Pohľad z ulice Šancová
Galéria(6)

Mýtna 37 bude v nadčasovom prevedení

Partneri sekcie:

Vyzvaná architektonická súťaž je dôkazom toho, že aj týmto spôsobom môže hoc aj menší developer získať kvalitné riešenie priestoru, ktorým prispeje k pozitívnej zmene.

Koncom minulého roka vyhlásil developer Occam Real Estate vyzvanú architektonickú súťaž, v ktorej zvíťazil návrh bytového domu Mýtna 37 od architektonického ateliéru Kuklica Smerek architekti. Návrh zaujal developera nielen svojím nadčasovým architektonickým prevedením a konceptom, ale aj prepracovanosťou dispozícií jednotlivých bytov.

Každý projekt z dielne Occam Real Estate prechádza vyzvanou súťažou. Len tak sa vieme zbaviť klapiek, ktoré nám časom zakrývajú oči, a objavíme nové pohľady na dané územie.

Pri projekte Mýtna 37 je kreativita a kvalita návrhu o to dôležitejšia, keďže sa jedná o značne limitované územie, ktoré definuje množstvo elementov v okolí, a to od okolitej zástavby až po dopravu. Oslovením renomovaných ateliérov sme v súťaži mohli preveriť viaceré prístupy k riešeniu daného územia a rozhodnúť sa pre najlepší architektonický návrh, zohľadňujúc aj očakávanú mieru efektivity,“ vysvetľuje kroky developerskej spoločnosti Occam Real Estate jej partner Jozef Šimek.

Mýtna 37
Mýtna 37 | Zdroj: Kuklica/Smerek

„Pri vyhodnocovaní súťaže mali najväčšiu váhu dve kritériá, a to kvalita architektúry predloženého návrhu spolu s kvalitou dispozičného riešenia jednotlivých bytov,“ dodáva. Architektúra samotných objektov je fúziou typických prvkov architektúry pre danú lokalitu a súčasných požiadaviek na koncept bývania a variability priestorov,“ dopĺňa Kuklica.

Fasády objektov smerom do ulíc Mýtna a Šancová charakteristickým rastrom odkazujú na funkcionalistické pozdĺžne okná, čím sa fasáda odľahčuje a zároveň svojimi plnými časťami docieľujú solídnosť a hmotovosť objektu charakteristickú pre okolitú zástavbu.

„Základným prvkom návrhu je dotvorenie okolia preberaním už daných charakteristík okolitej zástavby. Objekty dopĺňajú urbanistický blok výškovo, pôdorysne i charakterovo,“ vysvetľuje Peter Kuklica.

Podľa architekta Martina Smereka, Kuklicovho kolegu, je „návrh výsledkom skúmania a vyhodnocovania jednotlivých vstupných údajov z okolia aj od klienta“. Veľkým benefitom je vytvorenie kultivovanej zelene uprostred parcely, ktorá prinavráti zeleň na momentálne zanedbanú plochu.

Nadväzujúce línie

Návrh je zložený z dvoch hmôt prepojených spoločným preskleným jadrom. V ich samotnom srdci sa nachádza park. Objekty výškovo aj polohou dotvárajú charakteristické črty ulíc Mýtna a Šancová.

Nadväzujú na línie pôvodných budov na susedných parcelách a dotvárajú tak mestský blok. Na prízemí objektov sa nachádzajú vstupy so spoločným foyer ústiacim do zeleného vnútrobloku, ktorý bude pobytovou oázou pre obyvateľov. Zároveň je celý parter presklenými stenami prevádzok prepojený s ulicou.

Bytové domy, z ktorých má ten smerom do ulice Šancová osem nadzemných podlaží a ten do ulice Mýtna sedem nadzemných podlaží, sú prepojené spoločnou vertikálnou komunikáciou presklených lávok so schodiskom a výťahmi osadenými v cípe urbanistického bloku.

Dvor bytového domu
Dvor bytového domu | Zdroj: Kuklica/Smerek

Architektonická fúzia

Na druhom až šiestom nadzemnom podlaží sa nachádza typické podlažie s rôznou skladbou bytov. Siedme podlažie smerom do ulice Mýtna výrazne ustupuje a vzniká priebežná terasa, ku ktorej prislúchajú dva strešné byty.

Ôsme podlažie smerom do Šancovej taktiež výrazne ustupuje a je tvorené jedným štvorizbovým penthousom a jedným dvojizbovým štúdiovým bytom. Všetky byty okrem bytov orientovaných do dvora majú v rámci fasády zapustené lodžie na dosiahnutie maximálnej intimity a odhlučnenia.

Mýtna 37
Pohľad z ulice Šancová
Dvor bytového domu
Situácia bytového domu Mýtna 37
Pôdorys 4. – 6. NP

Bytový dom, Mýtna 37, Bratislava

Developer: Occam Real Estate
Investor: SPV Mýtna 37
Výška investície: 10 mil. €
Architekti: Kuklica Smerek architekti
Spolupracovníci: Erik Hornáček
Počet bytov: 60
Plocha komerčných priestorov: 340 m2
Stav: štúdia
Realizácia: 2025 – 2027

Článok bol publikovaný v časopise ASB 6-7/2023.