22,10 metra štvorcových na prvom nadzemnom podlaží. Cenovka 330-tisíc eur je napríklad pri byte o veľkosti 39 metrov štvorcových a za 488-tisíc eur možno získať nehnuteľnosti o veľkosti 60 metrov štvorcových s lodžiou o výmere 11 metrov štvorcových. 

Prirodzene, k dipozícii sú aj byty presahujúce sedemciferné sumy. Medzi najdrahšie patrí niekoľko bytov nad 100 metrov štvorcových, pričom cena sa tu šplná na sumy od 1 247 250 eur po 1 419 250 eur. K dispozícii je aj štvorizbová nehnuteľnosť o veľkosti 177 metrov štvorcových s lodžiou za 2 198 250 eur. V tomto prípade má každá z izieb vlastný šatník s kúpeľnou, veľkorysú metráž jednotlivých miestností a v byte sa nachádza aj krb. K tomu treba pripočítať neopakovateľný výhľad na Dunaj či Most SNP. 

Vo vydrici teda vznikne luxusné bývanie, azda jedno z najprepychovejších v metropole, určené najmä pre bonitnejšiu klientelu. To ale vôbec nemusí byť problém – ako sme sa dozvedeli, niektoré z najdrahších bytov už boli predané a dnes už má majiteľov približne 60 percent nehnuteľností. 

Obývacia izba jedného z najväčších a najdrahších bytov Vydrice
Obývacia izba s kuchyňou jedného z najväčších a najdrahších bytov Vydrice. Vpravo sa nachádza predpríprava na krb | Zdroj: Miro Pochyba

Z nedávnej návštevy možno zhodnotiť, že dispozícia menších bytov môže pôsobiť rozpačito. V izbách chýba vzdušnosť a priestrannosť, ktoré budú po zariadení ešte viac utlmené. Tento pocit sme čiastočne nadobudli aj pri návšteve trojizbovej nehnuteľnosti. Opakom sú tie najväčšie a najdrahšie byty, ktoré majú najlepšiu dispozíciu a podobné pocity tu, prirodzene, nebadať. 

História tu zostane 

Veľký priestor vo Vydrici dostane aj prezentácia historických pamiatok a fragmentov. V rámci prvej etapy pôjde najmä o repliku Kempelenovho vodovodu, rekonštrukciu dvoch ľadových jám a Prachárne a repliku arzenálového múru. Viditeľne sa mení aj staronová ulička, ktorá sa tiahne ponad celú Vydricu, s pracovným názvom Oeserov rad. 

Práve na Oeserovom rade sa nachádza viacero pripomienok histórie. Jedným z najvýraznejších je už dokončená rekonštrukcia portálu historického Kempelenovho vodovodu. Na konci Oeserovho radu vznikne aj menšia zelená plocha s názvom Kempelenov park, ktorá odkazuje na vynálezcu narodeného v Bratislave, Johanna Wolfganga von Kempelena.

Vľavo chodba jedného z najväčších a najdrahších bytov Vydrice. Vpravo výhľad z obývacej izby trojizbového bytu
Vľavo chodba jedného z najväčších a najdrahších bytov Vydrice. Vpravo výhľad z obývacej izby trojizbového bytu | Zdroj: Miro Pochyba

Najväčšia koncentrácia pripomienok histórie bude pri jednej z najvzácnejších pamiatok Bratislavy – Vodnej veži. Tá prejde kompletnou obnovou. Súčasťou prvej fázy revitalizácie sú búracie práce nehistorických murív a stien. Okolie Vodnej veže bude zrevitalizované spoločne s výstavbou budovy V4.

V tesnej blízkosti Vodnej veže sa nachádzajú aj dve vzácne ľadové jamy. Vonkajšia bude v budúcnosti nasvietená. Druhá, vnútorná, bude tiež osvetlená, ozvučená a bude možné do nej vojsť na plošine so skleneným zábradlím. Návštevníci tak budú môcť naplno vnímať nielen hĺbku tejto ľadovej jamy, ale aj jej tehlovú klenbu.

2024, 2025 a 2028

Developer predpokladá kolaudáciu prvej etapy v druhej polovici roka 2024, pričom na jeseň by chcel odovzdávať prvé byty. Dom V4 spolu s obnovenou Vodnou vežou by mali byť dokončené v roku 2025, kedy chce developer rozšíriť sprístupnenú prvú etapu aj o túto časť projektu. Celkové dokončenie je v pláne v roku 2028. 

Prvá etapa projektu Vydrica
Prvá etapa projektu Vydrica | Zdroj: Miro Pochyba

Bratislava túto štvrť potrebovala. Desiatky rokov prázdny pozemok nebol pre mesto dobrou vizitkou, čo sa dnes mení. Projekt konečne spojí súčasné jadro s novými budovami vo štvrti Vydrica a Zuckermandel.

Otázkou nateraz zostáva práve prepojenie ďalších etáp s podchodom Mostu SNP a Rybným námestím. Vizualizácie poukazujú, ako by mohla vyzerať budúca podoba tohto miesta, avšak nejde o finálne riešenie. To bude pravdepodobne komunikované spoločne s Magistrátom hlavného mesta SR Bratislavy v ďalších rokoch. 

Prvá etapa projektu Vydrica pod Bratislavským hradom
Prvá etapa projektu Vydrica
Prvá etapa projektu Vydrica
Prvá etapa projektu Vydrica
Prvá etapa projektu Vydrica
Výhľad z lodžie bytu vo Vydrici
Obývacia izba jedného z najväčších a najdrahších bytov Vydrice
9C3B9D01 AF20 4C33 9F6B 1F3F05762E6D