Návrh interiéru dizajnérka: Silvia Brna
Galéria(20)

Kde nabrali tú drzosť? Najlukratívnejšia rezidenčná budova Vydrice predstavila interiéry

Vydrica prichádza s unikátnym konceptom Vydrica Designers, ktorý prináša štyri pohľady na interiérový dizajn. Dizajnérky Romi Klimeková a Silvia Brna a dizajnéri Alan Prekop a Erik Pastucha navrhli interiéry pre rôzne typy klientov. Drzé, svieže, rafinované, jedinečné. Aj tak by sa dali stručne charakterizovať návrhy dizajnérov v štyroch konkrétnych bytoch, ktoré sa nachádzajú na jednom poschodí najlukratívnejšej rezidenčnej budovy V4.

Štyria oslovení dizajnéri a dizajnérky navrhli interiéry pre štyri konkrétne byty na jednom podlaží budovy V4, ktorá vznikne v srdci Vydrice za priestorom obnovenej pamiatky Vodná veža. V každom byte je veľký kus originality, prestíže a najlepších materiálov, aké sú v súčasnosti k dispozícii.

Na základe nášho klientskeho portfólia sme zadefinovali štyri typy potenciálnych klientov, pre ktorých nami oslovení dizajnéri navrhli interiéry podľa presne určených parametrov. Ak ich tieto interiéry nadchnú, môžu ich získať spolu s bytom a nechať si ich aj zrealizovať,“ vysvetľuje koncept Vydrica Designers riaditeľ predaja spoločnosti Lucron Juraj Ťahún.

Štyria mušketieri

Koncept Vydrica Designers prezentuje to najlepšie, čo na Slovensku máme, a to jednak v rámci ponuky bytov, ale aj v oblasti interiérového dizajnu. Každý z oslovených dizajnérov dostal zadanie navrhnúť interiér pre konkrétneho klienta: Silvia Brna byt pre mladú rodinu s dvoma deťmi, Romi Klimeková byt pre úspešnú podnikateľku v strednom veku, Alan Prekop byt v štýle „man cave“ pre aktívneho mladého muža a Erik Pastucha interiér pre starší manželský pár.

Návrh interiéru dizajnérka: Romi Klimekova
Dizajnérka Romi Klimeková pripravuje interiér určený pre úspešné a nezávislé ženy | Zdroj: Vydrica Development

Sila ženy

Interiérová dizajnérka Romi Klimeková nerada robí kompromisy, pokiaľ ide o použitie poctivých a kvalitných prírodných materiálov. Bohaté skúsenosti so zariaďovaním interiérov pre úspešné a nezávislé ženy ju predurčili na vytvorenie intímneho bývania, ktoré bude reflektovať osobnosť budúcej majiteľky. Vďaka elegantným prvkom a ikonickým detailom jej návrh na nové staromestské korzo v bratislavskom podhradí sadne ako uliaty.

Interiér by totiž podľa nej mal komunikovať s prostredím a architektúrou, v ktorej je zasadený. Vydrica sa tak v jej návrhu krásne zrkadlí. Kurátorovanie interiéru vyšperkovala solitérom vlastnej značky a maľbou slovenskej výtvarníčky, ktorá bude neprenosná, unikátna a autorská.

Architektky bývania pre Vydricu Silvia Brna (vľavo) a Romi Klimeková (vpravo)
Architektka Silvia Brna (vľavo) a interiérová dizajnérka Romi Klimeková (vpravo) | Zdroj: Vydrica Development

„V spolupráci s kolegyňou Simi Urminskou sme interiér šili na mieru imaginárnej klientke. Snažili sme sa vcítiť do potrieb budúcej majiteľky, ktorá už nemusí robiť kompromisy, byt vyhovuje jej potrebám a životnému štýlu. Je to zázemie, ktoré má klientke poskytnúť súkromie. Samostatnú časť bytu tvorí spálňa s veľkým šatníkom a vlastnou kúpeľňou, v ktorej nechýba vaňa, sprchovací kút ani toaletný kútik. Priestor vystihuje povahu a vkus budúcej obyvateľky. Dámskemu krídlu sme ‚obetovali‘ dve izby, prepojili ich a vytvorili tak intímny a vzdušný priestor, o ktorý sa majiteľka bytu nemusí s nikým deliť,“ vysvetľuje Klimeková koncept tvorby interiéru pre nezávislú ženu.

