Zatepľovanie fasády

Blíži sa masívna obnova 30 tisíc rodinných domov

Na obnovu 30 tisíc rodinných domov z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti sa pripravujú Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) aj banky. Zvýrazniť efekt obnovy rodinných domov by mohlo efektívne a transparentné nastavenie schémy a pripravenosť bánk na financovanie. Vyplynulo to z online podujatia, ktoré organizovala platforma Budovy pre budúcnosť (BPB) za účasti generálneho riaditeľa SAŽP a zástupcov bánk.

Na obnovu rodinného domu bude môcť majiteľ získať dotáciu vo výške 50 percent z celkových nákladov. Momentálne sa uvažuje nad maximálnou dotáciou 16 600 eur na dom. Generálny riaditeľ SAŽP Michal Maco informoval, že v roku 2024 má byť obnovených 18 tisíc rodinných domov z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti.

Prvá výzva by mala byť zverejnená na jeseň 2022. Dôležité bude, aby majitelia domov mali ako dofinancovať zvyšných 50 % nákladov na ich obnovu. Banky a stavebné sporiteľne sú ochotné so SAŽP spolupracovať, aby do leta pripravili finančné produkty, ktoré budú môcť poskytnúť zvýhodnené úvery na dofinancovanie zvyšnej časti investície.

„Nastavenie podpory by malo motivovať vlastníkov k tomu, aby sa rozhodli pre komplexnejšiu a ambicióznejšiu obnovu svojho domu. To možno zabezpečiť jednoduchým nastavením požiadaviek a odstupňovaním podpory,“ uviedol analytik platformy BPB Richard Paksi.

Tí, ktorí sa rozhodnú pre energeticky efektívnejší alebo udržateľnejší projekt, by podľa neho mali byť zvýhodnení napríklad vyššou dotáciou alebo lepšími podmienkami. „Rovnaký prístup by mali voliť banky pri zelených úveroch,“ podotkol.

V prípade splnenia cieľov z plánu obnovy by podľa BPB mali byť obnovené približne tri percentá rodinných domov na Slovensku. Pre efektívnu obnovu ďalších rodinných domov bude v nej potrebné pokračovať aj po roku 2026.

„Potenciál v obnove rodinných domov z hľadiska počtu neobnovených existujúcich rodinných domov, ako aj z hľadiska záujmu zo strany vlastníkov možno považovať za veľký. Podľa minuloročného prieskumu vieme, že štyria z desiatich vlastníkov rodinného domu staršieho ako desať rokov plánujú na svojom dome vykonať nejaký typ obnovy v najbližších dvoch rokoch,“ priblížila riaditeľka BPB Katarína Nikodemová. Potenciál prejsť hĺbkovou obnovou podľa nej má minimálne 390 tisíc rodinných domov.

SITA