Prenájmy maloobchodných priestorov v regióne EMEA zostávajú stabilné
Podľa mapy prenájmov maloobchodných priestorov na najexkluzívnejších nákupných uliciach v regióne EMEA (región zahŕňa Európu, Stredný východ a Afriku), ktorú vypracovala medzinárodná konzultačná spoločnosť Colliers International, sa ceny držia na stabilnej úrovni. To aj napriek pokračujúcej neistote vyplývajúcej zo štátnych dlhov, ktoré trápia niektorých členov eurozóny a nepokojom na Strednom východe a v severnej Afrike.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
V mnohých hlavných obchodných centrách v strednej a východnej Európe klesli najvyššie dosahované prenájmy v najvyššom štandarde v najlepšej lokalite späť na úroveň spred posledných šiestich mesiacov. Majitelia ponúkajú nižšie prenájmy za účelom prilákať významné medzinárodné značky. To isté platí aj pre Abú Dhábí a Dubaj. Obe tieto mestá pocítili za posledné obdobie pokles prenájmov v najvyššom štandarde na hlavných nákupných uliciach o 11 %, pričom nájomníci v súčasnosti diktujú podmienky trhu.
Prognóza pre rozvoj maloobchodného predaja v regióne (Európa, Stredný východ a Afrika) je veľmi nejasná. To aj napriek tomu, že európske ekonomiky zaznamenávajú pozitívny rast. Dve najväčšie ekonomiky – Francúzsko a Nemecko – zaznamenali rast HDP o 1 % a 1,5 % v prvom štvrťroku 2011. Maloobchodné tržby sú však aj naďalej ovplyvnené širšou makroekonomickou neistotou, ktorá visí nad regiónom a eróziou skutočnej kúpnej sily v dôsledku stagnujúceho rastu miezd and rastúcich cien. Celkové maloobchodné tržby v 27 krajinách Európy v marci mierne klesli o 1 %, čo je rovnaký pokles ako v tom istom období v roku 2010.
–>–>
Prognóza pre rozvoj maloobchodného predaja v Spojených arabských emirátoch je trochu optimistickejšia, keďže ekonomika stále rastie a v nasledujúcich rokoch by výdavky mali aj naďalej stúpať, aj napriek problémom v oblasti dlhov na realitnom trhu v Dubaji. Medzinárodné značky aj naďalej vidia potenciál tohto trhu pre svoje budúce rozšírenie.
Legenda k mape
Definície
Najvyššie požadované nájomné na hlavných nákupných uliciach (Prime High Street Rent): Najvyššia možná cenová hladina prenájmu na otvorenom trhu, ktorá sa predpokladá pri jednotke štandardnej veľkosti – najčastejšie od 100 do 200 m2. Údaj nezahŕňa dane, prevádzkové náklady a ústupky zo strany majiteľa.
Najvyšší výnos z nájomného na hlavných nákupných uliaciach (Prime High Street Yield): Čistý výnos, ktorý je investor ochotný zaplatiť pri kúpe budovy štandardu A, v dobrej lokalite, plne prenajatej kvalitnými nájomníkmi v trhovej hodnote. Nájomné podmienky by mali byť zodpovedajúce trhu. Čistý výnos = čistý príjem prvého roku/nákupná cena
Najvyššie požadované nájomné v nákupných centrách (Prime Shopping Centre Rent): Najvyššia možná cenová hladina prenájmu na otvorenom trhu, ktorá sa predpokladá pri bežnej jednotke štandardnej veľkosti v kvalitnom nákupnom centre. Údaj nezahŕňa dane, prevádzkové náklady a ústupky zo strany majiteľa.
Najvyšší výnos z nájomného v nákupných centrách (Prime Shopping Centre Yield): Čistý výnos, ktorý je investor ochotný zaplatiť pri kúpe nákupného centra štandardu A, v dobrej lokalite, plne prenajatej kvalitnými nájomníkmi v trhovej hodnote. Nájomné podmienky by mali byť zodpovedajúce trhu. Čistý výnos = čistý príjem prvého roku/nákupná cena.
Poznámka k mape: Vezmite, prosím, na vedomie, že uvedené údaje sú iba orientačné. Naším cieľom je poskytnúť aktuálne údaje. V dôsledku toho je možné, že niektoré z týchto čísel sa môžu neskôr zmeniť.
Údaje sú zisťované k 31. marcu 2011.
Šípky naznačujú predpokladaný posun na trhu maloobchodných priestorov v najbližších 12 mesiacoch.
* Údaje predstavujú najvyššie dosiahnuté nájomné, ktoré sa vzťahuje na nové priestory s najvyšším štandardom v najlepších lokalitách.
Zdroj: Colliers International