Obytný súbor Malé Krasňany, Bratislava, 2012 – 2018 (Karol Stassel, Juraj Šujan, Miro Vrana). Šestica bytových domov s 500 bytmi a lokálnou vybavenosťou s dôrazom na riešenie medziblokových priestorov.

Bratislavskému trhu rezidenčných nehnuteľností dominuje nájomné bývanie

Vo zvyšných častiach Slovenska je podľa realitnej spoločnosti Lexxus trh nájmu buď citeľne menej rozvinutý a funkčný, alebo vzhľadom na ekonomickú situáciu v regióne prakticky nefunguje.

Zotavovanie realitného trhu po nástupe pandémie je v rámci jednotlivých regiónov Slovenska rozdielne. Vyplýva to zo správy realitnej spoločnosti Lexxus, podľa ktorej sa Bratislava s priľahlými okresmi z celoslovenského priemeru viditeľne odčlenila.

Ako dodáva risk manažér a odhadca cien nehnuteľností spoločnosti Lexxus Peter Ondrovič, spôsobuje to najmä trh nájmov, ktorý aktuálne na bratislavskom trhu rezidenčných nehnuteľností na rozdiel od zvyšku Slovenska dominuje.

Vo zvyšných častiach Slovenska je podľa neho trh nájmu buď citeľne menej rozvinutý a funkčný, alebo vzhľadom na ekonomickú situáciu v regióne prakticky nefunguje. „Na Slovensku dnes máme v ponuke viac ako 41-tisíc nehnuteľností určených na bývanie. Niečo málo pod 25 percent z tejto ponuky tvoria nehnuteľnosti v hlavnom meste,“ ozrejmil Ondrovič s tým, že z celkovej ponuky nehnuteľností v Bratislave je len 43 percent určených na predaj a zvyšok na prenájom.

Opačný trend je podľa neho na realitných trhoch mimo Bratislavského kraja. „Vo zvyšných častiach Slovenska je skoro 70 percent ponuky nehnuteľností určených na predaj,“ skonštatoval Ondrovič. Zároveň dodal, že v krajských mestách sa vzhľadom na výraznejšiu vyspelosť realitného trhu situácia približuje princípom fungovania realitného trhu v Bratislave.

Preferencia typu bytu v Bratislave je podľa Ondroviča veľmi rozdielna a pravidelná ponuka nehnuteľností v projektoch vo výstavbe výrazne dopĺňa ponuku starších nehnuteľností. „Z celkovej ponuky bytov či apartmánov určených na predaj v Bratislave je v dnešných časoch približne 40 až 45 percent úplnými novinkami na trhu,“ poznamenal.

Ako dodal, preferencia typu nehnuteľnosti závisí od vekovej skupiny kupujúcich, ale aj lokality, preferencií, či očakávaní od nehnuteľnosti. „Ľudia sa primárne rozhodujú na základe ekonomických možností a svojich predstáv verzus potreby,“ uzavrel.

Podľa analytika Realitnej únie SR Vladimíra Kubrického je pomer starších a novších bytov na sekundárnom trhu v ponuke v Bratislave približne 70 ku 30. „Aktuálne na sekundárnom trhu vzniká ešte väčšia tlačenica, keďže kupujúci preferujú dostavané nehnuteľnosti.

Pri nich presne vedia, koľko ich byt bude stáť,“ ozrejmil Kubrický s tým, že pri bytoch, ktoré budú dostavané o pár rokov, sa vynára veľký otáznik. „Zdražovanie stavebných materiálov a inflačné doložky v zmluvách znamenajú pre kupujúcich veľkú neistotu a nevedia, koľko za byt vo finále zaplatia,“ doplnil.

SITA