Oceňovaná zrelosť

Rafinovanosť, nadčasovosť a dotyk umenia sú signifikantné prvky návrhu interiérového dizajnéra a architekta Erika Pastuchu. Podpisuje sa pod návrh mestského bývania s charakterom pre zrelé manželské páry. Tie totiž vedia, čo očakávajú nielen od života, ale aj od interiéru svojho bývania. Nepodliehajú krátkodobým trendom, milujú spoločnosť priateľov a rodiny.

Bývanie vo Vydrici pre takýto pár preto Erik okorenil súčasným umením, autorskými dizajnovými solitérmi, ale aj remeselnými prvkami z dreva. V byte vytvoril partnerský apartmán, v ktorom bude mať manželská dvojica svoje súkromie a nájde v ňom útočisko, ktoré očakáva od mestského bývania s kvalitným rukopisom. „Spolu s kolegyňou Laurou, ktorá sa spolupodieľala na návrhu, sme sa odrazili od skúseností, ktoré máme s podobnými klientmi.

Návrh interiéru dizajnér: Erik Pastucha
Dizajnér Erik Pastucha navrhuje pre Vydricu dizajn bývania s charakterom pre zrelé manželské páry | Zdroj: Vydrica Development

Sú to úspešní ľudia, ktorí už majú niečo odžité, nie je to ich prvé bývanie, majú odrastené deti, kladú dôraz na funkčnosť a kvalitu materiálov, majú radi umenie a spoločnosť priateľov. Interiér dotvárame tak, aby odrážal ich osobnosť a to, čím sa radi obklopujú. Naším cieľom bolo, aby sme byt personalizovali pre potreby zrelých manželov, ale zároveň sme chceli vytvoriť inšpiratívne mestské bývanie, ktoré nesie náš rukopis,“ vysvetľuje Pastucha.

Man cave

Architekt Alan Prekop bývanie pre mladého a aktívneho muža pred štyridsiatkou koncipoval tak, ako by si ho tvoril sám pre seba. Nespreneveril sa svojej povesti a aj štvorizbový byt vo Vydrici otvoril, aby dal priestor vzdušnosti a dennému svetlu.

Jednotlivé funkcie bytu povzniesol na piedestál a umiestnil ich na pódiá, na ktorých sa odohrávajú predstavenia každodenných radostí, ako varenie, spánok či relax. Podarilo sa mu zhmotniť aj najväčšiu výzvu v interiéri, ktorou bolo vytvorenie akéhosi mužského „brloha“, alebo ak chcete jaskyne („man cave“).

Experimentoval s materiálmi, ktoré priestor členia, ale aj spájajú. Nebojíme sa povedať, že pre klienta vo Vydrici vytvoril interiér, ktorý je odvážny, nesie jeho rukopis a isto si ho zapamätáte. „Pre mňa sú najvýznamnejšie priehľady. Ak sa postavíte do ktoréhokoľvek kúta v byte, neuvidíte stenu, ale pokračovanie priestoru.

Aj priečky v ‚man cave‘ nesiahajú až po strop, aby som zachoval náznak priehľadu, pocit pokračovania a vzdušnosti. Zapamätateľné sú aj ambientné svietidlá, ktoré pripomínajú stĺpiky z ikonickej funkcionalistickej vily Tugendhat v Brne, ktorá je ojedinelým dielom nemeckého architekta Ludwiga Mies van der Roheho. Zároveň nasvecujú výtvarné diela, ktoré som pre tento priestor zvolil,“ rozpráva Alan o koncepte tvorby. A aký je jeho rukopis?

„Mám pocit, že ho stále hľadám a tvorím. Keď otvorili kaviareň Grão na Palackého ulici v Bratislave, pre ktorú som navrhoval interiér (nominovaný na CE ZA AR za rok 2022), niektorí mi povedali, že je to v pozitívnom zmysle drzé. Odkiaľ tú drzosť beriem? Vyrastal som na hnutí punk, ktorý sa mi páči mentalitou, ale aj prístupom. Inšpiroval ma ním aj Štefan Polakovič z inovatívneho architektonického ateliéru GutGut, v ktorom som pracoval. Mám odvahu robiť veci inak a negovať tak spoločenskú sterilitu a zaužívanosť. Inšpirujú ma ľudia, ktorých mám okolo seba. Diskusie s nimi a ich názory na moju tvorbu ma posúvajú ďalej, a to nielen v architektúre a hudbe, ale aj ľudsky,“ vysvetľuje. 

