Košice magistrát
Galéria(8)

V Košiciach pribúdajú zelené projekty, od zelených striech až po dažďové záhrady

V Košiciach sa v súčasnosti budujú zelené projekty za viac ako 2,7 milióna eur. Mesto zároveň vyhlásilo tento týždeň verejné obstarávanie na ďalšie tri zelené projekty v Starom Meste, na Severe a na sídlisku Dargovských hrdinov v predpokladanej hodnote takmer jeden milión eur.

Všetky projekty sú financované z eurofondov, mesto na nich získalo nenávratný finančný príspevok vo výške 2,4 milióna eur. Informoval o tom Magistrát mesta Košice. Stavbári momentálne pracujú v piatich lokalitách, ktoré už onedlho prispejú k zmierneniu dôsledkov ekologickej a klimatickej krízy.

Od novembra vykonávajú stavebné práce na revitalizácii budovy košického magistrátu na Triede SNP za vyše 802-tisíc eur. Doposiaľ zmenili najmä strechy v niektorých častiach magistrátu. Po ich revitalizácii a zateplení na nich v týchto dňoch robotníci pokladajú vegetačné pásy s rastlinným substrátom.

Vegetačné pásy
Vegetačné pásy na streche magistrátu | Zdroj: Mesto Košice

Zároveň prerobia aj hlavné schodisko, na ktorom už onedlho pribudne aj vegetácia. Vznikne aj priestor na sedenie s príjemným výhľadom a nablízku bude aj zelená stena z popínavých rastlín. Ozelenie aj plocha pred magistrátom. Zachytenú vodu z novej dažďovej záhrady využijú na polievanie zelených striech či priestoru na schodisku.

V závere minulého roka sa v hodnote takmer 403-tisíc eur začali aj práce na regenerácie vnútrobloku Jasuschova – Bauerova. Ich hlavným cieľom je oživenie a zatraktívnenie tejto lokality na sídlisku KVP. Pre obyvateľov vytvoria celoročnú oddychovú zónu s dôrazom na voľnočasové aktivity detí a rekreačný šport. Rodiny s deťmi potešia nielen nové dreviny, zeleň a lavičky, ale aj detské a športové ihriská. Dokončenie revitalizácie tohto vnútrobloku je takisto naplánované na leto.

zelena infrastruktura 1
zelena infrastruktura 2
zelena infrastruktura 3
zelena infrastruktura 4
zelena infrastruktura 7
zelena infrastruktura 6
zelena infrastruktura 5

Viac zelene aj nové oddychové zóny

Na novú oddychovú zónu sa za takmer 109-tisíc eur postupne mení aj vnútroblok na Čínskej ulici. Namiesto zanedbaného priestoru s detským ihriskom tam obyvatelia v lete budúceho roka budú môcť využiť oddychovú zónu s množstvom zelene, lavičkami a hernými prvkami pre najmenších obyvateľov Sídliska Ťahanovce. Vynovia aj schodiská, obnovia a doplnia verejné osvetlenie, pribudne rampa pre bezbariérový prístup a vybudujú gabiónové múriky s priestormi na sedenie.

S prítomnosťou stavbárov sa od januára stretávajú aj obyvatelia vnútrobloku medzi Turgenevovou a Lomonosovovou v mestskej časti Juh. Už v najbližších týždňoch tam pribudnú nové dreviny, trvalky, dažďové záhony či komunitná záhrada.

Na svoje si prídu aj najmenší obyvatelia a milovníci športu, pre ktorých vybudujú detské ihriská a športoviská. Chýbať nebudú ani nové prístupové chodníky, cestičky a lavičky. Investíciu za takmer 715-tisíc eur by mohli obyvatelia využívať už na jeseň tohto roka.

sidlisko zelezniky kosice 1
sidlisko zelezniky kosice 2
sidlisko zelezniky kosice 4
sidlisko zelezniky kosice 3
sidlisko zelezniky kosice 5
sidlisko zelezniky kosice 6
sidlisko zelezniky kosice 8
sidlisko zelezniky kosice 7

V januári sa začali stavebné práce aj v materskej škole Kalinovská 9 na sídlisku Dargovských hrdinov, kde za takmer 660-tisíc eur vybudujú tri dažďové záhrady. Tie zvýšia zadržiavanie vody v pôde a budú mať aj vzdelávaciu funkciu pre škôlkarov. Okrem toho tam vymenia nepriepustné plochy za priepustné a pribudnú aj vegetačné plochy na strechách materskej školy. Práce by mali byť hotové začiatkom jesene.