Ister Tower
Galéria(7)

Architekt Branislav Kaliský k Ister Tower: „Redizajn bol pre nás oveľa náročnejší ako robiť projekt od začiatku”

Partneri sekcie:

Nový bratislavský downtown vypĺňa niekoľko veží, ktoré kompletne transformovali panorámu hlavného mesta. Projekty stavajú developeri na nábreží Dunaja alebo v jeho tesnej blízkosti, kde sa pred niekoľkými desaťročiami nachádzali priemyselné továrne a rafinérie. Túto lokalitu vyplní aj projekt Ister Tower, ktorého zámer bol ohlásený ešte v roku 2017. Po niekoľkých podobách bol nedávno odhalený finálny architektonický výraz. Redizajn Ister Tower nám priblížil samotný architekt projektu Branislav Kaliský.

Na miestach, kde dnes stoja výškové dominanty a budujú sa ďalšie developerské projekty, bolo priemyselné srdce Bratislavy. Po niekoľkých desaťročiach vystriedala centrum priemyslu metropola západného sveta. O tento prívlastok sa aktuálne zapríčinil stavebný rozmach (nie len) v downtowne. 

Nové centrum Bratislavy vypĺňajú projekty od architektonických špičiek a ďalšie postupne pribúdajú. Pojem architektonických špičiek pritom nie je nadhodnotený. Stavby sú vo väčšej miere príťažlivé, pričom omnoho atraktívnejším výrazom sa môže pýšiť už aj projekt Ister Tower. 

Zámer je naplánovaný na Landererovej ulici, v tesnom susedstve Portum Towers, už od roku 2017. Developerom je spoločnosť The Galata Group, ktorej majiteľom je Matúš Trajter, brat podnikateľa Mareka Trajtera s pochybnou minulosťou. Kým prvý zmieňovaný projekt už pomaly začína s výstavbou, Ister Tower k tomuto kroku potrebuje ešte jedno – najdôležitejšie stavebné povolenie. Nateraz má k dispozícií územné rozhodnutie, ktoré bolo vydané v auguste roku 2022. 

Vizualizácia Ister Tower
Staršia vizualizácia projektu Ister Tower | Zdroj: DRFG

Snaha o kópiu nefungovala

Ešte v začiatkoch bola architektom projektu kancelária P.S. Arch, projektovú dokumentáciu vypracoval Pavol Škombár. Podľa tej má byť komplex tvorený blokovou zástavbou, pozostávajúcou z troch nadzemných, blokovo prepojených stavebných objektov a jednej solitérnej budovy.

Dominantu developmentu tvorí veža Ister Tower, ktorej architektonický výraz sa nápadne podobal mrakodrapu Aqua Tower v americkom Chicagu. Budova má 250 metrov a navrhla ju uznávaná americká architektka Jeanne Gang. Tvarom vlniacej sa vody disponuje aj slovenská verzia. Veža nemá ani polovicu z výšky amerického mrakodrapu, bude mať 100 metrov, 33 nadzemných podlaží a funkčne pôjde o obytnú budovu. Situovaná bude na nároží parcely, ktorá vznikne predelením novou spojovacou komunikáciou medzi Landererovou a Chalúpkovou.

Ister Tower
Staršia vizualizácia projektu Ister Tower | Zdroj: Fedors Group

V dokumentácii je prizvukované, že veža s inak jednoduchou hmotou získa vďaka organickej štruktúre balkónov výrazný až dynamický vzhľad zvlnenej rieky – v slovenskom prípade patrí symbolika k rieke Dunaj (po latinsky Ister). Ostatné hmoty dominantu dopĺňajú, pričom celý koncept je zjednotený najmä v parteri, vonkajšou perforovanou stenou a organickým riešením zelene.

Vežu bude dotvárať sedempodlažná polyfunkčná budova s obchodmi a službami v parteri, administratívou na 2 až 6 podlaží a bývaním na siedmom mezonetovom podlaží. Nasledovať bude 12-podlažná budova hotela s kompletnými službami ako stravovanie, služby, zábava, konferenčné priestory, bar, ubytovanie v izbách aj apartmánoch. V západnom trojuholníku parcely sa má nachádzať štvrtá stavba – osempodlažný apartmánový hotel. Celý komplex má byť postavený na podzemných garážach, tvoriace dve podzemné podlažia.

Lacný vizuál nahradil vkusný redizajn

Po novom už architektom projektu nie je kancelária P.S. Arch. Kontroverzný a lacný výraz zanikol najnovším redizajnom z dielne A1 Architecture od Braňa Kaliského. Ten pre ASB exkluzívne popísal najnovšiu architektonickú podobu Ister Tower.

