Budova The Mill: Ako sa podarilo dosiahnuť energetickú efektívnosť, udržateľnosť aj tepelný komfort
V súčasnosti neexistuje univerzálne „naj“ riešenie. Výsledok je vždy kombinácia požiadaviek a očakávaní, no kvalitné vnútorné prostredie je v každom prípade prioritou. To potvrdzujú aj projekty spoločnosti Immocap, ktoré využívajú najmodernejšie technológie s cieľom dosiahnuť energetickú efektívnosť, environmentálnu udržateľnosť a predovšetkým tepelný komfort pre užívateľa.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Svojho času priemyselná oblasť bratislavských Mlynských Nív sa aktuálne intenzívne mení na novú biznis zónu. V súčasnosti ju už dopĺňa aj atraktívna administratívna budova The Mill od spoločnosti Immocap, ktorej veža sa s celkovou výškou takmer 70 metrov týči nad týmto územím. Budova disponuje komerčnou plochou viac 25-tisíc m2.
Na prízemí sú navrhnuté tri retailové prevádzky a reštaurácia, na ostatných podlažiach sa nachádzajú administratívne priestory a na trinástom podlaží je terasa. Vznikla tu aj súkromná škôlka a na svoje si prídu aj cyklisti. Okrem 400 parkovacích miest pre autá sa v podzemí nachádza aj zázemie pre 128 cyklistov.
The Mill s ašpiráciou na certifikát LEED GOLD
Budova spĺňa všetky kritériá na to, aby sa uchádzala o certifikáciu LEED GOLD. Momentálne dáva spoločnosť dokopy dokumentáciu potrebnú na podanie žiadosti a v priebehu mája ju plánuje podať. Predpoklad je, že budova by mohla byť certifikovaná v septembri 2024.
V The Mill sa zvolila kombinácia vykurovania pomocou vykurovacích podparapetných radiátorov a chladenia pomocou fancoilov umiestnených pod stropom. V súčasnosti neexistuje univerzálne „naj“ riešenie. Výsledok je vždy kombinácia požiadaviek a očakávaní, či už energetických, ekonomických, alebo environmentálnych. V každom prípade je kvalitné vnútorné prostredie prioritou v každom projekte spoločnosti Immocap.
KVARTER s využitím BKT
Použitie systému BKT (angl. TABS) v kombinácii so zdrojom tepla a chladu založenom na tepelných čerpadlách predstavuje racionálny krok v projektoch a budovách, ktoré sú svojím návrhom a energetickým konceptom na to vhodné. V celom procese rozhodovania pre daný energetický koncept je dôležitá fáza optimalizácie obalového plášťa budovy s využitím pokročilých analytických nástrojov.
Systém BKT sa spoločnosť rozhodla použiť v jej ďalšom projekte KVARTER, ktorý vznikne na Jégého ulici. Po zvážení všetkých faktorov a premenných padlo rozhodnutie pre systém povrchovej inštalácie rozvodov tepla, resp. chladu – tzv. oBKT.
Z hľadiska pomeru výkonu, realizovateľnosti a spoľahlivosti systému sa toto riešenie považovalo za najlepšie z možných. Pôvodne sa zvažovalo aj využitie stenového systému v primeranej miere, avšak negatíva toho, čo by toto riešenie prinieslo, prevažovali jeho benefity. Nie je však vylúčené, že v ďalších potencionálnych projektoch spoločnosti si aj tento systém nájde svoje miesto.
Okrem prvku BKT sa v projekte KVARTER nachádza systém vysokoteplotného systému chladenia a nízkoteplotného vykurovania v zdrojovej časti, ktorý pozostáva z kaskády tepelných čerpadiel zem – voda v kombinácii s fotovoltickou elektrárňou. K veľmi dôležitým „stavebným kameňom“ patrí nielen vnútorné átrium, ale aj akumulácia stavebných konštrukcií a vonkajšie tienenie výplňových konštrukcií. Podobný energetický koncept je aplikovaný aj v návrhu novej centrály ZSE a takisto vo vybraných častiach projektu Istropolis.
Očakávania
Očakávania od projektov sa pre zjednodušenie dajú zhrnúť do troch hlavných bodov, ktoré zahŕňajú energetický a environmentálny aspekt a predovšetkým pohľad tepelného komfortu pre užívateľa.
Energetický prínos
Energetický prínos spočíva v lokálnom využívaní obnoviteľných zdrojov energie, a to v podobe slnka, ktorého pôsobenie využívame prostredníctvom fotovoltických článkov v solárnych paneloch. Ďalším dôležitým prvkom energetického konceptu sú tepelné čerpadlá využívajúce na primárnej strane energiu uloženú v povrchovej časti zemskej kôry.
Tieto tepelné čerpadlá sa používajú buď na výrobu tepla v zime, alebo na chladenie v lete. Chlad je rozhodujúcim faktorom, pretože v kombinácii s premyslenou akumuláciou tepla predstavuje spolu so stavebnou fyzikou základný stavebný kameň energeticky efektívneho riešenia.
Environmentálny vplyv
Práve lokálne vyrobená elektrická energia je emisne čistá, a to aj z bilančného hľadiska počas celého životného cyklu budovy. Zároveň nízka spotreba energie (teplo, chlad) je prvkom, ktorý zásadným spôsobom znižuje emisie CO2, resp. jeho ekvivalentu.
To, čo nás čaká v najbližšom období, je podrobná LCA analýza so zameraním na prvé fázy nielen výberu produktu a jeho suroviny, ale aj formy jeho zabudovania. Stále však platí, že práve spotreba energie je tým najvýznamnejším prvkom z pohľadu environmentálneho hodnotenia budov.
Tepelný komfort
Tretia, pre nás veľmi dôležitá oblasť je tepelný komfort, ktorým sa zaoberáme už v úvodných fázach návrhu budovy. Ako sa fázy projektu postupne spresňujú, dochádza aj k spresňovaniu hodnotenia parametrov tepelného komfortu (napríklad povrchové teploty, asymetria sálania, operatívna teplota, vlhkosť vzduchu, turbulencia prúdenia a iné).
Je to relatívne zložitý proces na návrh, našťastie moderné analytické nástroje v tomto procese veľmi pomáhajú. Stále však platí, že aj tá najlepšie navrhnutá budova sa musí kvalitne postaviť a hlavne vyladiť ako celok, a to hneď od úvodných fáz „zabývania“ budovy.
TEXT: Peter Bohuš
FOTO A VIZUALIZÁCIE: Immocap