Trnava sa púšťa do veľkého rozvoja mesta. Významnú štvrť vybudujú podľa predstáv švédskeho ateliéru

Partneri sekcie:

Historická, prevratná či unikátna. O medzinárodnej urbanisticko-krajinárskej súťaži sa toho mnoho popísalo už pred jej vyhodnotením. Prístup mesta Trnava k takto obrovskému územiu nemá na Slovensku obdobu. Radnica chce, aby mal rozvoj jednotný rukopis, preto sa vydala cestou urbanistickej súťaže, ktorá určí pravidlá rozvoja budúcej štvrte. Najlepší návrh podľa poroty predstavilo švédske štúdio Mandaworks AB.

Trnava sa na polia od sídliska Družba až po východný obchvat pozerala ako na rozvojové územie už od 70. rokov. Mesto zamýšľalo, že tu postaví 7 200 bytov pre 26-tisíc obyvateľov s komplexnou občianskou vybavenosťou (teraz sa počíta s 18-tisícami obyvateľmi). Neskôr sa však rozhodlo, že je dôležitejšie dbať na ochranu poľnohospodárskej pôdy, pričom ďalšia výstavba bývania smerovala na už zastavané územie mesta.

Ploche s rozlohou 135 hektárov však stále zostal „žolík“ pre obdobný rozvoj ako v 70. rokoch minulého storočia. A práve ten sa teraz rozhodla radnica využiť. Z dvojkolovej súťaže vzišiel návrh, ktorý sa premietne aj do prípravy územného plánu. Doteraz niesol pracovný názov Štvrť, no od stredy ho už poznáme ako projekt Parklife.

Jeho autorom je kolektív medzinárodného štúdia pre krajinnú architektúru a mestský dizajn Mandaworks AB zo Švédska. Medzinárodný tím profesionálov má za sebou projekty po celom svete od Holandska cez Kanadu až po Čínu, ale i susednú Českú republiku.

Parklife Trnava 02 Masterplan
Urbanistický návrh v súčasnosti nezastavaného územia o veľkosti cca 135 hektárov. | Zdroj: Mandawork AB

„Takáto rozloha riešeného územia nebýva v Európe bežne na stole,“ vysvetlil Martin Arfalk, riaditeľ ateliéru Mandaworks AB a pokračuje: „Snažili sme sa preto formovať priestor tak, aby sme jednotlivé funkcie príliš nerozptýlili. Chceme, aby si udržali vzájomnú spojitosť, čím docielime i to, že tu vznikne štvrť krátkych vzdialeností. Dôležité preto bude usporiadanie budov či to ako budú vedené ulice, ale aj tvar jednotlivých väčších či menších parkov.“

Mestá budúcnosti sa budujú teraz

V úvodnom kole posudzovala porota 39 návrhov od zoskupení z 13 krajín. Do druhej časti vybrala päť ašpirantov, ktorým spripomienkovala ich vtedajšie nápady a čakala na výsledky.

„Návrh, ktorý zvíťazil, sľubuje vyvážený pohľad na budúcnosť nielen najvýchodnejšej časti mesta, ale aj na celú Trnavu. Víťazný tím Mandaworks zo Švédska úspešne transformoval naše požiadavky do vyváženého návrhu, ktorý sa zaoberá nielen stavebným rozvojom, ale aj dopravnou a zeleno-modrou infraštruktúrou. Ich návrh je dostatočne flexibilný, aby obstál v budúcich podmienkach,“ priblížil Ondrej Horváth, vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Trnave a člen poroty.

Parklife predstavuje inovatívny urbanistický koncept, ktorý spája Trnavu
s prírodou a zlepšuje kvalitu života jeho súčasných aj budúcich obyvateľov. Jedným z hlavných pilierov novej vízie je centrálny park a okolitá zeleň s navrhovanou rozlohou takmer 50 hektárov, ktoré tvoria jadro štvrte a spájajú mesto s okolitou krajinou.

V centre parku však nájdu jeho budúci návštevníci aj niečo, na slovenské pomery, nezvyčajné – futbalové ihrisko. Tento krok môže ešte výraznejšie posilniť väzbu Trnavy k futbalu. Veď štadiónu slávneho Spartaka patrí v rámci mesta takmer centrálna pozícia.

„Máme množstvo priestoru, takže sme po vzore, napríklad zo Švédska, chceli na toto miesto priniesť viacero funkcií. Vybrali sme futbalové ihrisko, ktoré pritiahne malých i veľkých hráčov. Ich rodičia však v iných častiach môžu spokojne oddychovať. Bude tu dosť možností pre každého, no najmä, park bude mať širšie využitie,“ doplnil Martin Arfalk.

Okrem objemného centrálneho parku však Parklife dostane aj ďalšie menšie zelené miesta a tiež niekoľko zazelenaných ulíc. Príroda a mesto sa tu majú prepletať, nie pôsobiť v oddelených segmentoch.

Centrálne námestie projektu Parklife.
Centrálne námestie projektu Parklife. | Zdroj: Mandawork AB

Vzorová štvrť pre celé Slovensko

„Porota vníma víťazný návrh ako holistický projekt, ktorý zachytáva podstatu plánovania miest budúcnosti, kde krajina tvorí základ návrhu a kde sú aspekty ako odolnosť voči zmene klímy a ekológia od základu zakotvené v DNA návrhu,“ uvádza sa v zápisnici z výsledkov súťaže.

Toľko skloňované slová o prírode a zeleni nadhadzujú otázku, či by projekt Parklife mohol obsahovať aj drevostavby, nakoľko jeho autori pochádzajú z krajiny, ktorá je považovaná za mekku drevostavieb. Martin Arfalk to celkom pripustil, no dodal, že to bude záležať na lokálnych zdrojoch i ochote developerov.

„Možno ak ich nasmerujeme týmto smerom, tak sa rozhodnú aj pre drevo, čo so sebou však prináša riziká. Budujeme tu niečo, čo predtým nikto nepostavil, takže latka kvality i inovácií by mala byť dosť vysoko. Práve s drevom by to mohlo byť lepšie dosiahnuteľné, ale to ukáže až budúcnosť.“

Budúca trnavská štvrť má byť kompaktná a zohratá s množstvo funkcií i spoločenského či voľnočasového vyžitia. Rovnako rôznorodá by mala byť aj skladba jej obyvateľov. „Nikdy nie je dobré, ak na jednom mieste prevažuje nejaká sociálna či ekonomická skupina ľudí. Prirodzene chceme, aby tu boli starší i mladší, aby tu ľudia našli drahšie, ale aj lacnejšie bývanie,“ uzatvoril riaditeľ švédskeho ateliéru.

Centrálne námestie projektu Parklife.
Parklife Trnava 02 Masterplan
Pohľad na víziu budúcej podoby projektu Parklife.
Autori dbali aj na integráciu škôl.
Zeleň bude neoddeliteľnou súčasťou novej štvrte.

Komentár poroty: Víťazný návrh vypracovaný ateliérom Mandaworks AB zachytáva podstatu plánovania miest budúcnosti. Parklife neponúka len moderné bývanie, ale aj rozmanité verejné priestory na komunitné aktivity a rekreáciu. Zelená infraštruktúra a prírodné prvky sú stredobodom celého konceptu, ktorý má za cieľ vytvoriť inkluzívne a udržateľné mestské prostredie.

Výsledné poradie súťaže:

  1. miesto Mandaworks AB
  2. miesto gogolák + grasse & between
  3. miesto ateliér tečka, s. r. o.
  4. miesto VITKO ARCHITEKTI, s. r. o.
  5. miesto Studio Perspektiv, s. r. o.