IMG 0153 2
Redizajn projektu Ister Tower | Zdroj: Branislav Kaliský

Ako ale najskôr zdôraznil, išlo o redizajn projektu, na ktorý už sú vydané povolenia. „Možnosti zásahov tak boli minimalizované vydanými povoleniami,” vysvetlil Branislav Kaliský. Pre našu redakciu rovnako priznal, že pri tvorení redizajnu sa inšpiroval susedným developmentom Portum Towers. 

Projekt Ister Tower vizuálne rozdelil do dvoch objektov, aby veža pôsobila viac vertikálne vzhľadom na výškové obmedzenie magistrátom. „Upravovali sme dispozície a fasádu hmotovo aj materiálovo. Vytvorili sme verejné priestory a pokračovanie zelene (parku) z projektu Portum. Týmto plynulým prepojením sme vytvorili jeden z najväčších verejných vnútroblokových parkov s Patiom (otvorený vnútorný priestor, pozn. red.) v centre Bratislavy,” vysvetľuje zmeny architekt. 

Podľa Kaliského získali objekty zmenou fasády svoj originálny, ničím nezameniteľný výraz a dotvorili štruktúru už existujúcich developmentov. „Snažili sme sa, aby projekt zapadol do existujúcej štruktúry a zároveň mal aj svoj vlastný, zapamätateľný výraz. Keďže išlo o redizajn, bolo to pre nás oveľa náročnejšie ako robiť projekt od začiatku,” priznal Branislav Kaliský. 

Snímka obrazovky 2023 07 19 o 9.29.11
Ister Tower | Zdroj: Branislav Kaliský

Podľa neho pôjde z hľadiska exteriérových či interiérových materiálov o štandard, primeraný centru Bratislavy a danej lokality. „Prioritne pôjde o trvácne prírodné materiály,” upresnil. Podľa najnovších informácií nebude Ister Tower exkluzívnejším projektom ako je tomu pri Portum Towers. „Malo by ísť o vyšší štandard, cenovo prístupný pre bežných Bratislavčanov. Predpokladáme nižšiu cenu ako okolité developmenty,” vysvetlil architekt Branislav Kaliský. 

Redizajn je pritom vkusný, veža už nevyzerá ako americká atrapa, ale ako seriózna budova od skúseného architekta. „Z našej strany bola snaha investovať do dobrých dispozícií, hmotového riešenia a verejných priestorov, čo pre nás znamená vyšší štandard ako investovať do drahých „luxusných” materiálov,” uzavrel Branislav Kaliský.

Projekt Ister Tower ožil

Zámeru evidentne pomohlo, okrem zmeny architekta, aj vstup českého investora DRFG do projektu. To sa udialo v minulom roku po získaní územného rozhodnutia. Aktuálny výraz stavby vyvoláva pocit kvalitného developmentu, ktorý môže prekvapivo dobre dotvoriť podobu Landererovej i celého downtownu. Dôvody na obavy z lacnej kópie amerického mrakodrapu by už nemali byť na stole.

Za zmienku stojí vybudovanie jedného z najväčších verejných vnútroblokových parkov s Patiom v centre Bratislavy. Keďže sa bude tento priestor ťahať už od projektu Portum Towers a park má byť podľa developera navrhnutý českým krajinným architektom Ferdinandom Lefflerom, možno očakávať solídne prevedenie. Tento park sa rovnako môže stať populárnou atrakciou pre bratislavskú verejnosť.

Ister Tower teraz musí požiadať o vydanie stavebného povolenia a následne ho aj získať. Developer by tak teoreticky mohol začať s výstavbou už budúci rok, čo je ale v súčasnosti optimistický scenár. 

Ister Tower ožil. Dlhoplánovaný projekt bol viackrát odkladaný, dnes sa ale ukazuje v dobrej kondícii. Stále sú tu však prítomné mená Trajterovcov, čo vnáša otázky do celého developmentu. Tomuto faktu sme sa venovali podrobnejšie v článku o Portum Towers v máji tohto roku. Nateraz je istotou aspoň napravené renomé vizuálu veže z pera architekta Branislava Kaliského. 

IMG 0153 2
Snímka obrazovky 2023 07 19 o 9.29.11
Snímka obrazovky 2023 07 19 o 9.28.52
Vizualizácia Ister Tower
Staršia vizualizácia projektu Ister Tower, ktorá sa nápadne podobá na mrakodrap Aqua Tower v americkom Chicagu
Ister Tower

Ister Tower

Lokalita: Mestská časť Bratislava – Staré Mesto
Developer: The Galata Group, DRFG (spoluinvestor)
Architekt: A1 Architecture, Branislav Kaliský
Stav: V príprave