Nove centrum Ruzinova

Ružinov sa môže dočkať nového multifunkčného ihriska a parkovacieho domu

Ihrisko má vyrásť v Trnávke, parkovací dom na zanedbanom parkovisku pri Štrkoveckom jazere.

V bratislavskom Ružinove by malo pribudnúť nové multifunkčné ihrisko aj parkovací dom. O plánovaných projektoch informuje starosta Ružinova Martin Chren na sociálnej sieti. Ihrisko by malo vzniknúť v Trnávke, na časti plochy málo využívaného parkoviska pred bývalým Baumaxom.

Hlavným prvkom bude veľké multifunkčné ihrisko na futbal, hokejbal, floorball a ďalšie prvky. „Chýbať by nemalo ani dopravné ihrisko a po diskusii s obyvateľmi sa ešte pokúsime zapracovať aj samostatné ihrisko na streetball,“ uviedol starosta.

Ružinovskí poslanci od začiatku roka komunikovali s obyvateľmi Trnávky a zbierali od nich podnety, ako by malo budúce ihrisko vyzerať. Tento týždeň svoje nápady a návrhy predstavili verejnosti.

„Na zelenej ploche vedľa predajne Vivo by mal vzniknúť veľký psí výbeh, na zelenej ploche z východnej strany pribudne ihrisko pre menšie deti. Chýbať nebude tienené sedenie, nový chodník a ďalšie drobné prvky,“ vymenoval Chren. Ako dodal, jednotlivé plánované prvky ešte upravia na základe podnetov a návrhov od obyvateľov.

„Výjazd a vjazd z Trnávky zostane zachovaný, ale úpravy spôsobia, že sa výrazne posilní jeho lokálna funkcia – toto miesto nemá slúžiť pre tranzitnú dopravu, ale len pre ľudí zo susedstva,“ doplnil.

Ďalším projektom, ktorý mestská časť pripravuje, je parkovací dom pri Štrkoveckom jazere. Ružinov približne pred rokom získal do vlastníctva veľké parkovisko pri jazere. „Vďaka tomu sa podarilo odblokovať roky trvajúci proces prípravy územného plánu zóny Štrkovecké jazero, ktorý blokovali aj námietky súkromných majiteľov pozemkov,“ vysvetlil Chren.

Zároveň predstavil návrh budúcej podoby parkovacieho domu, ktorý navrhli architekti. „Naše zadanie bolo jednoduché – zachovať parkovacie kapacity so zvýhodnením pre rezidentov a zároveň vytvoriť nový pekný verejný priestor, ktorý zveľadí celú lokalitu,“ poznamenal.

Výsledkom práce architektov a projektantov je návrh dvojpodlažného parkovacieho domu s parčíkom na streche a s novou promenádou zo strany jazera, s priestorom na dve prevádzky a terasové sedenie pre návštevníkov.

„Parkovací dom má jedno podzemné a jedno nadzemné podlažie a siaha len do výšky terasy vedľajšieho domu, takže nikomu nezakryje výhľad na jazero, ani nijako negatívne neovplyvní obyvateľov zo susedstva,“ skonštatoval starosta. Parkovací dom má mať kapacitu 170 miest, ktoré majú byť verejne prístupné aj pre návštevníkov za poplatok, pričom na povrchu zostane približne 70 parkovacích miest pre rezidentov.

SITA