Villa Bulowsvej

Rodinné domy budúcnosti? Kľúčovou bude podľa architekta výmena tehál a malty za drevo

Dánsky architekt Sinus Lynge sa vo svojej tvorbe zameriava na zdravé bývanie. Aký je jeho recept na zdravé vnútorné prostredie domov a zároveň riešenia, ktoré znížia emisie produkované pri výstavbe?

Človek, ktorý navrhne vašu budovu, je pre vaše zdravie pravdepodobne dôležitejší ako váš doktor. Tento citát profesora Josepha Allena z Harvardu opäť ožil z úst architekta Sinusa Lyngeho, spoluzakladateľa kodanského ateliéru EFFEKT Architects, počas konferencie Šetrné budovy 2022.

Tento dánsky architekt sa vo svojej tvorbe zameriava na zdravé bývanie. Zásadnou premenou podľa neho musí prejsť vnútorné prostredie stavieb.

„Až 90 percent nášho času trávime vo vnútri budov. A toto vnútorné prostredie je priemerne dvakrát až päťkrát znečistenejšie ako vonkajšie prostredie. Len sme si to zatiaľ veľmi nevšímali. To tiež znamená, že 120 miliónov Európanov alebo každé tretie dieťa v Európe žije v nezdravej budove,“ upozornil Sinus Lynge. 

Sinus Lynge
Sinus Lynge | Zdroj: EFFEKT Architects

Jeho vizionársky koncept domov vychádza z toho, že prostredníctvom architektúry vytvárame vzťah medzi nami ľuďmi a prírodou okolo nás. Prostredie, ktoré nás obklopuje však stratilo kontakt s prírodou. Preto hovorí o tvorbe zdravých domov, a to ako pre ľudí, tak aj pre planétu. Ako sú podľa neho naše domy spojené so zdravím celej planéty?

„Keď sa pozrieme na Európu, tak 36 % všetkých emisií súvisí s našimi domovmi a budovami. Očakávame, že do roku 2030 postavíme ďalších 5 miliárd metrov štvorcových podlahovej plochy. V rovnakom časovom úseku tiež chceme značne znížiť emisie, aby sme sa vošli do medzí toho, čo planéta unesie. A to je obrovská výzva pre celý priemysel, ktorá vyžaduje zmenu v spôsobe budovania,“ vysvetlil vo svojej prednáške. 

Jedným z jeho projektov, ktorý sa pokúša vyriešiť otázku, ako na to, je Living Places Copenhagen, pilotný projekt programu Build for Life. Nejde v ňom len o návrh budov, ale aj o zmenu premýšľania o nich.

Podľa jeho skúseností, mnohí Dáni túžia aj po vytvorení komunity, ktorej by boli súčasťou: „V dome existujú priestory, ktoré nepoužívate každý deň. Niektoré z nich by ste mohli zdieľať s ďalšími ľuďmi, aby ste spoločne mali prístup k väčšiemu množstvu vybavenia, ktoré si sami nemôžete dovoliť. Hovoríme tomu prístup pred vlastníctvom.“ 

Takýto prístup k zdravému a zdieľanému bývaniu umožňuje zmenu v plánovaní prímestských alebo mestských oblastí. Umožní lepšie využiť pôdu vďaka hustejšej zástavbe, ktorá by pomohla znížiť dopad na životné prostredie. Okolo budov sa zároveň môžu vytvoriť komunity.  

Nemusíme čakať na technológie budúcnosti

Novo realizovaná dedinka má byť dokončená v bývalej priemyselnej časti Jernbanebyen v roku 2023, kedy sa Kodaň stane na tri roky Svetovým hlavným mestom architektúry. Vyhlasuje ho Medzinárodná únia architektov (UIA) s organizáciou UNESCO.

„Living Places ukáže, že nemusíme čakať na technológie budúcnosti, aby sme prostredie posunuli do zodpovednejšej pozície, v ktorej bude stavebný priemysel súčasťou zmeny na zvrátenie klimatických zmien.“ povedal o projekte.

A keďže partnerom projektu je okrem inžinierov z MOE či dodávateľov Enemaerke & Petersen aj VELUX Group, prototypy domov budú prezentovať výhody šikmej strechy z interiéru aj exteriéru.

Living Places
Living Places | Zdroj: Velux Group

Takáto strecha poskytuje viac prirodzeného svetla a umožňuje navrhnúť atraktívny dizajn a rôzne objemy v celej stavbe, ktoré sú škálovateľné pre rôzne typy budov ako prefabrikované modulárne stavebné systémy. 

Navrhnutý typ rodinnému domu architekti najskôr porovnávali s tradičným domov z tehál a malty s rozlohou 140 m2. V podobnom type rodinného domu býva 60 % Európanov. Zároveň sledovali emisie a energie pre jeho chod aj koniec životného cyklu budovy.

Nový koncept dokáže znížiť vyprodukované emisie o 60 až 70 %. Tie sa dostali na hodnotu 4 kg/m2 za rok v porovnaní s dnešnými 10 až 11 kg. Podľa Lyngeho nie je zložité dosiahnuť takýto výsledok. Kľúčovou je výmena tehál a malty za drevo.

Forest Tower
Forest Tower | Zdroj: VisitSydsjælland-Møn A/S 

Ako ďalšie princípy domov budúcnosti spomenul okrem zdravých stavebných materiálov aj dostatok dostatok slnečného svetla, tepelnú pohodu, kvalitu vzduchu v budove, dobrú akustiku a spojenie s vonkajším prostredím. 

Z tisícok simulácií v jednotlivých miestnostiach vznikol model rodinných domov s pozíciou okien, ktoré slnku umožnia preniknúť hlboko do interiéru a vizuálne ho spojiť s okolím domu. O výmenu vzduchu sa postará chytrá ventilácia, domy pred prehrievaním zase ochladí tienenie.

„Keď spojíte tieto princípy miestnosť po miestnosti, môžete dosiahnuť oveľa lepšie výsledky v oblasti kvality vzduchu a vnútorného prostredia všeobecne. Nový prístup k stavbe zároveň predĺži životný cyklus budovy,“ doplnil. 

Forest Tower
Forest Tower | Zdroj: VisitSydsjælland-Møn A/S 

Dánsky ateliér EFFEKT Architects založili architekti Sinus Lynge a Tue Hesselberg Foged v roku 2007. Tím sa rozrástol o dizajnérov, urbanistov, krajinných architektov a iných odborníkov, vďaka ktorým sa z ateliéru stalo aj výskumné štúdio.

Vo svojej tvorbe spája holistický prístup s dizajnom zameraným na koncového používateľa a dôležitý je aj environmentálny dopad každého projektu.

Realizácie ateliéru sú pozitívne vnímané laickou aj odbornou verejnosťou, premenu opustenej továrne v priemyselnej časti mesta Viborg na kultúrne a športové centrum ocenil v roku 2019 portál ArchDaily v kategórii Budova roka. Jednou z najznámejších stavieb je ich bezbariérový, 650 metrov dlhý chodník Camp Adventure so špirálovitou vežou Forest Tower, vysokou 45 metrov.

Vyhliadka z kortenovej ocele a dubového dreva v lese Gisselfeld Klosters Skove, pri mestečku Næstved je prvou svojho druhu v Škandinávii. Ateliéru najnovšie priniesla ocenenie European Steel Design Awards 2021. 

Sláva Štefancová