Sauna je riešená ako prefabrikovaná panelová drevostavba.
Galéria(6)

Saunovanie v neobvyklom prostredí lona prírody

Les, ticho, vôňa dreva a trochu pary. Sauny na odľahlých miestach sa tešia v posledných rokoch čoraz väčšej obľube.

Dielo českého ateliéru HRA pri Lipniciach nad Sázavou navyše pláva na vodnej hladine zatopeného žulového lomu. Ako hovoria autori, návrh sauny ovplyvnilo najmä miesto, kde sa nachádza, jeho špecifická uzatvorenosť a tajuplnosť.

Saunu museli pre neprístupnosť realizovať bez akejkoľvek ťažkej mechaniky. Zaujímavý je najmä segmentový oceľový pontón, ktorý montovali až priamo na vode a s ktorým architektom pomáhal skúsený projektant plavidiel.

Objekt veľkosti 7,5 × 5 metrov je riešený ako prefabrikovaná panelová drevostavba, čo je relatívne bežná konštrukcia. Skutočnou alchýmiou bolo navrhnúť ju tak, aby mala optimálnu veľkosť, bola dosť pevná a zároveň stále dostatočne ľahká. Práve drevená konštrukcia zaisťuje lepšie prenášanie záťaže medzi konštrukciou a vodnou plochou. Autori sa rozhodli doplniť utilitárnu typológiu o vonkajšiu ochodzu.

Sauna LOM
Sauna LOM | Zdroj: ATELIÉR HRA

Prím hrá drevo

Exteriérové nosné prvky sú z českého smrekovca, v interiéri využili čisté smrekové drevo. Okrem minimalistického saunového zariadenia vo vnútri nájdete aj miesto na oddych a rozjímanie v lone prírody. Na streche sa zas večer môžete ochladiť pri pohľade na hviezdy.

Postupne bude drevo chytať príjemnú patinu a podľa architektov bude sauna časom vyzerať ešte lepšie než dnes. Plavidlo od vodnej hladiny delia necelé tri metre. Je zakotvené pri skalnej plošine, ktorá umožňuje prístup na strešnú terasu a ďalej po schodisku na spodnú ochodzu, po ktorej je možné objekt voľne obchádzať.

Zo sauny je výhľad na zatopený lom.
Zo sauny je výhľad na zatopený lom. | Zdroj: ATELIÉR HRA

Pre ateliér HRA to nebola prvá realizácia malej sauny. „Pár sme urobili ešte na škole a asi sme zaujali publikum. Nejde však o programovú špecializáciu,“ hovorí architekt Vít Šimek. Tento zatiaľ najoriginálnejší počin realizovali v prvej polovici roku 2021.

V januári a februári kreslili a projektovali, v marci a apríli prebiehali prípravy, ako aj výroba segmentov pontónu a panelov pre drevostavbu. Kompletizácia na mieste potom trvala len necelý mesiac. Prvých návštevníkov sauna privítala už túto jeseň. Bude slúžiť pre záujemcov o saunovanie v neobvyklom prostredí, pre majiteľa, jeho rodinu a priateľov. Celková investícia sa vyšplhala na jeden milión českých korún.

Sauna je riešená ako prefabrikovaná panelová drevostavba.
image 1
Zo sauny je výhľad na zatopený lom.
Plavidlo od vodnej hladiny delia necelé tri metre.
Schody na strechu.
V interiéri nájdete smrekové drevo.
Sauna LOM
Miesto: Lipnice nad Sázavou
Architekti: ateliér HRA s.r.o.
Investor: Hidden Retreat s.r.o.
Rozmery: 7,5 × 5 metrov
Realizácia: 2021
Investícia: 1 milión Kč
Veronika Rajničová

Článok bol uverejnený v časopise ASB 11-12/2021