Wien Energie ukončila prvú fázu výstavby s cieľom poskytovať diaľkové vykurovanie pre 56 000 domácností. Veľké tepelné čerpadlo vyrába klimaticky neutrálne teplo zo zvyškového tepla vyčistenej odpadovej vody z čistiarne odpadových vôd a do roku 2027 plánuje zdvojnásobiť svoj výkon.
Súčasné technológie umožňujú urobiť v tomto smere výrazný posun. Geotermálna energia predstavuje významný zdroj obnoviteľnej energie s veľkým potenciálom pre udržateľný a ekologicky prijateľný spôsob výroby energie. Teplo z útrob Zeme poskytuje rôznorodé využitie pri výrobe elektrickej energie, vykurovaní a chladení budov či v priemyselných procesoch.
Článok predstavuje návrh čerpacej stanice pre vodíkové autobusy. Diplomová práca s témou využitia vodíkových technológií pre výrobné procesy obsadila druhé miesto v súťaži o najlepšiu diplomovú prácu o obnoviteľných zdrojoch energie. Súťaž vyhlásila medzinárodná spoločnosť Vaillant Group, ktorá hodnotila zaslané práce v porote zloženej aj z predstaviteľov troch slovenských univerzít.
Mestá produkujú viac ako 70 % globálnych emisií skleníkových plynov [1], pričom sa odhaduje, že do roku 2050 sa počet ich obyvateľov zvýši na 7 miliárd [2] – to bude predstavovať 80 % svetovej populácie [3]. Bez adekvátnych opatrení bude tento rast viesť k výraznému zvýšeniu emisií v mestách, čo bude mať negatívny vplyv na ľudské zdravie a zmenu klímy. Práve v mestách sa preto boj o zmenu klímy primárne vyhrá alebo prehrá.
V súčasnosti sa produkcia energie spaľovaním uhlia pohybuje na úrovni zhruba 140 TWh/rok, pričom túto energiu bude nutné čo najskôr nahradiť. Česká republika sa prihlásila k úplnému ukončeniu využívania uhlia do roku 2033, čo znamená, že v nasledujúcich rokoch môže v jej energetickom mixe práve tých 140 TWh energie ročne chýbať.
Aj pri aktuálne platnej legislatíve je bez problémov možné postaviť rodinný dom, ktorý bude primárne vykurovaný plynovým kondenzačným kotlom s doplnkovým obnoviteľným zdrojom tepla.
Viete, že najnovšie tepelné čerpadlá typu vzduch/voda značky Protherm majú výraznú slovenskú stopu? Časť z nich vyvinuli a vylepšili vývojári zo Skalice.
Potreba riešiť situáciu so zmenou klímy je v súčasnosti takmer na celom svete témou číslo jeden. Každý rok pozorujeme výraznejšie zmeny a vidíme, že zrejme už včera bolo neskoro na zavádzanie riešení na stabilizáciu situácie. Odvetvie chladenia a vykurovania má pritom rôzne možnosti, ako prispieť k zlepšeniu.
Článok ukazuje komplexný prístup k zníženiu energetickej náročnosti školskej budovy prostredníctvom moderných riešení najmä z oblasti MaR.
Stropné vykurovacie a chladiace systémy majú svoje špecifické vlastnosti, ktoré môžu v niektorých prípadoch sťažovať reguláciu výkonu. V súčasnosti zažívajú renesanciu a predstavujú modernú alternatívu vytvárania zdravej mikroklímy budov.
V roku 2023 vstúpili na Slovensku v oblasti pitnej vody do platnosti nové právne predpisy. Jednou z najvýznamnejších zmien, ktorú priniesli, je zavedenie povinného uplatňovania manažmentu rizík vo všetkých častiach dodávateľského reťazca.
Potreba chladenia klimatizáciami sa zvyšuje z viacerých dôvodov, ktoré súvisia s modernými životnými podmienkami, klimatickými zmenami a urbanizáciou. No definovať, ako stúpa spotreba elektrickej energie vplyvom zvýšeného používania klimatizačných zariadení, je komplikovanejšie.
Vyváženosť je dôležitá. A platí aj pri energeticky náročných klimatizačných a ventilačných systémoch, najmä pokiaľ ide o úsporu energie a nákladov.
Článok predstavuje technologické riešenie aplikácie obnoviteľného zdroja energie v bytovom dome. Konkrétne ide o využitie tepelných čerpadiel na vykurovanie, chladenie a prípravu TV v kombinácii s riadeným vetraním s rekuperáciou.
V čase výstavby bytového domu v Prahe Nad okrouhlíkem 11 bolo bežné vykurovať každý byt plynovým turbokotlom, pričom spaliny z viacerých spotrebičov sa odvádzali do spoločného komína. Tento spôsob bol výhodný a zároveň eliminoval potrebu vložkovania komína.