Realitné fórum: Nahradia nepotrebné kancelárie byty?

Rezidenčný trh ovplyvňuje inflácia, stúpajúce ceny energií, zvýšené úroky a opatrnosť kupujúcich. Do toho prichádza nový stavebný zákon. Odovede na pálčivé otázky vám poskytnú spíkri počas podujatia Realitné fórum – Jar 2023. Pozývame vás už 30. marca 2023 do AC Hotel by Marriott Bratislava Old Town.

Hneď v úvode odbornej diskusie otvoríme tému rezidenčných nehnuteľností. Dlhodobé trendy sa síce nemenia – ceny realít minulý rok rástli aj naďalej –, ale zásadne sa zmenili ekonomické podmienky a geopolitická situácia. Spoločnosť Herrys v roku 2022 zaznamenala v Bratislave iba 1 992 predaných bytov, čo je medziročný pokles o 40 %.

Sprísnili sa podmienky pre získanie úverov, čo sa prejavilo na zvýšenom záujme o prenájom a kúpu bytov na sekundárnom trhu. Navyše, od júla vzrastie aj životné minimum a dostupnosť hypoték sa skomplikuje ľuďom s nižším príjmom. Ako v týchto časoch neistoty získať nových kupujúcich? Čo je pre developera unique selling proposition, teda jedinečný predajný argument? Bude stále Bratislava kľúčový trh a ako sú na tom regióny?

Diskusiou, ktorá bude podporená ďalšími aktuálnymi dátami z trhu, bude sprevádzať Kristína Čambalová (Kharisma). Účasť v paneli prisľúbili zástupcovia významných hráčov, a to Juraj Bukna (Bukna & Laurinčík), Juraj Privrel (ITB Development) a Filip Žoldák (Herrys).

Zdroj: Kharisma

Druhá panelová diskusia je už tradične venovaná novinkám v oblasti práva a daní v roku 2023. Keďže legislatívnych zmien a noviniek nás zrejme do volieb čaká ešte veľa, Peter Ďanovský (TPA) a Robert Daniš (Wilsons) vás upozornia na tie najdôležitejšie.

Nový je aj stavebný zákon, pričom k reforme stavebného práva sme organizovali už dva mimoriadne úspešné semináre. Sprevádzali nimi právničky zo Squire Patton Boggs a práve jedna z nich, Tatiana Prokopová, príde na Realitné fórum. Partnermi v očakávanom diskusnom paneli jej budú Juraj Suchánek (Inštitút urbánneho rozvoja), Juraj Šujan (hlavný architekt Bratislavy) a moderátor Ján Palenčár (NARKS). Aké sú teda klady a zápory zákona? Pomôže vôbec developmentu a verejnej správe? Aké nové pojmy vnáša do stavebného práva a čo to bude znamenať v praxi? Dozviete sa už 30. marca.

Zdroj: Kharisma

Záver konferencie bude opäť patriť mimoriadne aktuálnej téme. Pandémia a prechod na hybridné modely práce sa totiž premietli do potreby menšej výmery kancelárií. Niekde firmám stačí aj 50 % pôvodne využívanej plochy. Čo s tým hodlajú firmy robiť? Jedným z riešení je kreatívne uchopenie priestoru pre tých zamestnancov, ktorí dávajú prednosť kanceláriám pred home office.

Pod moderátorskou taktovkou Pavla Bartošíka z HB Reavis zástupca realitno-konzultačnej spoločnosti CBRE prezradí, ako sa prenajímatelia snažia získať nových a udržať terajších nájomníkov. Dominika Fecková (Nowy Styl Group) bude hovoriť o nových dispozičných riešeniach, zónovaní a vybavení priestorov, a to na konkrétnych príkladoch klientov. Dozviete sa aj to, či konverzia pôvodne kancelárskych projektov na rezidenčné zamieša kartami na trhu nehnuteľností.

Registrujte sa ešte dnes:

http://www.realitne-forum.sk/program_jar23-2/

Kharisma, s. r. o.
Sídlo:   City Park Ružinov; Plynárenská 3D, 821 09  Bratislava
Tel.:    +421 907 307 431
E-mail: lenka.terpakova@kharisma.sk
Web:   www.kharisma.sk
FB:     www.facebook.com/KharismaAgency

Zdroj: PR článok Kharisma, s. r. o.