Prvú architektonickú súťaž v histórii mesta Skalica vyhral ateliér Endorfine. Podľa jeho návrhu vznikne park pod hradbami

Partneri sekcie:

Mesto Skalica ukončilo prvú etapu architektonickej súťaže návrhov k pripravovanému projektu Mestského parku pod hradbami v priestoroch súčasného dopravného ihriska. Do súťaže sa prihlásilo 17 tímov zo Slovenska a z Českej republiky. Víťazom sa stal návrh slovenského ateliéru Endorfine.

O víťazovi rozhodla odborná porota. „Porota vyhodnotila predložené návrhy na základe viacerých kritérií, vrátane polohy územia a vzťahov k ostatným častiam mesta, architektonickej kvality, práce s historickým kontextom, zapracovania verejných podnetov a udržateľnosti riešenia,“ priblížil referent realizácie projektov na Mestskom úrade v Skalici Juraj Chovanec.

Víťazom architektonickej súťaže sa stal návrh slovenského ateliéru Endorfine. „Porotu oslovil svojou jasnou, logicky usporiadanou štruktúrou a premyslenou organizáciou funkčných zón. Návrh vníma priestor v historických súvislostiach, rešpektuje pôvodnú os parku a ponúka prepojenia s okolím, vrátane potenciálneho napojenia cez hradby smerom do centra,“ podotkol Chovanec.

mestsky park skalica (4)
mestsky park skalica (3)
mestsky park skalica (1)
mestsky park skalica (2)

Architektonicko-krajinárske riešenie vytvára rôznorodé prostredia s miestami na oddych, pohyb aj spoločenské aktivity. „Zároveň rešpektuje existujúcu okružnú trasu dopravného ihriska a rozvíja ju ako súčasť konceptu športovo-rekreačného pohybu v parku. Návrh porota ocenila aj pre jeho rozmanitosť, kultivovanosť a potenciál ďalšieho rozvoja pri zachovaní nosnej idey,“ doplnil.

„V návrhu sme sa snažili prepojiť historický kontext s potrebami súčasného mestského života. Vytvárame čitateľnú štruktúru so zónami pre šport, oddych, kultúru aj občiansku vybavenosť, ktoré prepája logický, intuitívny okruh. Dôležitým momentom je aj nadviazanie hlavných trás na mestskú štruktúru a rešpektovanie odstupu od hradieb. Vážime si komentáre poroty – najmä pozitívne hodnotenie práce s funkčnými väzbami a variabilitou priestoru. Uvedomujeme si tiež potrebu dopracovať architektonickú štúdiu a podrobnejšie rozpracovať pripomienky, najmä v súvislosti s vodnými prvkami, modeláciami terénu a preverovaním nových prepojení smerom do centra,“ povedal pre ASB Oliver Hacaj z ateliéru Endorfine.

mestsky park skalica (3)
Súčasťou návrhu je aj práca s vodným prvkom, ktorý autori symbolicky otvárajú ako výrazný krajinársky motív. | Zdroj: Endorfine

Druhú cenu v architektonickej súťaži získal český ateliér HUA HUA ARCHITECTS. „Ich návrh pracuje s deliacou osou v trase zakrytého potoka a rozčleňuje územie na aktívnu zónu pri hradbách a oddychovú pri Mýtnej ulici. Porota ocenila najmä kvalitne vyriešenú severnú časť územia. Tretiu cenu získal slovenský ateliér Toman, ktorého návrh zaujal delením územia na zmysluplné funkčné zóny, ako aj narábaním s témou potoka cez symbolický vsakovací prieľah,“ dodal Chovanec.

Primátorka Skalice Oľga Luptáková poukázala na to, že išlo o historicky prvú architektonickú súťaž v histórii mesta. „Verím, že je aj začiatkom nového prístupu k tvorbe verejných priestorov v Skalici,“ podotkla. Mesto Skalica vstúpi s autormi víťazného návrhu do priameho rokovacieho konania. Všetky súťažné návrhy budú koncom mesiaca sprístupnené verejnosti na otvorenej panelovej výstave v skalickom kultúrnom dome.