Zimný štadión Pavla Demitru.
Galéria(7)

Domovský štadión slávnych slovenských hokejistov finišuje s rekonštrukciou

Zimný štadión, ktorý je pomenovaný po jednom z najlepších slovenských hokejistov, prechádza treťou fázou rekonštrukcie. Po kompletnom dokončení jeho obnovy sa tu môže ešte viac udomácniť aj národný tím.

Hokejový štadión štvornásobného hokejového majstra (trikrát slovenský, raz československý titul) otvorili v roku 1960. Na vtedajšom štadióne bez strechy o dva roky neskôr založili miestny hokejový klub, ktorý v roku 2022 oslávil jubileum – 60. výročie svojej existencie.

Jedným z pomyselných darčekov pre hokejistov spod hradu Matúša Čáka je aj potrebná rekonštrukcia ich svätostánku, na ktorom vyrastali tie najväčšie slovenská esá neskôr žiariace aj v kanadsko-americkej NHL. V súčasnosti už prebiehajú práce na tretej fáze plánovanej obnovy zimného štadióna.

„Ide o rozsiahlu rekonštrukciu opláštenia strechy. Okrem konštrukcie sa kompletne vymení strecha a izolácia. Nainštalujú sa prívody na vzduchotechniku, nové osvetlenie, scénické osvetlenie, ozvučenie a akustika,“ povedala v auguste 2022 pre ASB Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín.

Zimný štadión Pavla Demitru v Trenčíne.
Zimný štadión Pavla Demitru v Trenčíne. | Zdroj: Redakcia ASB

Najnovšie by už strecha mala byť uzavretá zvnútra, čo avizoval v rozhovore pre Sportnet prezident Dukly Trenčín Miloš Radosa. „Finišuje sa s prácami na osvetlení i vzduchotechnike a v najbližších dňoch je v pláne zavesenie novej multimediálnej kocky nad ľad. S chladením by sme chceli začať 27. januára a v úvode februára už chceme mať hotový ľad,“ dodal najvyššie postavený muž trenčianskej Dukly.

Ak všetko pôjde podľa plánu, do 13. februára by mal byť štadión skolaudovaný. Ako prví by sa tu tým pádom predstavili hokejisti Nových Zámkov a to už 15. februára. Dočasný azyl si Trenčania našli v Dubnici nad Váhom, kde hrávajú svoje domáce zápasy.

Domovský štadión im však veľmi chýba, čo potvrdil tréner Róbert Döme po prehre s Banskou Bystricou z úvodu januára. „Je to hrozné, na hráčov je toho už priveľa. Vidím na nich, že bojujú a hrajú dobre, ale musíme už ísť domov a získať novú energiu a impulz od divákov,“ nechal sa počuť tréner Trenčanov pre portál sport.sk.

Modernizácia hokejového štadióna Pavla Demitru v Trenčíne pokračuje treťou fázou. Investícia do rekonštrukcie opláštenia strechy, príprav do výmeny vzduchotechniky a osvetlenia predstavuje približne 2,5 milióna eur
Modernizácia hokejového štadióna Pavla Demitru v Trenčíne pokračuje treťou fázou. Investícia do rekonštrukcie opláštenia strechy, príprav do výmeny vzduchotechniky a osvetlenia predstavuje približne 2,5 milióna eur | Zdroj: TASR

Viacfázová rekonštrukcia

V predošlých etapách obnovy štadióna, ktorý od roku 2011 nesie meno tragicky zosnulého hokejistu Pavla Demitru, sa vynovili divácke tribúny, zrekonštruovala sa vstupná hala, šatne, vymenili sedačky na tribúnach a tiež chladiarenské zariadenie.

V roku 2018 získalo mesto na opravy dotáciu zo Slovenského zväzu ľadového hokeja vo výške presahujúcej 535-tisíc eur. O rok na to na obnovu štadióna prispela aj Vláda SR sumou jedného milióna eur. Mesto vtedy k opravám interiéru doložilo 120-tisíc eur zo svojho rozpočtu. Teraz sa realizuje ešte nákladnejšia časť rekonštrukcie.

Modernizácia hokejového štadióna Pavla Demitru v Trenčíne
Modernizácia hokejového štadióna Pavla Demitru v Trenčíne | Zdroj: TASR

„Na základe projektovej dokumentácie, ktorú vypracovala trenčianska spoločnosť Stavokov, sa realizuje tretia etapa. Hodnota prác v tomto prípade dosiahne sumu približne 2,5 milióna eur. Fond na podporu športu podporil túto investíciu príspevkom v polovičnej sume, rovnakú časť pridalo aj mesto,“ vysvetlila hovorkyňa mesta.

