Hotel Maison Brummell Majorelle
Galéria(14)

Hotel Maison Brummell Majorelle: tradičné prvky arabskej architektúry v modernom šate

Partneri sekcie:

Záhrady Majorelle sú jednou z najnavštevovanejších lokalít v Marakéši. Založené v 20. rokoch 20. storočia poskytovali zdroj inšpirácie najmä ich majiteľovi, francúzskemu maliarovi Jacques Majorelle do konca jeho života v roku 1962.

V 80. rokoch, po dlho období chátrania a pustošenia, pozemok kúpil ďalší umelec – Yves Saint Laurent spolu so svojim partnerom Pierre Bergé. Od smrti módneho návrhára v roku 2008 spravuje záhrady nadácia.

V bývalom maliarskom ateliéri v kubistickom štýle s výraznou tmavomodrou
fasádou dnes sídli Musée Berbére, na nádvorí pribudla kaviareň a elegantný butik.

V roku 2023 bola v bezprostrednom susedstve záhrad dokončená stavba menšieho
hotela. Na realizácii pracoval medzinárodný tím – novozélandský architekt Bergendy
Cooke a marocký architekt Amine Abouraoui. Inšpiráciu architektúrou slávnejších susedov v záhradách Majorelle – Musée Berbére, Musée Yves Saint Laurent – sa vôbec netajili, skôr naopak, čo je zrejmé už z názvu hotela – Maison Brummel Majorelle.

Hotel Maison Brummell Majorelle
Hotel Maison Brummell Majorelle | Zdroj: Emily Andrews

Boutique hotel pre 16 hostí

Pôvodným zámerom pre stavbu objektu bola myšlienka majiteľa, rakúskeho hoteliéra, pohostiť svojich priateľov, rodinu i potulných cestovateľov z celého sveta. Výsledok, z časti ovplyvnený aj miestnymi nariadeniami, bol dom menších rozmerov. Úrady totiž určili maximálnu výšku stavieb v blízkosti záhrad Majorelle na 8 metrov. Hotel má celkovo tri podlažia — podzemné, mierne zvýšené prízemie a jedno nadzemné poschodie.

V úrovni čiastočne pod zemou sú situované všetky spoločné priestory. Na mieru postavená marocká kuchyňa s jedálňou, útulný salón s krbom a modulárnymi pohovkami či vlastný hamman s masážnou miestnosťou, parným kúpeľom a vyhrievaným, ponorným bazénom.

Súčasťou je aj prístup do exteriérovej časti s ležadlami. V hlbokej nike na prízemí, za mosadznými dverami, je situovaný hlavný vstup do hotela. Okrem recepcie sa tu nachádza aj obchod a tri spálne so súkromnými záhradami a vonkajšími vaňami. Na poschodí je ďalších päť izieb s terasami.

Základný koncept dizajnu

“Naším cieľom bolo vytvoriť hravú zahraničnú interpretáciu rozpoznateľných arabských architektonických prvkov v kombinácii s odkazom na starobylé hradby marakéšskej Mediny,” vysvetľuje Cooke.

Oblúk, hojne sa vyskytujúci na miestnych stavbách, sa stal hlavným výrazovým prostriedkom aj budovy hotela. Architekti sa s tvarom vyhrali. Vnútorné priestory nižších podlaží vymedzujú tesané klenuté tunely a vchody. Na poschodí sú však okná a balkóny rôznych veľkostí obrátené — v tvare písmena U a ich funkciou je distribúcia denného svetla.

V interiéroch tak prostredníctvom svetla a tieňa vznikajú rôznorodé priestorové zážitky, čím sa architekti snažili predísť hotelovej monotónnosti izieb. Hlboké výklenky sú zároveň aj modernou reinterpretáciou tradičného prvku islamskej architektúry mašrabíja, čo je ozdobná mreža alebo zástena na oknách, ktorá zabezpečuje súkromie a tieň.

Hotel Maison Brummell Majorelle
Hotel Maison Brummell Majorelle | Zdroj: Emily Andrews

Farby a materiály

Dôležitým výrazovým prostriedkom hotela je aj jeho farebnosť. Fasády pokrýva materiál pisé, čo je v podstate zmes zeminy a nehaseného vápna ubíjaný na stenu.

Rovnaký materiál, avšak doplnený o tesaný vzor zvislých čiar, je použitý aj na uličný plot hotela. Zemitý, terakotový odtieň exteriérových častí budovy má byť nenúteným kontrastom k výraznej kobaltovej modrej na fasáde Musée Berbére. Povrchy interiéru a vonkajšie steny výklenkov, resp. balkónov, sú omietnuté ručne leštenou a vodeodolnú omietkou tadlelakt v dvoch farbách.

Hotel Maison Brummell Majorelle
Hotel Maison Brummell Majorelle | Zdroj: Emily Andrews

Zatiaľ čo exteriérové časti sú v rovnakej farbe ako fasáda, v interiéri majú steny odtieň slonovinovej kosti, čím sa zvýraznia ich oblé krivky. Rovnako, v dvoch farbách, je riešená aj terrazzo podlaha v izbách, kúpeľniach a pri vstupe. Hamman je obložený čiernym mramorom, bazén zas miestnym vápencom.

Podlaha spoločných priestorov je tvorená tradičnými, ručne vyrábanými tehlovými dlažnicami bejmat. Presahujú až do záhrady, čím vytvárajú plynulý prechod medzi interiérom a exteriérom.

Eklektický dizajn

Interiér hotela v sebe snúbi tradíciu, remeslo aj súčasný dizajn. Tradičné materiály a
postupy na úpravu povrchov, postele a nočné stolíky od miestnych remeselníkov a
nadčasové dizajnové kúsky. Nájdete tu stoličky od Egona Eiermana, závesné lampy od
Vesoi či Ingo Mauera, vodovodné batérie a kohútiky od značky Neve alebo kľučky Gio
Ponti’s Lama.

Vankúše a prehozy postelí zdobí potlač kombinácie všetkých oblúkových tvarov okien hotela. Zariadenie dopĺňa umelecká zbierka fotografií, obrazov a sôch
rozmiestnená po celom hoteli.

Hotel Maison Brummell Majorelle
Hotel Maison Brummell Majorelle
Hotel Maison Brummell Majorelle
Hotel Maison Brummell Majorelle
Hlavný vchod, hotel Maison Brummell Majorelle
Hotel Maison Brummell Majorelle
Hotel Maison Brummell Majorelle
Hotel Maison Brummell Majorelle

Hotel Maison Brummell Majorelle

Autor: Bergendy Cooke
Spolupráca: Amine Abouraoui
Architektonický tím: Wafa Bassiouni, Soumia Ghazi, Oumaima Faraj
Rozloha: 805 m2
Klient: sieť hotelov Brummel Projects
Lokalita: Marakéš, Maroko
Realizácia: 2023
Fotografie: Emily Andrews, La Dichosa, Ely Sanchez