zahrebska2a
Galéria(10)

Takýchto rekonštrukcií potrebuje Bratislava viac. Obnova knižnice na Záhrebskej má definitívne zelenú

Partneri sekcie:

Knižnice sú dôležitými kultúrnymi inštitúciami v každom meste. Platí to najmä v 21. storočí a najmä v polmiliónovej metropole krajiny z Európskej únie. Práve Bratislava sa môže čoskoro dočkať modernej knižnice, aká je v iných štátoch štandardom. Rekonštrukciou prejde jedna zo staromestských pobočiek, ktorá funguje už viac ako 60 rokov.

Svoje služby začala občanom poskytovať už v roku 1958. Najskôr ako Obvodná ľudová knižnica Bratislava Staré Mesto, o dva roky neskôr ako Obvodná knižnica Bratislava Staré Mesto, od roku 1972 ako Obvodná knižnica Bratislava I a od roku 1992 ako Staromestská knižnica. Reč je o pobočke na Záhrebskej vo štvrti Blumentál. Históriu a vývoj knižnice pritom poznačili územné zmeny a reorganizácie na území Bratislavy.

V roku 2023 ale knižnica už nespĺňa súčasné požiadavky ako vzhľadom, tak aj funkčnosťou. Jej vizuál je zúfalý, je bariérová a interiéru dominuje architektúra socializmu. Toto všetko zmení rekonštrukcia, ktorú Staré Mesto oznámilo v októbri roku 2022. 

zahrebska4a
Staromestská knižnica, pobočka Záhrebská – vizualizácia | Zdroj: Staré Mesto / Matúš Bišťan

„Staromestská knižnica na Záhrebskej patrí medzi najobľúbenejšie pobočky. Vďaka štedrej dotácii z ministerstva kultúry – podarilo sa nám získať takmer 200-tisíc eur – už čoskoro prejde výraznou obnovou,” komunikovala vtedy mestská časť. Projekt pripravilo oddelenie stratégie a projektového riadenia v spolupráci s vedením knižnice.

Cieľom je modernizácia technického a technologického vybavenia priestorov a zvýšenie hygienických štandardov tak, aby zodpovedali požiadavkám na verejný priestor v 21. storočí. Po novom bude knižnica bezbariérová, návštevníkom prinesie úplne nový dizajn nie len interiéru, ale aj exteriéru, keďže rekonštrukciou prejde tiež vstupný parter. Obnova čaká aj elektroinštaláciu a osvetlenie, zdravotechniku, vzduchotechniku a klimatizáciu.

Taktiež sa vymenia nášľapné vrstvy podláh, odstránia sa časti deliacich konštrukcií alebo sa uskutoční nové pôdorysné usporiadanie priestoru zhotovením nových deliacich stien. Knižnica bude po novom disponovať aj novými výplňami okenných a dverných otvorov.

zahrebska10a
Staromestská knižnica, pobočka Záhrebská – vizualizácia | Zdroj: Staré Mesto / Matúš Bišťan

O architektúru sa postaral skúsený architekt Matúš Bišťan. V jeho portfóliu sa nachádzajú projekty niekoľkých knižníc – napríklad Mestskej knižnice v Modre, knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove alebo interiéru Mestskej knižnice v Senci.

V týchto prípadoch ide o kvalitné počiny, ktoré boli pravdepodobne dôvodom, prečo Staré Mesto na túto rekonštrukciu nezorganizovalo architektonickú súťaž, ale zámer určilo priamo architektovi.

Vizualizácie predpovedajú dizajn a funkčnosť, akú si Bratislavčania v tamojších knižniciach už dlho nepamätajú. Jednotlivé sekcie budú farebne odlíšené, priestoru budú dominovať čisté tvary, ale aj architektonicky zaujímavé prvky ako deliace steny či schodisko z liateho terazza. Tento materiál je v súčasnosti veľmi populárny a použil sa aj pri rekonštrukcii Námestia Slobody. 

