IMG 5479 2
Galéria(10)

Spustnutý bytový dom pri Modrom kostolíku ožije. Dnes vyzerá ako zo strašidelného filmu

Partneri sekcie:

V Bratislave sa postupne nachádza čoraz menej zanedbaných a spustnutých domov, ktoré neprešli rekonštrukciou niekoľko dlhých desaťročí. Deje sa tak teraz, vďaka čomu sa ulice hlavného mesta stávajú krajšími a najmä zvyšujú úroveň metropoly.

Rekonštrukcie sa uskutočňujú po celom meste, dejú sa však aj v historickom centre Bratislavy. Príkladom je obnova bytového domu na Gajovej pri Modrom kostolíku. Pomenovaná je podľa Ljudevita Gaja, chorvátskeho jazykovedca, národného buditeľa a politika. Gajova ulica je rovnobežná s Grösslingovou, križuje Klemensovu aj Bezručovu a v tesnej blízkosti ulice sa nachádza aj Kostol svätej Alžbety, známy pod ľudovým názvom Modrý kostolík. 

Ulica je celkovo dlhá takmer 400 metrov a nachádza sa tu tiež národná kultúrna pamiatka – Nájomný dom Magnezitového priemyslu od architekta Jozefa Konrada z roku 1938. V tomto prípade ide o vyvrcholenie autorovej tvorby v oblasti obytnej architektúry. Ulica má jedinečnú atmosféru aj pre alej stromov a husté stromoradie.

IMG 5483
Bytový dom Gajova 1-3 | Zdroj: Andrej Sárközi

Na jej úplnom začiatku, pri parku Gábora Barossa, je naplánovaná kompletná rekonštrukcia bytového domu Gajova 1 až 3. Žiadosť o vydanie stavebného povolenia prijalo Staré Mesto v polovici mája tohto roku, pričom aktuálne mestská časť zverejnila upovedomenie o začatí stavebného konania.

Obnovu iniciovali vlastníci bytových a nebytových priestorov bytového domu, čo sa aktuálne deje pomerne často. Podobnou činnosťou miestnych obyvateľov sa v Bratislave rekonštruuje viacero bytových domov. Príkladom je rožný dom na Vazovovej 22, zúbožená stavba na Wilsonovej 1, dvojdom na Vajnorskej 15-17 alebo objekt v radovej zástavbe na Obchodnej 10. 

Sedempodlažný bytový dom na Gajovej 1-3 je typický tehličkovou fasádou na prízemí domu s načerveno namaľovanými okennými rámami. Pri pohľade od parku tak nejde o žiadnu katastrofu, práve naopak. Bytovka vyniká aj tvarovanými balkónmi s ozdobným zábradlím. Je však evidentné, že stavba je zastaralá a postupne pustne, čo sa ukazuje najmä na fasáde domu a jeho celkovom zovňajšku. 

IMG 5480 2
Detail fasády bytového domu | Zdroj: Andrej Sárközi

Ten je v katastrofálnom stave najmä zo zadnej strany. Fasáda značne opadáva, v niektorých častiach sa nenachádza ani omietka a viditeľné sú tehly, z ktorých boli postavené jednotlivé priečky. Dom je popraskaný a jeho rekonštrukcia bola evidentne potrebná už pred rokmi. Degradovanie fasády klimatizačnými jednotkami je v aktuálnom stave minimálnym problémom. Bytovka však z tejto strany pôsobí ako dom zo strašidelného filmu.

Podľa projektovej dokumentácie, vypracovanej architektom Miroslavom Halčinom, prejde objekt kompletným zateplením. To sa uskutoční na fasáde do dvora, na štítovej fasáde, na stenách a stropoch podjazdu či vstupných priestorov z ulice. Zateplenie prebehne aj na streche steny schodiska, tiež v strojovní výťahov, pozdĺžnej deliacej stene či na východnej štítovej fasáde vo svetlíku.

IMG 5481 2
Detail fasády bytového domu | Zdroj: Andrej Sárközi

Navrhnutá je aj tepelná izolácia stropov prvého podzemného podlažia. V suteréne sa uskutoční hydroizolácia priestorov so zníženými podlahami z interiéru (sklady pod podjazdom a priestory pivničných kobiek pod vstupmi). Opravia sa steny, podlahy aj stropy a vybudujú nové priečky pivničných kobiek.

V rámci rekonštrukcie ja naplánované tiež uzavretie lodžií pri kuchyniach na fasáde do dvora. Opraví sa fasáda do ulice, balkónové dosky a podlahy či terasy bytov na siedmom nadzemnom podlaží. Vymenia sa výplne otvorov vchodovej brány z ulice, okien v suteréne či dverí na strechu. Výmenou prejde aj bleskozvod a naplánované sú taktiež klampiarske a zámočnícke práce. 

Na streche bytového domu, v jej severnej časti, sa uskutoční tepelná izolácia a hydroizolácia, ktorá je naplánovaná aj na strechách strojovní výťahov. V južnej časti je rovnako naplánovaná tepelná izolácia a hydroizolácia s novou dlažbou. Bytový dom tak premenou nadviaže na už obnovený bytový dom na Gajovej číslo 5. V tomto prípade prešla bytovka zateplením už v minulosti.

V lokalite Starého Mesta, konkrétne pri Modrom kostolíku, by mali okolité budovy disponovať statusom hodným tejto oblasti. Predsa len, ide o centrum hlavného mesta, ktoré je denne navštevované mnohými domácimi obyvateľmi, ale aj zahraničnými turistami.

Snímka obrazovky 2023 07 30 o 20.14.27
Nevzhľadné garáže pri Modrom kostolíku | Zdroj: Google Street View

To však neplatí len o okolitých bytových domoch, týka sa to tiež nevzhľadných garáží pri Modrom kostolíku. Podľa kataster portálu patria Centru experimentálnej medicíny Slovenskej akadémie vied (SAV), sú však značne poškodené, počarbané grafitmi, opadáva z nich fasáda a vlastník sa o ne zjavne nestará.

Ide o veľmi smutný príklad toho, ako by nemalo vyzerať historické centrum Bratislavy. Modrý kostolík je secesnou sakrálnou stavbou, postavenou v rokoch 1909 až 1913 a taktiež je národnou kultúrnou pamiatkou. Spolu s farskou budovou ide o prvé stavby, ktoré tu boli postavené. Je preto blamážou, že stavbám pri národnej kultúrnej pamiatke nie je venovaná zvýšená pozornosť, najmä ak patria Slovenskej akadémii vied, teda najvyššej vedeckej ustanovizni Slovenska. 

V prípade okolitých bytových domov sa našťastie situácia lepší. Architekt Miroslav Halčin je autorom rekonštrukcií niekoľkých bratislavských bytoviek. Možno tak očakávať, že oprava od skúseného architekta by mola dopadnúť sľubne. Finálne stavebné povolenie by mohli vlastníci domu v optimistickom prípade získať ešte v tomto roku, čo znamená, že rekonštrukcii už nebude nič brániť. 

IMG 5483
IMG 5474
IMG 5473 2
IMG 5472
IMG 5479 2
IMG 5480 2
IMG 5481 2
IMG 5476

Rekonštrukcia bytového domu Gajova 1-3

Lokalita: Mestská časť Bratislava – Staré Mesto
Stavebník: Vlastníci bytových a nebytových priestorov bytového domu
Projektant: Miroslav Halčin
Stav: V príprave