Pracháreň Trnava

Trnava sa tento rok pustí do viacerých projektov. Jedným z nich bude obnova Prachárne

Partneri sekcie:

Najväčšou investíciou mesta Trnava v tomto roku bude obnova meštianskeho domu Pracháreň. Poslúži ako divadlo pre deti, kaviareň aj vínna pivnica.

Okrem toho, že ide o národnú kultúrnu pamiatku, Pracháreň je výraznou súčasťou historického jadra mesta. Trnava chystala rekonštrukciu tejto mestskej budovy už celé roky. Primátor Peter Bročka po nástupe do funkcie v roku 2015 označil jej stav za katastrofálny.

Budova Prachárne z obdobia okolo roku 1500 stojí v blízkosti radnice v centre Trnavy na rohu Radlinského ulice a Trojičného námestia. Zároveň susedí s Divadlom Jána Palárika. Samospráva budovu pred tromi desaťročiami zrekonštruovala a otvorila v nej niekoľko gastroprevádzok. Neskôr ju nájomníci zničili a tak je už niekoľko rokov zatvorená.

Rozpočet obnovy je vyčíslený na viac ako 4,2 milióna eur. Mestské zastupiteľstvo zatiaľ vyčlenilo na túto investíciu 3,4 milióna eur. Mestu sa navyše podarilo získať na obnovu a revitalizáciu tejto národnej kultúrnej pamiatky príspevok 2,3 milióna eur z Plánu obnovy z výzvy Obnova verejných historických a pamiatkovo chránených budov.

Žiadosť o dotáciu podalo po takmer štyroch rokoch prác na projektovej dokumentácii a povoľovacích procesoch. Autormi návrhu  sú Ing. arch. Pavol Pauliny, PhD; Mgr. art. Martin Varga, PhD; Ing. arch. Martin Kvitkovský – členovia Bellušových ateliérov FaDSTU v Bratislave. Vizualizácie vytvoril ateliér ô.

  

Stavebný ruch sa historického jadra nedotkne

Nový objekt poslúži ako divadlo pre deti a mládež, ktoré bude prevádzkovať mesto. Sála sa bude nachádzať v časti objektu od Radlinského ulice. Divadlo bude mať sálu s kapacitou osemdesiat divákov a prácu by v ňom malo nájsť dvanásť zamestnancov. Budova Prachárne je navyše riešená tak, že v úrovni druhého nadzemného podlažia bude prepojená s budovou Divadla Jána Palárika. Vznikne tak symbióza kultúrnej inštitúcie mesta s krajským divadlom.

„Divadlo Jána Palárika bude mať možnosť využívať priestory objektu Prachárne ako ďalšie rozšírenie svojho zázemia o priestory na skúšanie, sklad kostýmov, dielne  podobne,“ priblížil Peter Purdeš z Odboru územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Trnave.

„Samozrejme, na prízemí objektu bude zachovaná prevádzka s obdobným charakterom ako bol bývalý mliečny bar a v suteréne pod touto prevádzkou sa predbežne uvažuje o vinotéke, prípadne o zriadení múzea vína,“ zdôraznil. Plocha podzemných priestorov vyhradených na vínnu pivnicu v správe mesta je spolu takmer 165 m2. Kaviareň sa bude nachádzať na prvom nadzemnom podlaží.

Dobrou správou je, že stavebný ruch sa nijak zvláštne nedotkne tejto časti historického jadra. „Bude potrebné zabezpečiť najnevyhnutnejšie zábery verejného priestoru pri stavbe. Avšak vzhľadom k tomu, že stavba je prístupná od Bernolákovej brány po verejnej miestnej komunikácii a objekt sa nachádza  v jej koncovej polohe s možnosťou občasného výjazdu aj cez námestie po Štefánikovej ulici, neobávame sa prílišného zaťaženia predmetného územia,“ doplnil.

Ešte väčšou investíciou môže byť revitalizácia Golianovej

S prvými prácami na Prachárni by sa podľa prednostky Mestského úradu v Trnave Kataríny Koncošovej malo začať už v januári. Podľa zmluvy bude mať na ne spoločnosť Metrostav jeden rok. Primátor Trnavy Peter Bročka pripustil, že v priebehu roka sa môže najväčšou investičnou akciou stať revitalizácia verejných priestorov okolo Ulice generála Goliana, ak sa mestu podarí zabezpečiť jej financovanie.

„Keď bude výzva, z ktorej by sme mohli pokryť väčšiu časť revitalizácie Golianovej, pretože pôjde o trojnásobnú výšku investície v porovnaní s Prachárňou,“ povedal primátor Bročka. Trnava patrí podľa neho k najviac pripraveným mestám na čerpanie eurofondov a iných externých zdrojov. Stavebné povolenie na revitalizáciu Golianovej, ktorá zahŕňa celé sídlisko, by mala mať radnica k dispozícii niekedy vo februári alebo v marci.

Podľa prednostky Mestského úradu v Trnave Kataríny Koncošovej má radnica pripravenú sériu ďalších veľkých projektov. Týkajú sa klimatickej zmeny, verejných priestranstiev alebo zelenej infraštruktúry.

Obnova a revitalizácia meštianskeho domu Pracháreň

Lokalita: Trnava
Investor: Mesto Trnava
Dodávateľ: Metrostav Slovakia
Architekti: Ing. arch. Pavol Pauliny, PhD; Mgr. art. Martin Varga, PhD; Ing. arch. Martin Kvitkovský
Náklady: 4,2 milióna eur
Stav: v realizácii od 01/2024