Bazén v plavárni na Pasienkoch v Bratislave
Galéria(12)

Bratislava začala s obnovou bazéna na Pasienkoch

Komplexná obnova a rekonštrukcia technológie jediného bazéna s dĺžkou 50 metrov odštartuje v pondelok 21.augusta.

Budovu legendárnej plavárne na Pasienkoch má na starosti Správa telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy (STARZ).

Plaváreň v mestskej časti Nové Mesto je zatvorená od 12. júna. Bratislavský magistrát informoval, že po zatvorení plavárne bola zrekonštruovaná vonkajšia kanalizácia, zmodernizované sociálne zariadenia a šatne žien.

Plaváreň na Pasienkoch
Plaváreň na Pasienkoch | Zdroj: Zora Paulíniová

Rekonštrukciu a modernizáciu môže mesto uskutočniť vďaka príspevku z Fondu na podporu športu vo výške 981 015 eur z júna tohto roka, ktoré skombinovalo s jeho investíciami. Celková výška investície sa blíži k sume 2 milióny eur a pokrýva viaceré modernizačné fázy.

Mesto už zrekonštruovalo protiprúdové výmenníky, ktoré zabezpečia efektívnejšie využitie energií nutných na prevádzku bazéna. Nadväzujú na ňu fázy spojené s výmenou celej pôvodnej bazénovej technológie prevažne ešte zo 70. rokov vrátane výmeny podhľadov nad  bazénom a ďalších prác, ktoré vyžadujú uzavretie plavárne na obdobie niekoľkých mesiacov.

V pondelok (21. 8.) sa začne s rekonštrukciou jediného 50-metrového bazénu v Bratislave. Dočká sa tak dlho očakávanej a nevyhnutnej komplexnej opravy a modernizácie. TASR o tom informoval  Bubla. Rekonštrukcia plavárne Pasienky sa tak podľa jeho slov dostáva do kľúčovej fázy.

„Srdce plavárne – bazénová technológia najväčšieho 50-metrového bazéna v meste, konečne podstúpi komplexnú rekonštrukciu a modernizáciu tak, aby plaváreň mohla ostať v dlhodobo udržateľnej prevádzke,“ uviedol hovorca magistrátu hlavného mesta Peter Bubla. Po rokoch je podľa neho bazén a jeho technológia vo veľmi zlom stave, ktorý bol nezlučiteľný s ďalšou prevádzkou.

Plaváreň Pasienky by mohla začať opäť s prevádzkou v úvodných mesiacoch budúceho roka.

Mesto Bratislava získalo plaváreň Pasienky v roku 1999 od Slovenského združenia telesnej kultúry (SZTK). Je to jeden z mála 50-metrových bazénov na území Slovenskej republiky, zároveň jediný v hlavnom meste. Od júna je z dôvodu rekonštrukcie plaváreň zatvorená.

Plaváreň na Pasienkoch, šatne po rekonštrukcii
Rekonštrukcia šatní
Plaváreň na Pasienkoch, šatne po rekonštrukcii
Rekonštrukcia protiprúdových výmenníkov.
Plaváreň na Pasienkoch
Plaváreň na Pasienkoch
Plaváreň na Pasienkoch
Plaváreň na Pasienkoch

Plaváreň na Pasienkoch v bratislavskom Novom Meste je súčasťou športového areálu, ktorého začiatky siahajú do 40. rokov minulého storočia. Úvodný projekt z roku 1962 je z dielne architekta Kamila Kosmana, samostatnú modernistickú budovu krytej plavárne postavili v rokoch 1967- 1974. V 80. rokoch postavili prístavbu, ktorej súčasťou je tréningový 25 metrový bazén a mestská sauna.

Bratislava mala v minulosti aj druhý olympijský bazén v bývalých Kúpeľoch Centrál  (1975) na Trnavskom mýte, v súčasnosti na ich mieste nachádza nákupné centrum Centrál. Po roku 1990 bola prevádza kúpeľov neefektívna a budova s olympijským bazénom pustla. Bratislava získala plaváreň Pasienky v roku 1999 od Slovenského združenia telesnej kultúry.