Nové centrum umenia nestavia na okázalosti. Jeho jednoduchosť pritiahne všetky pohľady. Čistá biela stavba prináša priestor na stretnutia, diskusie a objavovanie súčasného umenia v dynamicky sa meniacej časti mesta.
Kde sa kedysi končila cesta, dnes sa začína výhľad do budúcnosti. Neuenburg am Rhein, mesto na križovatke troch štátov, premenilo zanedbaný priestor na pulzujúce srdce verejného života. Vďaka odvážnej architektúre vznikol moderný komplex, ktorý spája park, centrum aj pôsobivú panorámu, a pritom rešpektuje históriu aj prírodu.
Na juhu kampusu Univerzity Johannesa Keplera (Johannes Kepler Universität, JKU) v Linzi vyrástla nová významná stavba – Dom škôl 1. Je prvou budovou plánovaného univerzitného areálu. Už na prvý pohľad zaujme svojím moderným a otvoreným architektonickým riešením, ktoré vytvára priateľské prostredie pre štúdium i prácu.
Svetlo v betóne: prístavba galérie Liljevalchs, o ktorej sa toľko diskutuje, nie je len nudný kváder
Rozšírenie štokholmského múzea Liljevalchs sa zaradilo medzi architektonickú elitu Európy. Nové krídlo, nazvané Liljevalchs+, sa dostalo medzi 40 najlepších európskych architektonických diel minulého roka, ktoré súťažia o prestížne ocenenie EÚ Mies Award 2024. Tento úspech je výsledkom dlhoročnej práce ateliéru Wingårdhs a umeleckej sklárky Ingegerd Råmanovej.
V historickej budove bývalého riaditeľstva Viedenskej všeobecnej poisťovne vznikol nevšedný interiér. Architekt Alan Prekop vdýchol nový život priestorom pod charakteristickou strechou s emblémom kotvy a výsledok zaujal aj odbornú verejnosť – projekt bol nominovaný na ocenenie CE ZA AR 2024.
Nie je to len knižnica plná kníh – je to rozprávkový svet plný dobrodružstiev, objavovania a útulných zákutí na snívanie. Práve takéto magické miesto, kde sa učenie stáva zážitkom, vytvorili architekti v Číne.
Európska univerzita sa rozhodla vybudovať svoj nový mestský kampus v Španielsku. Na mieste, kde kedysi stávala charitatívna inštitúcia, dnes vzniká nová akademická pôda. Rekonštrukcia historickej budovy prináša premyslený dialóg medzi mestom, architektúrou a vzdelávaním.
V srdci pražskej vilovej štvrte Ořechovka vyrástol nový pavilón tenisového klubu. Nahradil tak starú a značne zdevastovanú stavbu z montovaných buniek, ktorá na tomto mieste „dočasne“ slúžila takmer päť desaťročí. Nový objekt nadväzuje na históriu – práve tu totiž stála už v období prvej republiky skromná drevená klubovňa.
Architekt Zoran Samol verí, že kvalitná architektúra nemusí byť výsadou elít. Vo svojej tvorbe sa snaží kombinovať praktické riešenia, remeselnú zručnosť a dostupné materiály, aby vytváral hodnotné priestory aj s obmedzeným rozpočtom.
Školské prostredie zohráva kľúčovú úlohu pri rozvoji detí. Česko-anglická Montessori základná škola Duhovka v Prahe prešla výraznou modernizáciou, ktorá priniesla nielen nové učebne, ale aj priestor na tvorivosť, pohyb a individuálny rozvoj žiakov.
Kedysi pokojná poľnohospodárska oblasť Rötiboden vo Švajčiarsku sa v posledných rokoch premenila na modernú a vyhľadávanú rezidenčnú štvrť. Táto lokalita naplno ťaží zo svojej jedinečnej polohy, ktorá ponúka úchvatné panoramatické výhľady.
Na prvý pohľad nenápadná stavba a na druhý fascinujúci príklad premeny – vodojem v Bernolákove sa z chátrajúcej technickej pamiatky premenil na obľúbenú vyhliadkovú vežu. Jeho rekonštrukciu odštartovala diplomová práca.
Briti obohatili svoje architektonické dedičstvo o ďalšiu výnimočnú rekonštrukciu. Architektonické ateliéry Twelve Architects a Studio Knight Stokoe priniesli nový život budove známej ako Mountbatten House, ktorá sa teraz pýši menom Plant.
Sydney stavia novú ikonickú tržnicu na vode. Najväčší rybí trh južnej pologule sľubuje architektonické divadlo, gastronomický raj a 6 miliónov návštevníkov ročne.
Španielski architekti posúvajú hranice udržateľného dizajnu a menia spôsob, akým vnímame súžitie architektúry s prírodou. Ich najnovší projekt nie je dom v krajine, ale dom samotnej krajiny – harmonicky s ňou spolupracuje namiesto toho, aby s ňou súperil.