Výraznou zmenou prejde aj spomenutý exteriér, resp. vstup do knižnice. Dnes úzke kovové dvere a okná s mrežami nahradia omnoho väčšie otvory, ktoré vpustia do priestorov viac svetla. Týmto sa knižnica zároveň stane otvorenejšou k ľudom, dnes totiž vstup pôsobí ako zadný vchod do mäsiarstva v 70. rokoch. 

309846347 402349262089194 6581036645324632729 n
Staromestská knižnica, pobočka Záhrebská – súčasný stav | Zdroj: Staré Mesto

Stavebník, teda Staré Mesto, podalo žiadosť o stavebné povolenie v decembri roku 2022. Začiatok stavebných prác však komunikovala mestská časť ešte na začiatku februára tohto roku, kedy povolením nedisponovalo. Tie sa ale mohli uskutočniť, nakoľko išlo o práce ktoré sa netýkali stavebného povolenia. 

Oznámenie o začatí stavebného konania bolo zverejnené až v máji tohto roku. Finálnu zelenú získal projekt len nedávno, mestská časť Nové Mesto vydala stavebné povolenie v júni tohto roku, pričom zverejnené bolo o mesiac neskôr. Aj napriek tomu, že sa Záhrebská nachádza v Starom Meste a táto mestská časť je stavebníkom ako aj vlastníkom pozemku a zároveň rekonštrukciu iniciovala, musela preto požiadať o rozhodnutie úrad v inej mestskej časti.

Naostatok, toto stavebné povolenie sa týka hĺbkových stavebných prác – vytvoriť sa majú nové a upraviť jestvujúce otvory v nosných alebo obvodových stenách budovy. Staré Mesto má tieto práce začať realizovať do 5 dní, čo znamená, že rekonštrukcia je dnes pravdepodobne v plnom prúde.

V stavebnom povolení uviedol niekoľko pripomienok Krajský pamiatkový úrad Bratislava (KPÚ BA). Väčšie okenné otvory je možné realizovať len v priestore podlubia, k čomu ešte musí stavebník doložiť podrobnejšiu realizačnú dokumentáciu.

zahrebska12a
Staromestská knižnica, pobočka Záhrebská – vizualizácia | Zdroj: Staré Mesto / Matúš Bišťan

Okná vo zväčšených otvoroch majú kopírovať tvar a členenie existujúcich okien na prízemí. Zároveň má byť zachovaná symetria fasády v podlubí a obklad z umelého kameňa zostane zachovaný. Nové prvky a materiálové riešenia v interiéri budú podľa KPÚ navrhnuté spôsobom, aby harmonicky dopĺňali dobový výraz nehnuteľnosti. Prioritne teda majú byť použité prvky a materiály v dobovom vzhľade, farebnosti a tvarovom riešení.

Staré Mesto v nedávnej minulosti uviedlo ako termín dokončenia obnovy august tohto roka. Ten je už, z logických dôvodov, ťažko dosiahnuteľný. Je teda nanajvýš pravdepodobné, že sa rekonštrukcia natiahne. 

Obnova prinesie obyvateľom Bratislavy modernú kultúrnu inštitúciu, ktorých nie je v hlavnom meste na rozdávanie. Pobočka na Záhrebskej má všetky predpoklady na to, aby sa stala populárnou a navštevovanou rôznymi generáciami. Predsa len, nebude už slúžiť len na čítanie kníh, ale rovnako ako moderné knižnice po celom svete bude spĺňať aj funkciu socializácie a trávenia voľného času. V Bratislave tak pôjde o svetlú výnimku.

zahrebska2a
zahrebska4a
zahrebska8a
zahrebska10a
zahrebska12a
310434559 402349302089190 7161231495160048566 n
zahrebska
309846347 402349262089194 6581036645324632729 n

Staromestská knižnica, pobočka Záhrebská – rekonštrukcia

Lokalita: Mestská časť Bratislava – Staré Mesto
Stavebník: Mestská časť Bratislava – Staré Mesto
Architekt: Matúš Bišťan
Rozpočet: 200-tisíc eur
Stav: Realizuje sa
Realizácia: február 2023 – august 2023 (?)