IMG 3854
Galéria(10)

Budúci bulvár môže byť krajší: Na Vajnorskej pripravujú rekonštrukciu starej bytovky

Partneri sekcie:

Vajnorská ulica v Bratislave je jednou z najvyťaženejších dopravných tepien v metropole. Napriek tomu je podstatne zanedbaná, nedávno tu však prebehli menšie úpravy a vybudovali sa nové developmenty, čo budúcemu bulváru podstatne pomohlo. O kvalitnejší výraz ulice sa najnovšie môže postarať aj pripravený zámer rekonštrukcie starších domov pri jednom z novopostavených projektov.

V mestskej časti Nové Mesto je 278 ulíc, pričom najfrekventovanejšie sú Račianska a Vajnorská. Názov Račianskej je odvodený z toho, že smeruje do Rače. No a Vajnorská sa zase volá Vajnorská preto, lebo smeruje do Vajnor. Práve druhá menovaná ulica tvorí podstatnú časť Vajnorskej radiály. Začína už na Trnavskom mýte a prechádza známymi bratislavskými lokalitami ako obchodné centrum Vivo! alebo jazero Kuchajda a končí na veľkej križovatke Rožňavskej ulice. 

Vajnorská ulica je teda skutočne dlhou dopravnou komunikáciou, ktorú denne využíva veľká časť obyvateľov hlavného mesta. Jej stav ale nezodpovedá dôležitosti, akú zastáva. Časť Vajnorskej od Trnavského mýta bola donedávna ulicou s rozbitými chodníkmi a cestami, pričom vábne nepôsobili ani okolité budovy.

To sa ale našťastie začalo meniť. V roku 2021 získali niektoré z chodníkov novú asfaltovú vrstvu spolu s kamennými obrubníkmi a kockami, parkovanie áut sa skultúrnilo a vyhradením priestoru medzi parkovacími miestami a chodníkom vznikli cyklotrasy. 

IMG 3858 2
Súčasný stav domu Vajnorská 15-17 | Zdroj: Andrej Sárközi

Taktiež tu prebehla rekonštrukcia a dostavba bývalej administratívnej budovy, z ktorej je dnes polyfunkčný objekt Vajnorská 21 s bývaním a kultúrnym strediskom. Na nároží Vajnorskej a Ulice Odbojárov už dnes stojí aj kvalitný development Nová Vajnorská. Práve neďaleko oboch týchto projektov sa nachádza aj starý a zanedbaný dom.

Rožná bytovka bola postavená ešte v minulom storočí a dnes je značne schátraná. Fasáda je počmáraná grafitmi a svoje má už odslúžené, čo platí aj o streche či interiéri. Dom je typický pôdorysom v tvare písmena L, ale najmä lokalitou, nakoľko sa nachádza v blízkosti developmentu Vajnorská 21 a električkovej radiále. V zadnej časti domu sú umiestnené balkóny a fasáda tu je v ešte hrozivejšom stave.

IMG 3870 2
Súčasný stav domu Vajnorská 15-17 | Zdroj: Andrej Sárközi

V Bratislave sa už pomaly stáva zvykom, že iniciatívu zrekonštruovať staršie bytovky preberú majitelia jednotlivých nehnuteľností. To sa stalo v prípade Vazovovej 22, Wilsonovej 1 a najnovšie aj domu na Vajnorskej 15-17. Mestská časť prijala žiadosť o stavebné povolenie na obnovu domu ešte v decembri roku 2022. Nové Mesto aktuálne pokročilo a zverejnilo oznámenie o začatí stavebného konania. 

Vajnorská sa tak opäť môže posunúť k súčasnejšiemu vizuálu, ktorý si táto frekventovaná ulica pýta už desaťročia. Predmetom projektovej dokumentácie, spracovanej architektom Tomášom Žáčekom, je zateplenie bytovky, ale aj výmena strešnej krytiny.

Asanované budú železobetónové konštrukcie všetkých balkónov v zadnej časti domu a práce sa presunú aj do interiéru. Tam bude prebiehať celková modernizácia bytovky ako oprava poškodených častí podlahy, stien alebo stropov. Opravia sa aj spoločné priestory – vstup, schodisko a chodby. V objekte prebehnú tiež maliarske a natieračské práce. 

Ide o chvályhodnú iniciatívu, ktorá sa premietne aj do celkovej podoby Vajnorskej ulice, nakoľko ide o stavbu v exponovanej lokalite. V budúcnosti by podobných počinov mohlo byť viacero, v oblasti sa totiž nachádza množstvo podobných domov, ktoré by si zaslúžili novú podobu. 

Snímka obrazovky 2023 07 04 o 15.45.55
Súčasný stav domu Vajnorská 15-17 | Zdroj: Andrej Sárközi

V neposlednom rade, Vajnorskú ulicu majú v budúcnosti vylepšiť aj iné projekty. Asi najočakávanejším je vznik Nového Istropolisu od spoločnosti Immocap, ktorého cieľom je vytvoriť vitálnu štvrť pre bývanie a prácu, a to vrátane kultúrno-spoločenského centra. Pôvodné objekty boli definitívne zrovnané so zemou len nedávno a nový development by mal oblasť vyplniť v roku 2026. 

Druhým očakávaným projektom je modernizácia Vajnorskej radiály, ktorá prinesie komplexné zlepšenie električkovej trate od Trnavského mýta, cez Vajnorskú ulicu až po Zlaté Piesky. Práve táto investícia Magistrátu hlavného mesta zásadne zlepší nosný dopravný systém Bratislavy a rovnako aj Vajnorskú ulicu. Koľajnice sú v niektorých úsekoch staré presne polstoročie, inde aj tridsať rokov, čo je značne nevyhovujúci stav. Rekonštrukcia by sa mala začať v tomto roku a dokončenie je naplánované v roku 2024. 

Vajnorská sa môže v neďalekej budúcnosti stať ulicou s kvalitnejším výrazom i funkčnosťou. A to nie len pre budovanie nových developmentov, ale aj pre rekonštrukcie niekoľko desaťročí starých bytoviek. Príkladom je zámer obnovy bytového domu Vajnorská 15-17, ktorí iniciovali tamojší vlastníci bytových a nebytových priestorov.

Obdobnej príležitosti by sa mohli chopiť aj obyvatelia v okolitých bytovkách, pričom v spojení s výstavbou nových projektov a rekonštrukciou električkovej radiály by sa z Vajnorskej ulice mohol stať dôležitý mestský bulvár. A ten si Bratislava zaslúži.

IMG 3854
IMG 3858 2
Snímka obrazovky 2023 07 04 o 15.42.14
Snímka obrazovky 2023 07 04 o 15.42.50
Snímka obrazovky 2023 07 04 o 15.43.27
IMG 3870 2
Snímka obrazovky 2023 07 04 o 15.44.03
Snímka obrazovky 2023 07 04 o 15.44.50

Rekonštrukcia domu Vajnorská 15-17

Lokalita: Mestská časť Bratislava – Nové Mesto
Stavebník: Vlastníci bytových a nebytových priestorov domu Vajnorská 15-17
Projektant:
Tomáš Žáček
Stav: V príprave