Vo švédskej metropole má vyrásť najväčší komplex drevostavieb na svete

V štokholmskej štvrti Sickla sa plánuje výstavba najväčšieho dreveného komplexu budov na planéte. Drevené mesto sa rozprestrie na viac ako 250 tisíc metroch štvorcových a výstavba by mala začať už budúci rok.

Zatiaľ čo na Slovensku sú drevostavby skôr raritou a potenciálni stavitelia bojujú s prísnou legislatívou, vo viacerých svetových metropolách zažívajú „dobu drevenú.“ V susednom Rakúsku, Švajčiarsku či Kanade dosahujú budovy z dreva už výšku mrakodrapov. Výnimkou nie sú ani škandinávske krajiny, kde stavby z tohto prírodného materiálu zažívajú boom.

V štokholmskej štvrti zvanej Sickla plánuje developer Atrium Ljungberg postaviť zatiaľ najrozsiahlejšiu modernú drevenú zástavbu na svete. Ponesie príznačný názov Stockholm Wood City, teda doslova drevené mesto.

Zabrať má plochu vyše 250 tisíc metrov štvorcových a projekt v ňom počíta s viac ako siedmimi tisíckami kancelárií a dvoma tisícmi bytových jednotiek. Stavať sa má začať už v roku 2025 pričom prvé budovy by mali byť hotové už dva roky na to. Iniciatíva je ukážkou, že krajina kráča v ústrety udržateľnosti.

Stockholm Wooden City
Stockholm Wooden City | Zdroj: Atrium Ljungberg

Drevené a zdravé pre ľudí aj mesto

Štokholmské drevené mestečko predstavuje novú éru pre udržateľnú architektúru a mestský rozvoj. Výhody drevostavieb sú už dnes nesporné a hmatateľné nielen pre životné prostredie, ale aj pre ľudské zdravie či celkovú pohodu ich užívateľov. Viaceré štúdie sa zhodujú na tom, že stavby z dreva poskytujú lepšiu kvalitu vzduchu, znižujú stres a zvyšujú produktivitu.

Okrem tomu ukladajú oxid uhličitý počas celej doby používania. Použitie dreva tiež znamená tichšiu a rýchlejšiu výstavbu a redukuje sa aj počet ťažkých transportov počas výstavby. Zjednodušene povedané, drevená konštrukcia znamená znížený vplyv na klímu ako počas fázy výstavby, tak aj počas celého životného cyklu.

V návrhu sa počíta s vlastnou, uloženou i zdieľanou energiou. Čiastočne sa to dosiahne rozsiahlymi strešnými solárnymi panelmi s batériami spoločne s podzemným zásobníkom energie z vrtu na vykurovanie a chladenie. To len potvrdzuje fakt, že v krajine sú dodávky energie a ich účinnosť zakotvené vysoko v národnej agende.

Nie pätnásť, ale päťminútové mesto

Zlúčením pracovísk, domovov, štvrtí, reštaurácii i maloobchodných priestorov sa tento nový projekt snaží vytvoriť živé a dynamické prostredie, čo je aj jednou z priorít Atrium Ljungberg. Tí strávili viac ako 20 rokov práce na vývoji štvrti Sickla z priemyselnej oblasti na pulzujúcu mestskú štvrť.

Všetko, čo obyvatelia potrebujú je od nich vzdialené päť minút chôdze. V štvrti sa už v súčasnosti nachádzajú obchody, reštaurácie, kancelárie, ubytovacie zariadenia, školy a škôlky, zdravotné či kultúrne strediská, v ktorých pracuje dohromady približne 8000 ľudí.

Stockholm Wooden City
Stockholm Wooden City | Zdroj: Atrium Ljungberg

Štvrť teraz vstupuje do ďalšej fázy rozvoja, kde sa stará priemyselná tehlová štvrť stretne s udržateľnými budovami z dreva, ktoré ponúknu ďalšie tisícky pracovných miest. Projekt sa zameriava práve na výstavbu kancelárskych priestorov, čo je súčasťou stratégie na riešenie nedostatku pracovných miest južne od centrálnej obchodnej štvrte v Štokholme. Tým sa tiež skráti čas dochádzania pre viacerých miestnych obyvateľov.

Atrium Ljungberg sa tiež snaží zmeniť funkciu mestského developera investovaním do stavebných techník, ktoré efektívne využívajú zdroje a cirkulárnych tokov materiálov.

„Nie je to len dôležitý krok pre nás ako spoločnosť, ale aj historický míľnik pre švédske inovačné schopnosti. StockholmWood City ukazuje našu budúcnosť. Zo strany nájomcov existuje silný dopyt po inovatívnych, udržateľných riešeniach – dopyt, ktorý touto iniciatívou spĺňame,“ povedala pri predstavení projektu generálna riaditeľka, Annica Ånäs.

Stockholm Wooden City
Stockholm Wooden City
Stockholm Wooden City
Stockholm Wooden City
Stockholm Wooden City

Stockholm Wooden City

Miesto: Sickla, Štokholm, Švédsko
Architekti: Henning Larsen a White Arkitekter
Developer: Atrium Ljungberg
Predpokladaná výstavba: 2025-2035
Vizualizácie: Atrium Ljungberg