Galéria(17)

Plickova sa kolauduje a prekonáva slovenské štandardy. Premenou prejde aj areál či okolie školy

Základná škola Plickova v Rači je čoraz bližšie k cieľu stať sa supermodernou školou 21. storočia. Budova dlhé roky chátrala, pre svoj katastrofálny stav bola v roku 2007 vyradená zo siete škôl a v roku 2008 uzatvorená. Havarijný stav objektu je už v súčasnosti minulosťou, Rači sa podarilo stavbu oživiť spôsobom, že ju možno označiť za jednu z najmodernejších škôl v Bratislave.

Grafiti, rozbité okná, pleseň na stenách a havarijný stav objektu a inžinierskych sietí. Tak vyzerala škola na Plickovej v Rači pred začiatkom komplexnej rekonštrukcie. Schátraná stavba sa stala terčom vandalov a postupne upadala do zabudnutia. Budova, postavená v roku 1971, sa nakoniec dočkala iniciatívy zo strany mestskej časti. Zámer Rače, mať školu vo svojej správe a následne ju podrobiť rozsiahlej rekonštrukcii, našťastie vyšiel. 

Mestská časť zadala obnovu prestížnej architektonickej kancelárii Pantograph, ktorá navrhla atraktívny a na slovenské pomery nadštandardný projekt rekonštrukcie. Základná škola na svojej oficiálnej stránke informuje, že po novom bude škola obsahovať 25 tried a 10 špecializovaných učební pre šesť stoviek žiakov. Pribudne aj nová jedáleň, kuchyňa, malá a veľká telocvičňa či tanečná sála a príslušná infraštruktúra.

Rača chce okrem samotnej školy obnoviť aj areál a vybudovať tu športoviská a priestor na oddych, čo mestská časť označila ako druhú fázu obnovy. O jej výsledný vizuál sa rovnako postarala architektonická kancelária Pantograph. 

Premena sa začala v roku 2021, keď objekt prevzal zhotoviteľ stavby, spoločnosť Kami Profit. Rača vtedy komunikovala, že ide o najväčší a najnáročnejší projekt mestskej časti za posledných 30 rokov. Najťažšia bola práve prvá fáza rekonštrukcie, teda asanácia poškodenej časti a búracie práce. Podľa fotografií z marca roku 2021 ostal z budovy len betónový skelet, na konci toho istého roka sa začali osádzať nové okná, stavali sa nové konštrukcie a murovali priečky. 

Výraznejšia zmena nastala v lete roku 2022, keď začala budova naberať finálne kontúry. Práce značne napredovali v exteriéri aj interiéri, osadené boli okná na celom objekte, budoval sa hlavný vstup, práce prebiehali aj v jednotlivých triedach, na chodbách, v telocvičniach i átriu školy.

Ku koncu minulého roka bola stavba na nerozpoznanie od pôvodného stavu. Odrazu išlo o budovu s atraktívnou architektúrou i modernými technológiami, ktoré robia zo Základnej školy Plickova jednu z najpokrokovejších škôl v Bratislave. Hotová bola väčšina tried a obnoviť sa taktiež podarilo vzácnu mozaiku Kocúr z roku 1972, ktorej autorom je Ivan Vychlopen (1941-1998) v spolupráci s J. Slížom. V decembri roku 2022 bolo vydláždené aj átrium školy, budovala sa konštrukcia drevenej terasy pred jedálňou, hotové boli aj toalety a škola sa stala kompletne bezbariérovou.

Aktuálny stav rekonštrukcie ZŠ Plickova. | Zdroj: www.plickova.sk

Práce sa nezastavili ani počas zimných mesiacov a dnes je už obnova vo finále. „Rekonštrukcia ZŠ Plickova je vo finálnej fáze, práve prebieha proces kolaudácie,” ozrejmil pre ASB starosta Rače Michal Drotován. Škola má byť podľa neho skolaudovaná do konca druhého kvartálu tohto roka. „Verím že to bude aj skôr. Kolaudácia športového areálu bude do konca roka 2023,” priblížil.

