Aj školský pavilón v Trnave môže byť in

Na začiatku príbehu prístavby k veľkej základnej škole na Ulici Jána Bottu v krajskom meste Trnava bol problém so stravovaním pre približne 750 žiakov. Škola fungovala roky bez kuchyne a jedálne.

Žiaci jedávali v neďalekej strednej škole. Začiatkom roka 2018 z kapacitných dôvodov zmluvu o zabezpečení školského stravovania škola vypovedala. Žiakov najskôr vozili autobusy na obedy do iných škôl.

Neskôr Trnavský samosprávny kraj poskytol priestory na dočasnú jedáleň, a to v bývalom internáte na Študentskej ulici, napísala v agentúra SITA v auguste 2021.Vtedy boli práce na prístavbe takmer dokončené, začali sa v máji 2020.

Novostavba školskej jedálne a učební
Novostavba školskej jedálne a učební
Novostavba školskej jedálne a učební.
Novostavba školskej jedálne a učební
Novostavba školskej jedálne a učební, interiér.
Novostavba školskej jedálne a učební, interiér.
Novostavba školskej jedálne a učební, interiér.
Novostavba školskej jedálne a učební, interiér.

Vyhrali cenovou ponukou

Na ich konci bol moderný pavilón s dvoma nadzemnými podlažiami so šiestimi novými učebňami pre 128 žiakov, jedálňou a kuchyňou, so zázemím pre personál a so zelenou strechou.

Postavili ho na mieste pôvodnej budovy pri škole, ktorú na začiatku stavebných prác asanovali. Nová jedáleň mákapacitu približne 120 miest. Súčasťou pavilónu sú aj skladové a úložné priestory. Mesto Trnava, ktoré financovalo budovu vo výške 2,03 milióna eur, prihlásilo prístavbu pavilónu školy Trnava do prestížnej súťaže Stavba roka 2020/2021.

Vizualizácia prístavby ZŠ na ulici Jána Bottu v Trnave.
Vizualizácia prístavby ZŠ na ulici Jána Bottu v Trnave. | Zdroj: VISIA

Architekti a projektanti diela sú z bratislavsko-šalianskeho architektonického a inžinierskeho ateliéru VISIA. Cenovou ponukou vyhrali súťaž na dodávateľa projektovej dokumentácie na územné rozhodnutie a stavebné povolenie v rozsahu realizačného projektu bez architektonickej štúdie.

Pred realizáciou v Trnave získala VISIA skúsenosti s občianskymi a verejnými stavbami v okresnom meste Šaľa. V roku 2009 tam navrhla centrálnu mestskú zónu, v roku 2018 komplexnú rekonštrukciu obvodového plášťa mestského úradu, ktorej cieľom bolo zníženie energetickej náročnosti. V súčasnosti projektuje napríklad klientske centrum v Mestskom úrade v Galante.

Drevo pozitívne ovplyvňuje človeka

„Zaujalo nás, že ide o školu. Chceli sme navrhnúť peknú občiansku stavbu. S výsledkom sme boli spokojní,“ povedal pre ASB konateľ spoločnosti VISIA, Ladislav Chatrnúch o projekte v Trnave.

Zamestnanci školy podľa neho ocenili využitie dreva v interiéri, kaučuk v podlahe aj presvetlenie budovy. „Vieme, že drevo je prírodný materiál a má pozitívny vplyv na človeka, najmä na deti. Chceli sme im navrhnúť príjemné prostredie, aby nepoznali len omietku či laminované dosky a PVC podlahy,“ priblížil ich prístup.

K „zelenému“ riešeniu interiéru a exteriéru prístavby nasmeroval účastníkov súťaže vtedajší trnavský mestský architekt Tomáš Guniš vo všeobecných požiadavkách na stavbu.

Novostavba školskej jedálne a učební
Novostavba školskej jedálne a učební | Zdroj: KAMI-PROFIT

Na fasáde má byť vinič

 Pri návrhu bol podľa konateľa Chatrnúcha dôležitý tímový návrh. Projekt bol aj v realizačnej časti spracovaný v BIM. Zaujímavosťou je návrhu eliminácia strojovne vzduchotechniky, ktorá je umiestnená v medzistrope.

Školský pavilón mal vypracovaný návrh akustiky (napr.  Trvanie dozvuku je dôležitá pri priestoroch s väčším počtom ľudí). Bol vypracovaný aj svetlotechnický návrh denného osvetlenia s požiadavkami pre školy. Aj preto má škola vizuálne dominantné „veľké okná“.

Stavba má vonkajšie tienenie, ktoré znižuje prehrievanie cez zasklené plochy. Architekti zvolili tzv. otvorenú fasádu, kde tvorí bariéru voči poveternostným vplyvom špeciálna fólia. Zelená strecha je extenzívna – so skalkami, rozchodníkmi a bylinami.

Na vonkajšej fasáde krajinný architekt navrhol opadavý vinič, ktorý bude v letných mesiacoch tieniť a v zimných po opadaní listov umožní osvetlenie z exteriéru. Budova má rekuperáciu s možnosťou zvlhčenia vzduchu podľa hygienických požiadaviek pre školy.

 

Novostavba školskej jedálne a učební

Objekt: Základná škola s materskou školou
Adresa:
Jána Bottu 27, Trnava
Investor: mesto Trnava
Architekti: VISIA – Andrej Zábrodský, Michal Babinec, Ladislav Chatrnúch
Generálny dodávateľ: Kami Profit
Náklady bez DPH: 2,03 milióna eur
Realizácia: 5/2020 – 7/2021

 Monika Voleková