Hokejový štadión Pavla Demitru

Kapacita štadióna je 6 150 miest, z toho 2 981 je na sedenie. Štadión slúži aj ako centrum prípravy slovenskej hokejovej reprezentácie. Súčasťou štadióna, ktorý je domovským stánkom HK Dukla Trenčín, je 13 skyboxov. Okrem hokejistov tu pôsobia aj mládežnícki krasokorčuliari  klubu Kraso Trenčín. Štadión postavili v roku 1960. V roku 1975 bol plne zastrešený.

Z novej strechy visí nová kocka

V auguste sa na štadióne zrealizovalo pieskovanie. Následne sa prešlo na demontáž strechy, po ktorej sa práce zamerali na inštaláciu novej vzduchotechniky, výmenu osvetlenia a tiež čistenie a montovanie nových žľabov. Uvedené zmeny majú priniesť pozitívny dopad na kvalitu akustiky.

Tretia etapa rekonštrukcie trenčianskeho štadióna by mala byť, podľa plánu, úspešne zavŕšená na začiatku tohto roka. Divákov môže tešiť aj nová multimediálna kocka za 180-tisíc eur z mestského rozpočtu, ktorá prvotne spolu s rekonštrukciou šatní nebola v pláne. Práce na ich obnove vrátane sociálnych zariadení stáli mesto ďalších 170-tisíc eur.

„Kocka i rekonštrukcia šatní pre mládež v pôvodnom pláne chýbali. Je skvelé, že sa zrealizovali a aj vďaka tomu bude štadión spĺňať najvyššie parametre,“ tešil sa prezident Dukly Trenčín.

20220423 TNZ02 RS12830863621
Trenčiansky štadión pred treťou časťou rekonštrukcie (2022). | Zdroj: TASR

Nebude chýbať ani nová fasáda

Fanúšikovia trenčianskej Dukly sa po skončení rekonštrukčných prác vrátia na tribúny po pravdepodobne vo februári 2023. Štadión však vtedy ešte nebude úplne hotový. Čaká ho totiž posledná etapa, ktorej hlavnou úlohou bude opláštenie celého objektu. Tento krok by mohol dať krásnu vizuálnu bodku za celou obnovou štadióna, kde vyrastali držitelia dokopy až siedmich Stanley Cupov (trofej pre víťazný tím kanadsko-americkej NHL).

„K poslednej fáze by mohlo dôjsť v priebehu najbližších dvoch až troch rokov. Našťastie, tieto práce si už nebudú vyžadovať zatvorenie zimného štadióna. O podrobnostiach – ako farba fasády a podobne je zatiaľ predčasné hovoriť,“ dodala v auguste hovorkyňa mesta.

Záverečná etapa by mala stáť podľa odhadov jeden a pol milióna eur. Rekonštrukcia trenčianskeho „zimáku“ sa pochopiteľne páči aj Slovenskému zväzu ľadového hokeja. Prezident SZĽH Miroslav Šatan, ktorý tu tiež naštartoval svoju úspešnú hokejovú kariéru, v apríli 2022 avizoval, že po dokončení obnovy si tu vie predstaviť väčší počet reprezentačných zápasov.

Najvyššie postavený muž slovenského hokeja sa dokonca nebránil ani možnosti, že by sa na ľade trojnásobného majstra Slovenska uskutočnil napríklad medzinárodne známy turnaj Hlinka-Gretzky Cup, ktorý sa zatiaľ pravidelne koná v Piešťanoch.

Zimný štadión Pavla Demitru v Trenčíne.
Zimný štadión Pavla Demitru v Trenčíne.
Zimný štadión Pavla Demitru v Trenčíne.
Zimný štadión Pavla Demitru v Trenčíne.
Modernizácia hokejového štadióna Pavla Demitru v Trenčíne pokračuje treťou fázou. Investícia do rekonštrukcie opláštenia strechy, príprav do výmeny vzduchotechniky a osvetlenia predstavuje približne 2,5 milióna eur
Modernizácia hokejového štadióna Pavla Demitru v Trenčíne
20220423 TNZ02 RS12830863621

Rekonštrukcia zimného štadióna

2018 – obnova vyše 20-ročného chladiarenského zariadenia, vrátane rozvodov. Cena: 535-tisíc eur (dotácia Slovenského zväzu ľadového hokeja) + 132-tisíc eur z mestského rozpočtu.

2019 – rekonštrukcia tribúny, vstupnej haly, chodby a šatne hostí. Cena: 1 milión eur (dotácia Vlády SR) + 120-tisíc eur z mestského rozpočtu.

2022 – rekonštrukcia opláštenia strechy, obnova šatní a kabín vrátane sociálnych zariadení. Cena: 1,25 milióna eur (Fond na podporu športu) + 1,6 milióna z mestského rozpočtu.

2024/2025 – obnova opláštenia štadióna. Odhadovaná cena: 1,5 milióna eur.