Prírode na dosah

Jeden priestor so spálňou, kuchyňou, sprchou, toaletou aj technickou miestnosťou – to všetko na dvanástich metroch štvorcových s impozantným výhľadom do čistej prírody Jizerských hôr. Súčasťou toho všetkého je ako čerešnička na torte malá terasa, ktorá prechádza v nikde nekončiacu záhradu…

Na počiatku bola snaha o umiestnenie toho najpotrebnejšieho, čo človek potrebuje ku komfortnému prenocovaniu uprostred prírody, na čo najmenšiu plochu.

„Chceli sme poskytnúť strechu nad hlavou, ale tiež teplo piecky, potrebné hygienické zariadenie a komfort kuchyne. To všetko prispôsobené tomu, aby chatka Tiny House Done obstála v pustej krajine aj v obytnej zástavbe. Dôraz sme kládli hlavne na prepojenie vnútorného priestoru s tým vonkajším,“ hovorí Ing. arch. Daniel Rohan z ateliéru DDAANN, ktorý chatku navrhol spoločne s kolegom Ing. arch. Danielem Baudisom. Celý projekt by však nevznikol bez vízie Lukáša Otevřela, ktorý o takom miniatúrnom dome už dlho sníval.

Jednopodlažná chatka s rozmermi 2,5 × 5 metrov je riešená ako montovaná drevostavba založená na základovom rošte zo smrekových KVH trámov kotveným do nosného terénu pomocou zemných vrutov. Jej koncept je založený na princípe stavebnice tak, aby ju mohli postaviť  dvaja až traja ľudia.

Ako základný materiál sú preto použité dosky z masívneho smrekového dreva. Váha jednotlivých dielov sa pohybuje okolo 80 kilogramov. „Prefabrikované panely sú opracované a pripravené v nábytkárskom štandarde, aby ich za pomoci bežných nástrojov a náradia dokázal ľahko zmontovať každý zručnejší domáci majster svojpomocne,“ popisuje Ing. arch. Daniel Rohan.

Fasáda zo smrekovca, vstup do technickej miestnosti z boku chatky | Zdroj: Zdroj M&T, foto: Jan Kuděj

Terasa aj fasáda sú zo smrekovcového dreva ošetreného olejovou lazúrou. Na odvetrávanie je vo fasáde na severnej stene vytvorený vetrací prestup. Na plochú strechu s minimálnym spádom bol položený hliníkový plech s jemnou vlnou v antracitovom, šedom prevedení.

Chatka je z prednej strany rozdelená veľkoformátovým fixným zasklením, ktoré je s ohľadom na jednoduchú montáž kvôli vysokej váhe skla tvorené z troch samostatných segmentov.

V hlavnej presklenej časti, ktorá ponúka výhľad do okolitej krajiny, sa nachádza obytný priestor s posteľou, kuchyňou z doskového materiálu DTD s povrchovou jaseňovou dyhou a pieckou. Súčasťou rámu zasklenia je skrytá garníža, ktorá umožňuje kedykoľvek v interiéry chatky vytvoriť súkromie. Plná stena skrýva toaletnú kapsulu so záchodom a sprchou a tiež technickú miestnosť so samostatným vonkajším vstupom.

Interiér v presklenej časti chatky | Zdroj: M&T, foto: Jan Faukner

Pre vstupné dvere do obytného priestoru architekti zvolili minimalistickú kľučku zaoblených tvarov DENY s okrúhlou rozetou a spodnou rozetou s cylindrickým zámkom – vše z dielne M&T, výrobcu dizajnového dverného kovania, a to v povrchovej úprave titán čierny mat.

„Titán je vysoko odolná a v súčasnej dobe veľmi obľúbená povrchová úprava. Na kovanie sa nanáša pomocou špeciálnej technológie, konkrétne fyzikálnym naprašovaním plazmovým výbojom. Táto metóda zaručuje dokonalé spojenie tenkej kovovej vrstvy k podkladovému materiálu kovania, ktorým je v prípade kľučky DENY nerezová oceľ,“ hovorí Roman Ulich, hlavný dizajnér spoločnosti M&T, a dodáva: „Titánový povrch sa vyznačuje mimoriadnou tvrdosťou, odolnosťou voči oteru a poškrabaniu, a farebnou a chemickou stálosťou, takže bez obáv odolá aj náročnému horskému prostrediu.“

V prípade chatky Tiny House Done  je iba ťažko možné zistiť, kde končí interiér a začína  exteriér so záhradou bez hraníc…

Vstupné dvere s kľučkou DENY v povrchovej úprave titán čierny mat | Zdroj: M&T, foto: Jan Kuděj

 

Technické údaje:
Zastavaná plocha: 17 m²
Úžitková plocha: 12 m²
Kovanie: M&T Slovensko, www.klucky-mt.sk
Koncept: Tiny House Done, www.tinyhousedone.com
Architekti: Dan Baudis a Dan Rohan, ateliér DDAANN, www.ddaann.cz

ZDROJ: PR článek spoločnosti M&T Slovensko s.r.o.