Bratislava

Cenová dostupnosť bývania na Slovensku je najhoršia v celej Európe

Na kúpu vlastného bývania tu treba viac ako 14 čistých ročných platov. Slovensko sa tak umiestnilo na čele rebríčka krajín s najhoršou cenovou dostupnosťou bývania. Bratislava je dokonca medzi trojicou najmenej dostupných európsky miest, kde jej okrem susednej Prahy robí spoločnosť ešte holandský Amsterdam. 

Na konferencii Rezidenčný monitor o súčasnej situácii na realitnom trhu o tom informoval Vít Soural, konateľ spoločnosti Flat Zone, ktorá pripravuje rezidenčné analýzy.

„Predaj bytov aktuálne zamrzol. Za posledný kvartál evidujeme približne 250 predaných bytov na trhu novostavieb v Bratislave. Je to od roku 2008 až 2009 jedno z najnižších čísel,“ priblížil Soural. Vplyv na dopyt po nových bytoch má vysoká úroková sadzba hypoték aj inflácia.

„Úroková sadzba vzrástla takmer štyrikrát od začiatku roka 2022, čo minimalizuje dopyt zo strany retailu a investorov,“ priblížil situáciu na realitnom trhu Soural. Na dopyt vplýva aj vysoká miera inflácie, klienti tak čakajú na stabilnejšie obdobie alebo pokles cien nehnuteľností.  Počas panelovej diskusie však prišlo aj na odporúčanie Martina Totku z Global Financne, ktorý povedal, aby sa s kúpou bytu radšej príliš dlho nečakalo. 

S rastúcou nedostupnosťou vlastného bývania však vzniká nový dopyt po nájomnom bývaní. Hoci cena nájomného medziročne vzrástla o päť percent, a to na sumu 13 eur za štvorcový meter (m2), stále sa podľa Sourala z krátkodobého hľadiska viac oplatí prenajať byt. „Je to vidieť hlavne v Bratislave. Splátka hypotéky je o približne 32 % vyššia ako nájomné za priemerný byt v hlavnom meste,“ dodal.

3kk spauOa A 1536x863
Ponuková cena novostavieb je na úrovni približne 4 900 eur za štvorcový meter. |

Priestor = luxus

Aj keď úrokové sadzby hypoték či inflácia dopytu po nových bytoch neprajú, ponuka novostavieb na Slovensku sa zvyšuje. V Bratislave medziročne vzrástla ponuka nových bytov o 84 %, a to na 2 760 bytov. Najviac nových bytov je v ponuke v okresoch Bratislava II (846 bytov) a Bratislava IV (662 bytov).

Najlepšie sa pritom predávali novostavby v Bratislave IV, kde sa v poslednom štvrťroku predalo 156 bytov.

„Ceny nehnuteľností v segmente novostavieb aktuálne stagnujú. Čo sa týka novostavieb, ponuková cena za štvorcový meter je približne 4 900 eur. Cena predaných nehnuteľností v Bratislave je približne o 500 eur nižšia, takže aktuálne nejakých 4 400 eur/m2,“ uviedol Soural s tým, že v regiónoch ceny nehnuteľností dokonca mierne klesajú.

Regióny ožívajú

Rastie aj ponuka na trhu so staršími bytmi, na bratislavskom trhu je v súčasnosti na predaj 4 711 starších bytov. Cena starších bytov medziročne klesla o osem percent, aktuálne sa predávajú za 3 590 eur/m2.

Narastajúca ponuka je trendom nielen v hlavnom meste, ale aj v slovenských regiónoch. Ponuka novostavieb v regiónoch sa medziročne takmer zdvojnásobila, mimo Bratislavy je aktuálne na predaj 5 822 bytov.

Najviac novostavieb na predaj je v Trnavskom kraji (1 182), najmenej v Košickom kraji (313). Najdrahšie sú pritom nové byty na severe Slovenska. V Žilinskom kraji sú celkové ceny vyššie než v Bratislave (za m2 sú ale asi o 1200 eur nižšie). „Je to tím, že ponúkané byty sú v priemere oveľa väčšie než v hlavnom meste,“ vysvetlil Soural a pokračoval: „Toto vyvíja istý tlak na cenotvorbu a je možné, hlavne v segmente starších bytov, že ceny budú ešte o niečo klesať.“