Snímka obrazovky 2023 05 25 o 16.17.33
Galéria(14)

Dlhoočakávaný projekt môže začať s výstavbou: Toto budú nové veže Portum Towers

Bratislavský downtown sa stal neodmysliteľnou súčasťou hlavného mesta. Nové veže, obytné súbory či polyfunkčné komplexy kompletne transformovali lokalitu, kde pred rokmi bola len priemyselná zóna. Do novej podoby metropoly prispeje aj projekt Portum Towers, dve štíhle rezidenčné veže z dielne českého developera. Prestížny projekt má mať v hlavnom meste tie najvyššie ambície, pričom s výstavbou začne už onedlho.

Panoráma Bratislavy sa mení najmä vznikom nových výškových budov v zóne Mlynských nív, ktorá bola kedysi priemyselnou oblasťou. Na križovaní ulíc Košickej a Landererovej, teda priamo v srdci nového centra Bratislavy, pribudne ďalší development – Portum Towers. Podľa portálu Trend bol zámer výstavby s hmotovou podobou prezentovaný ešte v roku 2016, za projektom stála spoločnosť TK Estate, kde figuruje aj známy podnikateľ s pochybnou minulosťou, Marek Trajter.

Portum Towers sa dlho snažilo o získanie povolení a začiatok výstavby plánoval ešte s nástupom tohto desaťročia. Celý zámer sa však posunul smerom vpred až vstupom českého developera TopEstates do celého procesu. Spoločnosť bude mať na slovenskom realitnom trhu premiéru. Rok po vstupe investora do projektu Portum Towers sa developmentu podarilo získať konečné stavebné povolenie, udialo sa tak v októbri roku 2022. 

Snímka obrazovky 2023 05 25 o 16.17.33
Snímka obrazovky 2023 05 25 o 16.18.43
Portum Pristavna
Snímka obrazovky 2023 05 25 o 16.20.05
Snímka obrazovky 2023 05 25 o 16.18.07
Snímka obrazovky 2023 05 25 o 16.17.52
Snímka obrazovky 2023 05 25 o 16.20.25
Snímka obrazovky 2023 05 25 o 16.18.23

Nový bratislavský development bude tvorený vežami s výškou 115 a 97 metrov, čo predurčujú aj oficiálne názvy stavieb (Tower 115 a Tower 97). Ako prvá však bude vzbudovaná podzemná garáž, ktorá je v povolení uvedená ako prvý stavebný objekt. Priamo nad ňou budú postavené výškové budovy, pričom prvý, vyšší objekt, bude disponovať 36 nadzemnými podlažiami, ale aj 8-podlažnou prístavbou. Podľa vizualizácii pôjde o súčasť výškového objektu a lemovať bude Landererovu ulicu.

Prvé a druhé nadzemné podlažie 115 metrov vysokej veže bude tvorené galériou – výstavnými priestormi, skladovými priestormi a kaviarňou galérie. Vo výškovej budove a zvyšných podlažiach 8-podlažného objektu je navrhnutá prevažne funkcia bývania, najmä s dvojizbovými bytmi. Doplnená bude o nebytový priestor pre krátkodobý pobyt hosťa. V treťom nadzemnom podlaží je zase naplánovaná občianska vybavenosť, vyššie budú umiestnené obytné podlažia.

Nižšia veža je navrhovaná s 30 nadzemnými podlažiami a podobne ako pri vyššom objekte, súčasťou bude 7-podlažné krídlo budovy, navrhnuté smerom ku Košickej. Prvé a druhé nadzemné podlažie bude tvorené recepciou, hotelovým SPA, kaviarňou a jedálňou. Zvyšné podlažia sú naplánované ako hotelové priestory a prevládať tu bude rovnako funkcia bývania prevažne s dvojizbovými bytmi. 

Snímka obrazovky 2023 05 25 o 16.18.43
Portum Towers | Zdroj: Portum Towers

Štvrtým stavebným objektom je hotel so šiestimi nadzemnými podlažiami a dvomi podzemnými. Parter je navrhnutý z jednej polovice ako recepcia a hotelová jedáleň, z druhej ako distribučná trafostanica, pričom umiestnený tu bude aj otvorený priestor pre rampu, vedúcu do podzemných garáží. Zvyšné podlažia sú naplánované ako hotelové priestory.

Posledným stavebným objektom má byť zimná záhrada, ktorá prepojí veže projektu na úrovni prvého nadzemného podlažia. Umiestnené tu bude SPA, mestské kúpele, či dokonca škôlka pre 80 detí, ale aj obchody a kaviareň.

O celkovú architektúru sa podľa webu Portum Towers postaral architektonický ateliér A1 Architecture, v zložení Branislav Kaliský, Miroslav Vrábel a tím štúdia. Vnútroblok so záhradou zase naprojektovali architekti z českého štúdia Atelier Flera. 

Snímka obrazovky 2023 05 25 o 16.20.25
Portum Towers | Zdroj: Portum Towers

Web projektu uvádza, že naprojektovaných je vyše 500 bytov a apartmánov s originálnym rukopisom, čím developer poukazuje na vysokú kvalitu štandardu či architektúry od jednotlivých ateliérov.

