Zelená strecha Svidník
Galéria(3)

Svidník začal s realizáciou prvej zelenej strechy na verejnej budove, pochváli sa ňou materská škola

Partneri sekcie:

Samospráva v týchto dňoch začala s realizáciou projektu vybudovania zelenej strechy na budove najstaršej materskej školy v hodnote takmer 215-tisíc eur. Zároveň získala 290-tisíc eur na zateplenie budovy.

Materskú školu Ľ. Štúra vo Svidníku čaká počas tohto roka modernizácia. Vďaka dvom schváleným projektom investuje mesto do materskej školy viac ako 500-tisíc eur.

Ako informovala PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová, na materskej škole vznikne vôbec prvá zelená strecha na verejnej budove v meste. Jej vybudovanie vníma mesto ako prínos pre životné prostredie.

Samospráva v týchto dňoch začala s realizáciou projektu zelenej strechy v hodnote takmer 215-tisíc eur. Práce sa začali dovezením materiálu ako prané riečne kamenivo, ktoré použijú na pás pozdĺž atiky a okolo odvetrávacích komínov.

„Zelená strecha na materskej škole bude mať vo svojej lokalite vplyv na biodiverzitu, vytvorí vhodné prostredie pre vtáky, motýle a ďalší užitočný hmyz a zároveň je potvrdený vplyv na znižovanie horúčav vo svojom prostredí,“ uviedla Kristína Tchirová.

Dodala, že takáto strecha je vhodným spôsobom na zadržanie dažďovej vody, ktorá by inak zbytočne išla do kanalizácie. Extenzívny typ zelenej strechy bude zaberať 664 metrov štvorcových a bude mať hrúbku do 120 milimetrov.

svidnik zelena strecha 1
svidnik zelena strecha 2
svidnik zelena strecha 3

V pláne je päť až sedem druhov rozchodníkov vrátane drenážnej a akumulačnej vrstvy. „Na vybudovanie zelenej strechy na pavilóne školy získalo mesto príspevok z Ministerstva životného prostredia SR, a to viac ako 166-tisíc eur. Zastupiteľstvo zároveň schválilo päťpercentné spolufinancovanie projektu,“ uviedla PR manažérka.

Mesto zároveň získalo aj prostriedky na zateplenie pavilónu tejto materskej školy. V sume takmer 290-tisíc eur zateplia obvodové steny, vymenia okná a dvere a zateplia strechu nad prístreškom. „Práce sú plánované v letných mesiacoch, aby sa neobmedzila prevádzka materskej školy,“ doplnila Kristína Tchirová.