Materská škola Svidník

Materská škola vo Svidníku dostane v rámci rekonštrukcie zelenú strechu

Partneri sekcie:

Najstaršia materská škola vo Svidníku na Ulici Ľudovíta Štúra sa dočká rekonštrukcie a dostane aj zelenú strechu. Na jej vybudovanie získalo mesto príspevok z Ministerstva životného prostredia SR.

Mesto Svidník malo veľký záujem o rekonštrukciu všetkých materských škôl v meste. Aktuálne je na rade posledná z nich, ktorá dostane aj netradičnú zelenú strechu. Celkové výška plánovaných investícií predstavuje 245 tisíc eur. Na vybudovanie zelenej strechy na pavilóne školy získalo mesto príspevok z Ministerstva životného prostredia SR, a to viac ako 166 tisíc eur. Zastupiteľstvo zároveň schválilo päťpercentné spolufinancovanie projektu.

Extenzívny typ zelenej strechy bude zaberať 664 m2 a bude mať hrúbku do 120 mm. V pláne je 5 až 7 druhov rozchodníkov, vrátane drenážnej a akumulačnej vrstvy. Pozdĺž atiky a okolo odvetrávacích komínov vznikne pás z kameniva široký pol metra. Podľa hovorkyne mesta Svidník Kristíny Tchirovej, radnica je vo fáze prípravy spustenia verejnej súťaže na dodávateľa stavby.

Zelená infraštruktúra je osvedčeným nástrojom, ktorým sa z prírody získavajú ekologické, ekonomické a sociálne prínosy „Sme veľmi radi, že tento typ ekologického opatrenia budeme mať na mestskej budove.

Zelená strecha na materskej škole bude mať vo svojej lokalite vplyv na biodiverzitu, vytvorí vhodné prostredie pre vtáky, motýle a ďalší užitočný hmyz a zároveň je potvrdený jej vplyv na znižovanie horúčav v prostredí,“ informovala.

Citlivý prístup k životnému prostrediu

Mesto sa tiež púšťa do zateplenia hlavnej budovy tejto materskej školy, ktorej stavba pochádza zo 70. rokov 20. storočia. Aktuálne radnica ukončila prípravu projektovej dokumentácie. „Cieľom zateplenia škôlky je úspora energie pri prevádzkovaní objektu, odstránenie porúch vyvolaných tepelnými mostami, zlepšenie tepelnotechnických vlastnosti budovy a celková estetizácia školského zariadenia,“ uviedla Kristína Tchirová.

Dodala, že v ďalšej fáze radnica pristúpi k získaniu stavebného povolenia a neskôr k verejnému obstarávaniu na dodávateľa stavby. Mesto chce získať prostriedky na realizáciu zateplenia aj z externých zdrojov.

Primátorka Marcela Ivančová vníma vybudovanie zelenej strechy ako prínos pre životné prostredie. Nie je to však jediné opatrenie, ktoré má zvýšiť kvalitu života obyvateľov mesta. „S takýmto citlivým prístupom sa stále viac venujeme budovaniu chodníkov z polopriepustných materiálov, podporujeme šport v meste, budujeme zimnú športovú halu, ihrisko pri Základnej škole na Ulici 8. mája a sadíme kvetinové záhony i nové stromy,“ doplnila.

SITA, red