Slavín vyplní nový projekt: Luxusná bytovka ponúkne najdrahšie nehnuteľnosti v Bratislave
Dnes ide o najlukratívnejšiu adresu Bratislavy, v minulosti tu však boli len vinohrady a luxusné domy existovali len v predstavách. Slavín je dnes husto zastavanou oblasťou, kde sa hľadá voľná plocha na výstavbu len ťažko. Lokalita zároveň patrí medzi najdrahšie v metropole a spolu s výnimočnými výhľadmi na mesto sa stáva sídlom najmä vyššej spoločenskej vrstvy. Oblasť najnovšie doplní luxusná rezidencia s dobrou architektúrou s cenovkami za milióny eur.
Slavín, pamätník padlých vojakov počas 2. svetovej vojny, sa stal populárny pre svoju unikátnu polohu, prítomnosť zelene a neopakovateľné výhľady na Bratislavu.
Navštevujú ho domáci obyvatelia, ale aj zahraniční turisti a nedávno si prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. Návštevníci tejto oblasti ale neobdivujú len pamätník, za pohľad často stoja aj miestne rodinné domy či väčšie rezidencie, ktoré pútajú pozornosť svojou veľkoleposťou a neobyčajnou architektúrou.
Jadro Slavína ale v minulosti tvorilo najmä vinohradníctvo, ktoré patrilo k najvýnosnejším komoditám obchodnej činnosti mesta. Vinohrady zanikli koncom 19. storočia a kopec zostal až do prvej tretiny 20. storočia nezastavaný. V tomto období sa začala transformácia územia a usádzali sa tu bohatšie spoločenské vrstvy. Koncom päťdesiatych rokov minulého storočia tu bol postavený aj pamätník, ktorý sa týči nad hlavným mestom aj v súčasnosti.
Dnes sa tu nehnuteľnosti v lepších prípadoch blížia k miliónu eur, v iných túto sumu suverénne prekračujú. Skrátka, nachádza sa tu jedno z najluxusnejších a najlukratívnejších bývaní v celom meste. Rovnako sa tu často nebudujú nové projekty, čo je dané aj z faktu, že lokalita je husto zastavaná a voľných miest na výstavbu nie je priveľa.
Voľná plocha sa ale našla medzi Vlčkovou a Podtatranského ulicou, kde sa v týchto dňoch buduje nový, luxusný bytový dom pod názvom Gledíčia Residence. Ten vyvolal ešte v začiatkoch vlnu odporu zo strany časti verejnosti, nakoľko mal byť pre výstavbu vyrúbaný 150-ročný mohutný strom gledíčia trojtŕňová, po ktorom je projekt pomenovaný.
Napokon sa tak ale nestane a po iniciatíve mestskej časti a prehodnotení situácie od developera sa vzácna drevina zachová. „Strom je symbolom ekologického prístupu, na ktorom je nový rezidenčný komplex založený. Developer sa rozhodol ísť o krok ďalej a nielenže zachoval tento vzácny strom, ale v rámci zdôraznenia prírodného ducha projektu pridal ešte tri ďalšie gledíčie,” oznámila spoločnosť Gleditsia Residence s.r.o.
„Od prvého dňa sme si dali za cieľ, aby náš projekt v čo najväčšej miere rešpektoval lokalitu. Od architektonického riešenia až po prístup k zeleni, Gledíčia Residence prinesie do tejto prestížnej štvrti veľmi kvalitné riešenia,“ znejú ambiciózne slová projektového manažéra Gledíčia Residence, Miroslava Šumského.
Development má priniesť kombináciu kvalitnej architektúry a technologických riešení v spojení s udržateľnosťou. Spoločnosť vyzdvihuje najmä polohu projektu medzi historickými unikátmi Bratislavy – Bratislavským hradom, prírodným parkom Slavín a živou Štefánikovou ulicou.
Gledíčia Residence má nadväzovať na funkcionalistický charakter mestskej vily ako z prvej polovice minulého storočia. Na šiestich nadzemných podlažiach vznikne 8 bytov vo vysokom štandarde, pričom najlacnejší je k dispozícii za 694-tisíc eur. Ide o dvojizbovú nehnuteľnosť o celkovej rozlohe 69 metrov štvorcových vrátane balkóna.