Návrh interiéru dizajnér: Alan Prekop
Architekt Alan Prekop pripravuje návrh bývania pre mladého a aktívneho muža pred štyridsiatkou | Zdroj: Vydrica Development

Hravé dobrodružstvá pre rodinu

Architektka a interiérová dizajnérka Silvia Brna rada kreuje bývanie pre rodiny s deťmi. Kontinuitu medzi novou a starou Vydricou sa jej podarilo vytvoriť vďaka konceptu inšpirovaného obdobím postmoderny.

Organické tvary, zaoblenosť, okrúhlosť a guľatosť interiérových prvkov vás doslova vtiahnu do útrob bytu, ktorý je určený pre mladý pár s dvoma deťmi. Tie si zamilujú svoje hravé a dobrodružné izby a kuchyňu prepojenú s jedálňou, kde sa za okrúhlym stolom bude odohrávať podstata rodinného života. Interiér dotvára súčasné umenie od obľúbených slovenských výtvarníkov dizajnérky.

Návrh interiéru dizajnérka: Silvia Brna
Vzhľad bývania pre rodiny s deťmi navrhuje pre Vydricu architektka Silvia Brna | Zdroj: Vydrica Development

V diele odprezentovala tvorbu slovenskej sochárky Jany Brisudovej, ktorej kolekcia rýb sa podľa Silvie tematicky hodí do interiéru v podobe luxusných doplnkov. Chodbu oživila súčasným moderným umením v podobe obrazu od mladého slovenského výtvarníka Petra Cvika.

„Chceli sme, aby interiér svojím dizajnom reflektoval éru, keď stará Vydrica zanikla. Obdobie postmoderny nám výborne sadlo do konceptu návrhu, keďže je charakteristické kvalitným prevedením detailov, organickými tvarmi, farebnou pestrosťou a na tú dobu progresívnymi dizajnovými kúskami zo skla. Koncepčné prepojenie priestorov bytu umožňujú nosné motívy ako zaoblenia hrán, veľa guľatých a okrúhlych prvkov, tmavé presklenia a terakotové odtiene, ktoré interiér prepájajú aj s fasádou obytného domu,“ dodáva Brna.

Architekti bývania pre Vydricu: Erik Pastucha (vľavo) a Alan Prekop (vpravo)
Architekti bývania pre Vydricu: Erik Pastucha (vľavo) a Alan Prekop (vpravo) | Zdroj: Vydrica Development

Koncept, ktorý šetrí čas

„Na základe nášho klientskeho portfólia sme zadefinovali štyri typy potenciálnych klientov, pre ktorých nami oslovení dizajnéri navrhli interiéry podľa presne určených parametrov. Ak ich tieto interiéry nadchnú, môžu ich získať spolu s bytom a nechať si ich aj zrealizovať. Výhodou pre majiteľa je, že okrem jedinečného návrhu interiéru od renomovaného dizajnéra vie vďaka hotovému návrhu ušetriť približne 4 až 6 mesiacov svojho času. Je to preto, že dizajn je už vytvorený, premyslený, ocenený a pripravený do posledného detailu, akým sú doplnky a nábytky konkrétnych značiek aj s cenovkou. A nezanedbateľnou finančnou položkou je aj samotný návrh dizajnu, ktorý je už súčasťou ceny bytu,“ dopĺňa Juraj Ťahún.

Cena vybraných štyroch konkrétnych bytov v najprémiovejšom a komornom komplexe bytového domu V4 sa pohybuje na úrovni približne 1,25 mil. eur. 

Dizajnéri dostali okrem konkrétnej dispozície bytu, ktorú si mohli sčasti upraviť, aj cenový strop na realizáciu, ktorý bol stanovený na 300 000 eur za kompletný interiér vrátane prác profesií, ako sú murárske, obkladačské či stolárske práce, ale zahŕňa aj vybavenie a nábytok.

Vyhotovenie si klient môže nechať zrealizovať ma kľúč na základe projektovej dokumentácie od architektov a dizajnérov, pričom samotná realizácia interiéru nie je v cene návrhu ani v cene bytu.

Návrh interiéru dizajnérka: Romi Klimekova
Návrh interiéru dizajnérka: Romi Klimekova
Návrh interiéru dizajnérka: Romi Klimekova
Návrh interiéru dizajnér: Erik Pastucha
Návrh interiéru dizajnér: Erik Pastucha
Návrh interiéru dizajnér: Alan Prekop
Návrh interiéru dizajnér: Alan Prekop
Návrh interiéru dizajnér: Alan Prekop