Všetky byty budú vybavené chladením obytných miestností, kúrenie budú zabezpečovať dizajnové vykurovacie telesá a podokenné podlahové konvektory. V bytoch je navrhnuté osadiť aj koncové prvky elektrickej sústavy s prípravou na inteligentnú domácnosť a možnosťou rozšírenia na plnú inteligenciu v oblasti osvetlenia, tienenia, kúrenia a chladenia. Podlahy jednotlivých bytov budú z drevených parkiet.

V najvyšších poschodiach dvoch rezidenčných veží budú postavené veľkometrážne byty s vysokými stropmi a oknami od podlahy až po strop. Tieto nehnuteľnosti sú s najväčšou pravdepodobnosťou vlajkovými bytmi developera, pričom ich súčasťou bude aj panoramatický výhľad na Bratislavu, podlahové kúrenie, chladenie a rekuperácia.

Za dizajnom interiérov stojí viacero architektonických štúdií zo Slovenska a Českej republiky. Eva Jiřičná, svetoznáma a uznávaná česká architektka, stojaca za ateliérom AI Design, vytvorila návrhy lobby vo výškových budovách Portum Towers a rovnako aj nadizajnovala niekoľko bytov.

Wellnes a niekoľko interiérov bytov navrhla aj Bára Škorpilová z architektonického štúdia Mimolimit. Ďalším architektonickým štúdiom je ateliér Chybik + Kristof Associated Architects, ktorí prišli s originálnou víziou dizajnových bytov. Nehnuteľnosti ďalej navrhovalo aj štúdio Forms. Architects, ateliér ADR a pre Portum Towers navrhlo riešenia dispozícií a interiérové prvky štandardu aj české štúdio Machar & Teichman Architects. 

Snímka obrazovky 2023 05 25 o 16.19.26
Interiér bytu v Portum Towers | Zdroj: Portum Towers

Development v novom srdci metropoly bude exkluzívny. Svedčia o tom mená zapojených ateliérov či budúca kvalita prevedenia bytov. Podľa najnovších informácii spúšťa projekt aj predpredaj nehnuteľností. Ceny zverejnené nie sú, niektoré z bytových jednotiek ale už sú predrezervované, či rezervované. Nakoľko bolo na projekt vydané stavebné povolenie, začať s výstavbou by sa malo už čoskoro. Celkové stavebné náklady sa majú pohybovať na úrovni 176 miliónov eur a dokončenie developmentu sa odhaduje na rok 2027.

Na Landererovej, v susedstve Portum Towers, je však naplánovaná výstavba ďalšej veže – Ister Tower, ktorej posledné povolenie je z augusta roku 2022. Ide o územné rozhodnutie o umiestnení stavby, po ktorého vydaní vstúpil do projektu český investor DRFG.

Zakladateľom a najväčším akcionárom investičnej skupiny je podnikateľ David Rusňák. Ide pritom o netradičné prepojenie, nakoľko DRFG na svojom webe komunikuje, že spoločnosť od svojho vzniku dáva prednosť perspektívnym projektom a je otvorená atraktívnym výzvam. Ister Tower je však mimo tejto definície. 

Ide o dlho plánovaný development, ktorý bol viackrát odkladaný a navyše v projekte figurujú pochybné mená. Developerom Ister Tower je spoločnosť The Galata Group, ktorej majiteľom je Matúš Trajter, brat Mareka Trajtera. Podľa portálu SME, odvolávajúce sa na aktuality.sk, bol Marek Trajter v minulosti podozrivý z objednávky vraždy mafiána Romana Deáka. Kauza sa skončila tým, že skutok bol premlčaný.

Vizualizácia Ister Tower
Vizualizácia polohy Ister Tower (projekt červeno-fialovej fraby) i Portum Towers (bližšie ku križovatke) | Zdroj: DRFG

Vzhľadom na zlé meno sa natíska otázka, čo bolo pre spoločnosť zárukou, že projekt Ister Tower skutočne vznikne, nakoľko si český investor môže spojením s Trajterovcami poškodiť svoje meno. „DRFG vstupuje do projektov veľmi často v momente, keď majú projekty územné rozhodnutie, skôr by to mohlo byť pro náš business model riskantné,” vysvetľuje spoločnosť pre ASB.

„O projekte Ister Tower sme vedeli dlho, ale práve to, že získal územné rozhodnutie, oživilo náš záujem. Mimo to, slovenský trh vnímáme aktuálne ako veľmi zajímavý,” znela odpoveď českej investičnej skupiny DRFG. 

V konečnom dôsledku, Landererova s Košickou budú v budúcnosti kompletne zastavané vežami. Najskôr sa bude v území týčiť projekt Portum Towers, avšak či sa stane ikonou Bratislavy ukáže až čas. Je ale faktom, že v súčasnosti ide o perspektívny a kvalitný projekt s vysokými ambíciami.

Časť parcely môže doplniť aj Ister Tower, s ktorou počítal v starších vizualizáciách aj projekt Portum. Nové centrum Bratislavy sa teda výrazne rozšíri o nové projekty, pričom hustota veží bude na európske pomery skutočne výnimočná. 

Portum Towers

Lokalita: Mestská časť Bratislava – Staré Mesto
Developer: TK Estate, TopEstates
Stavebník: Portum Towers s. r. o.
Architekt: A1 Architecture
Rozpočet: 176 miliónov eur
Stav: V príprave (projekt disponuje stavebným povolením)
Realizácia: 2023 – 2027