Práce sa tak čochvíľa premiestnia na vonkajší areál, kde počas druhej etapy vzniknú športoviská a priestory na oddych. „Aktuálne prebieha verejné obstarávanie na zhotoviteľa športového areálu. Realizáciu I. etapy odhadujeme na druhý až štvrtý kvartál roku 2023 s tým, že hlavné stavebné práce prebehnú cez leto. Realizáciu sme aj z dôvodu otvorenia školského roka 2023/2024 rozdelili na dve etapy,” informuje Drotován.

Prvá etapa tak má byť otvorená novým atletickým oválom, multifunkčným ihriskom, doskočiskom, ale aj tribúnou a petangom. V zóne okolo multifunkčného ihriska budú situované prvky na cvičenie, pingpongový stôl, preliezky pre deti a hojdačky. Nebude chýbať ani vonkajšia učebňa. Druhá etapa obnovy areálu bude obsahovať najmä sadové úpravy (areál + predná promenáda), skleník, kompostér, väčšiu vonkajšiu učebňu s tabuľou, lavicami a s pergolou, ale aj kruhovými a vyvýšenými záhonmi. Táto realizácia má byť dokončená do roku 2024.

Aktuálny stav rekonštrukcie ZŠ Plickova. | Zdroj: www.plickova.sk

„Pri návrhu sme počítali s využitím areálu na edukačné, športové a voľnočasové či oddychové účely pre verejnosť. V tejto lokalite má Mestská časť Bratislava-Rača situované ďalšie objekty: materskú školu, denný stacionár pre seniorov a jedáleň. Rekonštrukciou základnej školy ZŠ Plickova tu vznikne aj veľká zóna občianskej vybavenosti,” vysvetľuje starosta. 

Po dokončení areálu školy plánuje mestská časť spoločne s architektmi zlepšiť aj verejný priestor v okolí, teda spomínanú prednú promenádu. Popri budove sa vymení asfalt za vodopriepustnú tehlovú dlažbu, ktorá sa nachádza aj v areáli školy. Podľa manuálov MIB-u sa však postupovať nebude: „Architektonický zámer sa kreoval ešte v roku 2019-2020 a v tom čase MIB ešte len rozbiehal svoje aktivity,” ozrejmil starosta. Rovnako sa asanuje horný plot a na svahu sa vysadia stromy, Rača tu uvažuje umiestniť aj pergoly s popínavými rastlinami.

Aktuálny stav rekonštrukcie ZŠ Plickova. | Zdroj: www.plickova.sk

Dnes je jasné, že škola bude pripravená na privítanie žiakov na začiatku nasledujúceho školského roka. „Otvárať budeme prvé tri ročníky. Prváci, nastupujúci do školského roka 2023/2024, absolvujú všetkých 9 ročníkov na ZŠ Plickova. Súčasní prváci a druháci sa sem presunú z dočasnej školy ZŠ Na Pántoch,” uzavrel Michal Drotován.

Vizualizácia ZŠ Plickova. | Zdroj: Michal Drotován / Pantograph

Rekonštrukcia Základnej školy v Rači tak prekonáva slovenské štandardy a stáva sa modernou vzdelávacou inštitúciou. Svedčí o tom aj cena, tá bola po ukončení verejného obstarávania uzatvorená na sumu 5 650 986,74 eur, z toho bude 2,85 milióna eur hradených z eurofondov. Mestská časť zároveň získala z Fondu na podporu športu dotáciu vo výške 387 325 eur na rekonštrukciu telocvične ZŠ Plickova.

O nálepku pokrokovej školy sa Plickova zaslúži nielen zrekonštruovanou budovou a areálom, ale aj modernými technológiami či novým spôsobom výučby. Bratislava si z takýchto rekonštrukcií musí brať príklad, v hlavnom meste sa nachádza ešte množstvo vzdelávacích inštitúcií, ktoré si zaslúžia záchranu minimálne na podobnej úrovni.

Základná škola Plickova, Bratislava

Investícia: 5,7 milióna eur
Investor: MČ Rača
Architekt: Pantograph