Väčšine firiem sa za posledný rok darí rovnako alebo lepšie
Pre vyše tri štvrtiny manažérov medzinárodných spoločností sú závažnosť a rýchlosť hospodárskej a finančnej krízy prekvapujúce. Štvrtina z nich sa však domnieva, že najhoršie obdobie už pominulo. Uvádza sa to vo výsledkoch prieskumu spoločnosti Ernst & Young, na ktorom sa v júni 2009 zúčastnilo 569 predstaviteľov významných medzinárodných spoločností.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Výsledky ukázali, že podiel spoločností, ktoré využijú recesiu na začatie nových trhových aktivít, vzrástol v priebehu 1. polroka 2009 o 10 %. „Mnohé aktíva sú teraz k dispozícii za oveľa nižšie ceny ako pred dvoma rokmi, čo priláka niektorých oportunistických kupcov. Počet manažérov, ktorí v prieskume odhalili zámer získať strategické akvizície, vzrástol z januárových 7 % na takmer štvrtinu,“ uvádza Jozef Mathia, manažér transakčného poradenstva Ernst & Young v SR.
Podľa prieskumu tržby klesli 58 % respondentom a zisky 56 % z nich. Usporiť náklady dokázalo 64 % respondentov, 31 % manažérov hlási rast tržieb. Programy znižovania nákladov zintenzívnilo v poslednom roku 86 % firiem a 52 % urýchlilo reštrukturalizačné plány. Program výrazného zníženia stavu zamestnancov odštartovalo 38 % spoločností.
Medzi hlavné pokrízové stratégie zaradili respondenti expanziu do nových oblastí, väčšie využitie strategických aliancií, získanie akvizícií, skrátenie termínu dodania výrobku na trh a odpredaj činností, ktoré pre firmu nie sú hlavnou náplňou.
Ernst & Young uskutočnila podobný prieskum už pred piatimi mesiacmi. Mierny posun od januárových odpovedí naznačuje, že najhorší vplyv krízy už by mohol byť za nami. Napriek tomu, že doteraz dochádza k mnohým bankrotom, podľa výsledkov zároveň rastie počet organizácií, ktoré vo svojom sektore zaznamenali vznik nových firiem.
Najväčší optimizmus vládne v telekomunikačnom a energetickom sektore. Dlhšiu recesiu predvídajú v oblasti správy majetku, realít a v stavebnom priemysle. Európski respondenti boli v prieskume pesimistickejší než opýtaní v Ázii a Severnej a Južnej Amerike.
Zdroj: TASR