Rezidenčné projekty sú v Bratislave vypredané na 75 %

Novostavba Central Park Tower

Ceny nehnuteľností v Bratislave pokračovali v raste aj počas prvého kvartálu roka 2022. Priemerná cena v hlavnom meste bola 3699 eur/m2 a odzrkadlil sa v nej aj dopredaj drahších bytov. Za prvé tri mesiace sa predalo o tretinu viac bytov, ako pribudlo do ponuky.

Prvý kvartál roka 2022 so sebou priniesol viaceré okolnosti, ktoré ovplyvnili nálady na realitnom trhu. Pretrvávajúca pandémia a vojna na Ukrajine zapríčinili váhanie kupujúcich, ale po pár týždňoch sa situácia dostala do stavu pred krízou. Ukazujú to dáta RK Herrys, ktoré vychádzajú z reálnych transakcií.

Konateľ realitnej spoločnosti Filip Žoldák o aktuálnom stave na trhu povedal, že nízka ponuka je jedným z hlavných dôvodov rastu cien. „V kombinácii s infláciou motivuje ku kúpe bytu čo najskôr, pretože ceny sa zvyšujú na mesačnej báze,“ upozornil.

Bratislava
Bratislava | Zdroj: Shutterstock

Národná banka Slovenska síce hovorí o najväčšom množstve rozostavaných projektov za posledné roky, no podľa Žoldáka treba dodať, že väčšinu bytov v nich už zazmluvnili budúci kupujúci. Stále sa predáva viac bytov, ako pribúda do ponuky.

Ponuka bytov klesá

Odborníci z realitnej spoločnosti tvrdia, že rast cien dobieha rast nákladov a vysoký dopyt. Iné konzervatívne investičné aktíva ani zďaleka nedosahujú takú výnosnosť, a teda investícia vo forme kúpy nehnuteľnosti zostáva naďalej najlepšou voľbou.

Podľa nich ostáva faktom, že ponuka bude klesať aj naďalej, najmä pre slabú prípravu nových developerských projektov. Spôsobili ju neprimerane dlhé povoľovacie procesy na úradoch. Ceny nehnuteľností však klesať nebudú, práve naopak, dá sa očakávať ich ďalší nárast.

Ponuka bytov v Bratislave klesá dlhodobo. Len v porovnaní s prvým kvartálom 2021 sa znížila o polovicu, pričom za prvé tri mesiace 2022 pribudlo do ponuky 487 bytov. Nízku ponuku spôsobilo aj to, že viacerí developeri pozastavili predaj v jednotlivých projektoch, keďže majú predané dostatočné množstvo bytov.

Nie je možné očakávať pokles cien v novostavbách, pretože v kombinácii s nejasným vývojom cien stavebných materiálov nie sú developeri pod tlakom dopredať byty čo najrýchlejšie. Vypredanosť v projektoch sa aktuálne pohybuje na úrovni 75 % a v priemere sa predajú necelé 3 byty za mesiac v jednom projekte.

Stein 2, Bratislava
Stein 2, Bratislava | Zdroj: Martin Viazanko

V prvom kvartáli sa predalo 650 bytov

Najviac ich bolo v okrese Bratislava II., kam patria mestské časti Ružinov, Podunajské Biskupice a Vrakuňa. Predaj bytov síce medziročne klesol o 14 %, ale v reálnych číslach je vyšší ako počet bytov, ktoré do ponuky pribudli, a to o 34 %. Predalo sa teda viac bytov, ako na trh pribudlo.

Realitná kancelária Herrys eviduje 1 337 voľných bytov v 66 projektoch, z čoho len 36 bytov je v už dokončených projektoch. Najviac voľných bytov sa nachádza v kategóriách 2-izbových bytov, ktoré predstavujú 42 % z celkovej ponuky. Trojizbové byty majú 29 % podiel z ponuky na trhu.

Tempo, akým v minulom kvartáli rástli ceny, sa zrýchlilo o 2,3 % a medziročný nárast dosiahol 14,6 %. Pozitívnym trendom je, že dokončené byty v postavených projektoch sa predávajú v jednotkovej cene na m2 drahšie ako rozostavané. Rozdiel v priemere predstavuje 6,5 % z ceny. Dôvod tohto pozitívneho trendu vidia odborníci najmä v tom, že dokončený byt by mal byť prirodzene dostupný okamžite a drahší ako rozostavaný.

Monika Voleková