Ako najdrahší je ponúkaný štvorizbový penthouse, ktorý sa rozprestiera na posledných dvoch podlažiach. Výmera interiéru je 164 metrov štvorcových a exteriér disponuje plochou až 106 metrov štvorcových. Nehnuteľnosť o celkovej výmere 269 metrov štvorcových je k dispozícii za 2 358 000 eur, čo ju radí k najdrahším v celej Bratislave.
Za túto cenu dostane potenciálny rezident podlahové kúrenie, stropné chladenie, výšku stropov 2,8 metra, hliníkové okná alebo vonkajšie tienenie s hliníkovými žalúziami. K dispozícii je aj parkovacie miesto v podzemnej garáži.
V ponuke sú ďalšie štyri nehnuteľnosti na úrovni jeden a pol milióna eur a všetky majú približne 125-130 metrov štvorcových. „Štandard bytov je kombináciou moderného dizajnu a precízneho spracovania kvalitných materiálov,” komunikuje developer. Ide tak o jedno z najdrahších dostupných bývaní v Bratislave.
Podľa spoločnosti má nová mestská vila ponúknuť výhľady spojené s rozľahlými predzáhradkami a spoločnou okrasnou záhradou, ktoré vytvoria pohodovú rodinnú atmosféru. „Výborné podmienky na oddych a športové vyžitie sa nachádzajú len pár krokov od vily, v neďalekom Horskom parku, zelenej oáze s jedinečnou flórou a faunou,” opätovne vyzdvihuje lokalitu developer projektu.
Gledíčia Residence poskytne svojim obyvateľov 12 parkovacích miest v suteréne a 3 miesta v exteriéry. Terénne státie bude obsahovať aj štyri autonabíjačky. S výstavbou sa už začalo, čo znamená, že hrubá stavba bude pravdepodobne dokončená v druhom kvartáli budúceho roka. Celý projekt by mal byť hotový v prvej polovici roka 2025. Architektom tohto diela je Vladimír Zigo.
Projekt bol v minulosti viackrát prepieraný v médiách ako kontroverzný, čo je prehnané a zveličené. Je pravdou, že developer nakrátko rozprúdil vášne pre iniciatívu vyrúbať dlhoročný strom, na základe čoho vznikli aj hádky medzi komunálnymi politikmi. Spoločnosť ale výrub prehodnotila a gledíčia vyrúbaná nebude. Dokonca pre jej zachovanie bol vtedy upravený už takmer hotový projekt.
V súčasnosti to ale bohužiaľ vyzerá, že niektoré médiá urobia pre čítanosť čokoľvek aj napriek tomu, že daná udalosť je už dávno vyriešená v prospech obyvateľov a prírody. V konečnom dôsledku, Gledíčia Residence sa k nálepke kontroverzného projektu ani len nepriblížila a rovnako sa dá pochybovať aj o prívlastku ako ostro skloňovaný, ktorý zaznel nedávno na portáli YIM.BA.
Bratislava disponuje omnoho skloňovanejšími projektami ako je ten na Slavíne. Možno sem zaradiť development na Votrubovej na okraji downtownu, ktorý stavia rodina politika Martina Borguľu alebo Portum Towers s vedľajším projektom Ister Tower od kontroverzných Trajterovcov. Pokračovať by sme mohli druhou etapou Petržalskej električky, ktorú nepochybne možno nazvať ostro skloňovaným projektom, ale aj rekonštrukciu hotela Park Inn by Radissone Danube na bratislavskom nábreží.
V prípade Gledíčia Residence ide o komorný development od kvalitného architekta, disponuje dobrou architektúrou a do lokality zapadne oveľa lepšie ako niektoré iné, už stojace budovy na hradnom kopci. Podľa dostupných vizualizácií totiž stavba pôsobí, akoby tam stála už roky, čo je veľký úspech architekta.
Lukratívna lokalita sa o necelé dva roky dočká stavby, ktorá vylepší danú oblasť a zaplní jednu z mála voľných plôch. Samozrejme, bývanie si tu budú môcť dovoliť len tí najbonitnejší ľudia v krajine ako veľkí podnikatelia alebo politici. V konečnom dôsledku, to je pravdepodobne aj cieľom projektu.
Gledíčia Residence
Lokalita: Mestská časť Bratislava – Staré Mesto
Developer: Gleditsia Residence s.r.o.
Architekt: Vladimír Zigo
Realizácia: 2023-2025
Stav: Vo výstavbe