Dom AA
Galéria(10)

Podobné, no zároveň jedinečné stavby architektonickej kancelárie Horma

„Horma je architektonická kancelária, založená v roku 2012 vo Valencii, ktorá zakladá svoju prax na vývoji zákazkovej architektúry, prispôsobenú každému používateľovi, miestu, krajine a každému kontextu.“ Takto sa prvou vetou definuje samotné štúdio na svojej webovej stránke.

Tím tvorí vyše 20 architektov profesionálov ale aj študentov, čím sa posilňuje vzťah medzi praxou, výučbou a výskumom, čo často vedie aj k experimentovaniu v tvorbe. Kancelária sa zameriava najmä na navrhovanie rezidenčných projektov vrátane interiérového dizajnu.

Na ilustráciu ponúkame príklady dvoch stavieb – Dom AC a Dom AA – ktoré sú v určitých prvkoch podobné, no zároveň aj úplne odlišné a jedinečné.

Dom AC v duchu tradícií

V meste Llíria, severne od španielskej Valencie, vznikla novostavba domu, ktorá sa snaží rešpektovať tradície. Hladkú bielu fasádu dotvárajú kosoštvorcové obklady tehlovej farby a malé okná rovnakého tvaru. Najvýraznejším prvkom sú štyri oblúkové výrezy, prechádzajúce cez dve podlažia a zabezpečujúce prísun prirodzeného svetla do interiérov.

Pri návrhu bola východiskovým bodom rodina, ktorá vyžadovala flexibilný priestor, prispôsobiteľný potrebám jej členov v priebehu rokov. Servisné prízemie domu je využívané hlavne ako garáž. Dennú zónu domu, umiestnenú na druhom podlaží, rozdeľuje centrálna terasa na dve časti.

Dom AC v duchu tradícií
Dom AC v duchu tradícií | Zdroj: Mariela Apollonio

V prednej časti na nachádza kuchyňa a obývacia izba, na druhej strane domu zas pracovňa a herňa – v budúcnosti sa počíta s ich zmenenou funkciou. Na druhom poschodí sú spálne s ďalekými výhľadmi do okolia a kúpeľňa.

Dom AC sa snaží prezentovať interiér a exteriér ako jeden celok. Terasa je netypicky situovaná v strede domu, čo podporuje myšlienku jej využívania v každom ročnom období.

Zároveň je vďaka nej možné v dome docieliť krížové vetranie, čo zaručuje správnu tepelnú prevádzku. Interiéry sú zariadené účelne, biele steny dopĺňa farba dubového dreva a sivých glazovaných obkladov. Vonkajšie priestory sú vydláždené pálenou tehlou, použitou aj na fasáde.

Dom AA so strechou s bazénom

Sagunto je mesto v okrese Valencia, známe v celom Španielsku plážami s krištáľovo čistou vodou a jemným pieskom. Na nárožnom pozemku, pri križovatke ulíc, je v prístavnej štvrti mesta situovaná neveľká novostavba.

Architekti umiestnenie rodinného domu reagovali zaoblením hlavnej časti. „Krivka chápaná ako súvislá čiara sa stáva pracovným nástrojom pre dom, s cieľom byť súčasťou prostredia, ktoré ho obklopuje,“ vysvetlilo štúdio.

Dom AA
Dom AA | Zdroj: Mariela Apollonio

Fasáda má do výšky vyvýšeného prízemia tehlový sokel. Z dlhšej, bočnej strany, spĺňa tento prvok aj funkciu plota. V suteréne sa nachádza garáž. Zvyšok domu má biely, hladký povrch čím vzniká výrazný kontrast vo farbe aj textúre. Okná sú rozmiestnené nepravidelne, ale strategicky, s ohľadom zachovania súkromia a osvetlenia špecifických miest.

Interiér domu má podobu otvoreného plánu. Rôzne výškové stupne a medziposchodia vytvárajú jedinečný priestor, ktorý poskytuje dostatok súkromia pre jednotlivých členov rodiny. Na prízemí je okrem kuchyne, jedálne a obývacej izby aj vonkajšia terasa pod holým nebom, poschodie je privátnou zónou so spálňami, pracovňami a kúpeľňou.

Najzaujímavejšou časťou domu je otvorená strecha s bazénom, skrytým za nárožným oblúkom. Čo sa týka interiéru domu, drevené podlahy dopĺňajú biele steny a z časti zabudovaný, čo najmenej nápadný nábytok.

Dom AC

Autor: Horma
Projektový tím: Nacho Juan, Clara Cantó, Jose Iborra, Ana Riera, Andrés Herrero,
Marta Ordóñez
Klient: súkromný vlastník
Celková plocha: 250 m 2
Lokalita: mesto Puerto de Sagunto, Španielsko
Dokončenie: 2019
Fotografie: Mariela Apollonio

Dom AC v duchu tradícií
Dom AC
Dom AC v duchu tradícií
Dom AC v duchu tradícií
Dom AC v duchu tradícií
Dom AC
Dom AC
Plán domu AC

Dom AA

Autor: Horma
Projektový tím: Nacho Juan, Clara Cantó, Jose Iborra, Ana Riera, Andrés Herrero,
Belén Iglesias, María Mateo
Klient: súkromný vlastník
Celková plocha: 250 m 2
Lokalita: mesto Sagunto, Španielsko
Dokončenie: 2021

Dom AA
Dom AA
Dom AA
Dom AA
Dom AA
Dom AA
Plán domu AA
Denisa Hudáková