exterier2
Galéria(22)

Za nenápadnou fasádou domu sa skrýva multikultúrny priestor plný umenia

Autorské projekty domov či víl majú takmer vždy svoje meno. Odkazujú napríklad na tvar domu alebo lokalitu, kde sa projekt nachádza. Architekti z kancelárie Workshop, Diseño y Construcción jednu zo svojich rekonštrukcií domov nazvali ešte originálnejšie.

Dom Huolpoch dostal meno po hadovi, ktorý sa pravidelne objavoval na ruinách pôvodnej nehnuteľnosti. Tento projekt je však zaujímavý aj dizajnovými prvkami a umeleckými dielami, ktoré zozbierali majitelia domu.

Úzky, predĺžený pôdorys

Dom Houlpoch sa nachádza v Meride, hlavnom a najväčšom meste mexického štátu Yukatán. Súčasná forma je rekonštrukciou staršieho objektu z 20.storočia, ktorý bol v polorozpadnutom stave. Architekti sa snažili zachovať historické hodnoty tejto yukatánskej koloniálnej architektúry, no doplnili ju aj o súčasné objemy.

Dom má pôdorys úzkeho, predĺženého obdĺžnika. Spoločné priestory sú situované na prízemí v prednej časti a súkromné spálne na dvoch podlažiach v zadnej časti domu. Tieto zóny oddeľujú terasy s bazénom uprostred.

exterier2
exterier3
bazen, Dom Huolpoch
exterier, Dom Huolpoch
letna kuchyna
letna kuchyna 3
exterier
exterier4

Interiér

Majiteľmi domu sú Holanďania, ktorí sa z Mozambiku presťahovali na Yukatán. Zariadenie domu je tak zmesou predmetov z rôznych kultúr a diel od umelcov z týchto krajín.

Vo vstupnej hale, ktorá je súčasne aj obývacou izbou, sú pôvodné kovové a drevené trámy, dnes natreté nabielo. Miestnosti staroružovej farby dominuje maľba od mexického umelca Pedra Friedeberga, zavesená nad pohovkou.

Vstupná hala, Dom Huolpoch
Vstupná hala, Dom Huolpoch | Zdroj: Tamara Uribe

Neformálny nábytok dopĺňa plastika Timoteo od Rodriga De La Sierra na konferenčnom stolíku. Mozaikový „koberec“ z kachličiek na zemi je typickým druhom podlahy používaným v oblasti. Na druhej strane miestnosti sa dá vojsť do samostatnej bytovej jednotky so spálňou, kúpeľňou a kuchynkou, prístupnou aj z ulice.

Tri mohutné, dvojkrídlové dvere vedúce do kuchyne, patrili k prvotnému zariadeniu domu a ostali v autentickom stave.

Zelenomodrú farbu stien dopĺňa obklad na kuchynskom ostrovčeku v rovnakom odtieni. Lampy nad ním navrhlo mexické dizajnérske štúdio Axoque. Jedálenský stôl a stoličky si majitelia priviezli z Mozambiku. Sú vyrobené z dreva tzalam, známym aj ako karibský alebo mayský orech.

Spálne sú zariadené jednoduchšie a striedmejšie. Na prízemí sú situované dve, na poschodí jedna, každá s vlastnou kúpeľňou a sociálnym zariadením. Béžové steny a čelo postele obložené tradičným obkladom dopĺňa obraz od súčasného mexického maliara Neona Carona. Pred spálňami na prízemí je spoločná nekrytá terasa, zariadená záhradným nábytkom.

Terasa, Dom Huolpoch
Terasa, Dom Huolpoch | Zdroj: Tamara Uribe

Exteriér

Všetky vonkajšie povrchy domu, steny a podlahy, sú pokryté omietkami chukum. Ide o špeciálny typ náteru, vyrobeného zmiešaním vodového extraktu z kôry a živice stromu chukum a cementu. Intenzitu pieskovej farby je možné regulovať opakovanými aplikáciami lazúry extraktu na povrch omietky. Jedná sa o vodotesný materiál, ktorý je použitý aj v bazéne.

Krytá vonkajšia terasa je miestom spojenia všetkých troch kultúr. Stôl, bubon a látka na kreslách od holandského dizajnéra Gerrita Rietvelda pochádzajú z Mozambiku. Celok dopĺňa obraz od mexického maliara nad pohovkou a kravská hlava, zdobená tradičnými korálikmi Huichol na opačnej strane.

V strede pozemku sa okrem bazéna nachádzajú aj pozostatky múrov starého domu s dverovými otvormi. Zachovaný veľký strom aj nižšia zeleň vytvárajú hru svetla a tieňa, čo sa architekti rozhodli využiť. Umiestnili sem vonkajšiu kuchyňu s posedením, typickú pre tento región.

exterier3
Exterier, Dom Huolpoch | Zdroj: Tamara Uribe

Výrazným, až sochárskym prvkom je schodisko, vedúce na druhé podlažie v zadnej časti. Je inšpirované tvarom známeho chrámu Kukulkán v Chichen Itza.

Projekt domu Huolpoch je jedinečným príkladom rekonštrukcie a dostavby domu priamo na mieru majiteľom. Kombinuje tradičné mexické stavebné postupy a umenie s modernými výtvarnými dielami z rôznych kútov sveta.

Dom Huolpoch

Autor: Workshop, Diseño y Construcción
Lokalita: mesto Mérida, Mexiko
Hlavní architekti: Francisco Bernés Aranda, Fabián Gutiérrez Cetina
Klient: súkromný
Rozloha: 315 m2
Realizácia: 2021
Fotografie: Tamara Uribe