redakcia ASB

Už v poradí tretí ročník súťaže zelená strecha roku organizuje Medzinárodný inštitút výskumu adaptácie na klimatickú zmenu (predtým známy ako Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru). Týmto projektom chce inštitút podporiť zelené témy a potrebu adaptácie na klimatickú zmenu. Tento rok sa do súťaže zapojilo 13 vegetačných striech.

redakcia ASB -

Dopyt v sektore priemyslu a logistiky (I&L) v regióne CEE-13 1  bol v posledných rokoch silný, ale v roku 2023 väčšina krajín zaznamenala pokles. Vývoj nájmov priemyselných a logistických priestorov dopĺňa rast platov pracovnej sily. Poľsko zostáva najväčším priemyselným a logistickým trhom v celej CEE-13 s modernými priestormi o rozlohe viac ako 30 miliónov m2, čo predstavuje približne 45 % z celkového regionálneho objemu, odhaľuje nová správa spoločnosti Colliers: "ExCEEding Borders: Navigating The Industrial LandscapeAnd Workforce In CEE-13".

redakcia ASB -

„Poďme vyhodnotiť, aké sú v tejto chvíli možnosti štátu, zadefinujme si priority a zdroje, ktoré máme k dispozícii, a podľa toho sa pustime razantne do prípravy a výstavby,“ hovorí v pokračovaní rozhovoru štátny tajomník Ministerstva dopravy SR Igor Choma. Tentoraz sa aj v súlade s témou tohto čísla dostáva k slovu najmä výstavba a údržba ciest.

redakcia ASB -

Niektoré slovenské domácnosti musia do energií investovať až pätinu svojich disponibilných príjmov a sú ohrozené energetickou chudobou. Na Slovensku si každá štvrtá domácnosť pod hranicou chudoby nemôže udržať vo svojom obydlí dostatočné teplo. Na aké dotácie majú v súčasnosti nárok?

SITA redakcia ASB -

Na konci júna uplynula predĺžená lehota na prenesenie európskej smernice RED II o obnoviteľných zdrojoch energie (OZE) do slovenskej legislatívy. Slovensko si túto povinnosť opakovane nesplnilo. Hrozí, že príde o finančné prostriedky Európskej únie, ktoré doteraz poskytla vo výške približne 286 miliónov eur.

TASR redakcia ASB -

Na rokovaní v oravskej obci Zákamenné to v stredu odsúhlasila vláda SR. Budova (1978) na Kukučínovej ulici v Bratislave je zapísaná v Registri modernej architektúry. V minulosti bola internátom a spravuje ju Bytová agentúra rezortu obrany. Nová projektová dokumentácia má byť hotová do konca júla. Hviezda má byť novým sídlom rezortu obrany.

redakcia ASB -

Vo výbere diel in situ sa v tomto ročníku ocitli rekonštrukcie a dostavby až štyroch verejných vzdelávacích inštitúcií - základných škôl a jaslí. Odborná porota navštívila počas uplynulého týždňa 24 realizovaných diel, ktoré postúpili do druhého kola. Z tohto zoznamu vzišli nominované diela v jednotlivých kategóriách. Laureátov sa dozvieme na slávnostnom vyhlásení 3. októbra 2024.

redakcia ASB -

Práce za 105 miliónov eur sa majú začať na stavenisku v tejto bratislavskej mestskej časti v najbližších dňoch. Vláda schválila 12. júna rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky Kaštieľ Rusovce. Obnovený objekt bude slúžiť na štátne reprezentatívne účely aj pre verejnosť.

TASR redakcia ASB -