Budova knižnice a seminárneho centra kampusu BOKU je miestom, kde vyučuje drevo

Partneri sekcie:

Študenti, ktorí navštevujú Univerzitu prírodných zdrojov a biologických vied vo Viedni sa rozhodne na kvalitu prostredia ich seminárnej budovy sťažovať nemôžu.

Šesťposchodová budova je totiž plnohodnotnou drevostavbou. Obnoviteľný prírodný materiál tvorí až 78 % konštrukcie celého objektu, ktorý otvorili v pandemických časoch roku 2020. Keď sem v septembri 2022 zavítala redakcia ASB, študenti sa už naplno venovali štúdiu a príprave na svoje predmety.

Bolo to takmer ako v lese. Smreková vôňa, ticho, čistota a jednoduchosť. Chýbal len spev vtákov. Aj ten však občas zaznel cez otvorené okná, keďže seminárne centrum susedí s parkom, na ktorý majú výhľad aj pracovníci univerzity zo svojich kancelárií na vrchnom poschodí.

BOKU Viedeň študovňa
BOKU Viedeň
BOKU Viedeň študovňa
BOKU Wien – Boden Kultur Universität
BOKU Wien – Boden Kultur Universität
BOKU Wien – Boden Kultur Universität
BOKU Wien – Boden Kultur Universität
BOKU, Viedeň

Precízny plán príprav

Aby sa ambície o nízkoenergetickej budove do bodky naplnili, bolo potreba množstvo plánovania. Kvôli dostatočnému osvetleniu miestností muselo byť dopredu známe aj umiestnenie nábytku. Prípravy trvali približne rovnako dlho ako celá stavba. Viac než rok. Osem týždňov zabrali práce na hrubej stavbe, počas ktorej sa dokončilo železobetónové jadro, ktoré obsahuje všetku inštaláciu.

Deväť týždňov zabrali práce na fasáde, kde pozornosti okoloidúceho neujdú vertikálne stĺpy. Tie však plnia len dekoratívnu funkciu. Nosné časti konštrukcie sú skryté pod pôsobivo vyzerajúcim „obalom“ s veľkými oknami, ktoré zabezpečujú kontakt s okolím.

BOKU Viedeň
Dom Ilse Wallentinovej Univerzity prírodných zdrojov a prírodných vied vo Viedni získal ocenenie Green & Blue Building Award | Zdroj: Hertha Hurnaus

Dôležitú úlohu v celom projekte hrajú smrekové CLT panely, ktoré priamo z výrobnej haly putovali na stavenisko. Žiadne skladovanie. Každý z nich mal už vopred určené miesto.

Aby mohla byť budova dokončená, bolo potrebné spracovať približne 1 000 m3 dreva, čo sa rovná asi 2 600 stromom. V Rakúsku však ročne pribúda 10 miliónov m3 dreva, čiže objem tejto suroviny, ktorý sa spotreboval na stavbu budovy BOKU, narastie takmer za „17 minút“.

BOKU Viedeň študovňa
BOKU Viedeň študovňa | Zdroj: Hertha Hurnaus

Vysokú úroveň parametrov udržateľnosti potvrdzuje aj ocenenie Green & Blue Building Award udeľované spoločnosťou Ghezzo, ktoré sa udeľuje projektom, ktoré kladú osobitný dôraz na udržateľnosť. Kritériá hodnotenia zahŕňajú inovácie, životný cyklus budovy, sociálnu zodpovednosť a šetrnosť k životnému prostrediu.

Inteligentná budova a jej monitorovanie

Moderná drevostavba nie je len pekná prezentácia atraktívnych nápadov architektov. Budova je navrhnutá ako nízkoenergická, pričom už počas jej stavby bolo vyprodukovaných menej emisií CO2 v porovnaní so stavbami, kde je v hlavnej úlohe tehla, betón a oceľ. Rovnaké tvrdenie platí aj pre jej prevádzku.

20220922 111542
Interiér BOKU | ASB

Teplo je v objekte rozvádzané cez podlahové kúrenie. Ochladzovanie univerzitnej budovy má zase na starosti kompresný stroj a recooler na streche. Mechanické vetranie na spodných poschodiach sa dopĺňa s prostým otváraním okien na 2.a 3. poschodí, kde je cirkulácia vzduchu závislá od toho, ako často ľudia v miestnostiach vstanú a otvoria okná.

Jednotlivé drevené prefabrikované časti budovy obsahujú senzory, ktoré monitorujú vnútornú vlhkosť a teplotu. Aby nedochádzalo k prehrievaniu budovy, sú z oboch strán fasády rolety. Vonkajšie bránia prehriatiu budovy, vnútorné slúžia na dodatočné zatemnenie miestností.

BOKU Viedeň študovňa
BOKU Viedeň študovňa | Zdroj: Hertha Hurnaus

Všestranný priestor

Študenti prírodných zdrojov a biologických vied si sadajú do lavíc seminárneho centra, rozsiahlej knižnice či vzdušných priestorov študovní. Stropná konštrukcia v týchto miestnostiach reprezentuje ortagonálny systém nosníkov.

Vrchné poschodia už disponujú nosníkmi len v jednom smere, keďže administratívne priestory hustejšie pokrývajú priestor celého poschodia. Kapacitne ponúka univerzitná budova dostatok miesta až pre 652 študentov a pracovníkov, ktorí využívajú dokopy takmer 3 000 m2.

BOKU Viedeň – Boden Kultur Universität

Víťaz architektonické súťaže: Pracovní skupina DELTA Group a SWAP Architects
Stavebné náklady: 10 mil. EUR
Doba trvání projektu: 01/2018 – 09/2020
Zahájení výstavby: 03/2019
Celková podlahová plocha: 4.950 m2