Vila Cava
Galéria(20)

Mexická Vila Cava stelesňuje krásy miestnych jaskýň

Partneri sekcie:

Toto miesto očarilo budúcich majiteľov nehnuteľnosti do takej miery, že atmosféru cenote chceli mať aj vo svojej dome. Oslovili architektonický ateliér Espacio 18 Arquitectura a za aktívnej spolupráce s nimi navrhli a realizovali Vilu Cava.

Adrian a Andrea sú mladý kanadský pár, ktorý očarila príroda mexického polostrova Yucatán. Cenote Suytun je jedna z mnohých jaskýň v tejto oblasti, kde sa zhromažďuje
voda. Kruhový pôdorys uzatvára klenba, pokrytá stalaktitmi. Interiér osvetľuje prirodzené svetlo, prenikajúce v obmedzenom množstve cez malé otvory v strope.

Pevnosť, ktorá sa postupne odhaľuje

Vila Cava sa nachádza uprostred džungle, no zároveň blízko pláže, vo štvrti Aldea Zamá, v mexickom meste Tulum. Má dve podlažia a strechu, upravenú na oddychovú zónu.

Hlavný vchod domu sa nachádza tak trochu schovaný za stromami. Pomocou dvoch
zaoblených stien vytvorili architekti malé námestie, chránené od ulice nedokončeným
múrom so štvorcovými výrezmi. Nepochybne výrazným prvkom exteriéru je strieška
parkovacieho miesta v tvare segmentového kruhového výseku.

Vila Cava
Vila Cava | Zdroj: César Béjar

Vizuálny zážitok z interiéru začína už vo vstupnej chodbe, smerujúcej ku schodisku. Živé stromy priamo v strede chodby siahajú až nad strechu a už na začiatku návrhu ovplyvnili celkový tvar a obrysy vily. Pre architektov bolo dôležité, aby výsledný projekt splynul s okolitou prírodou, nie ju premieňal.

Schodisko a priľahlý priestor osvetľuje kruhové okno v strope, ktoré je zároveň dnom
úzkeho bazéna, umiestneného na streche. Práve tu sa architekti pokúsili navodiť
prostredie cenote – modré svetlo, prenikajúce vodou, vytvára na stenách nepravidelné odrazy, čím posilňuje jaskynnú atmosféru.

Na prízemí sa ďalej nachádza spálňa, študovňa, otvorená kuchyňa a tri kúpeľne. Veľký
spoločenský priestor je plynulo prepojený s bazénom štvorcového pôdorysu. Poschodie je navrhnuté ako súkromná časť s dvoma spálňami, troma kúpeľňami a oddychovou miestnosťou.

Posledný, najväčší apartmán, má svetlú výšku deväť metrov. Okrem veľkého okna s rozmermi 6×6 metrov je miestnosť osvetlená aj menšími strešnými oknami. Strecha je upravená na plnohodnotnú obytnú časť. Kuchynský kút, spálňa, kúpeľňa a vonkajšie sedenie pri úzkom bazéne dopĺňajú výhľady na prírodnú rezerváciu v džungli. Tie boli vybrané tak, aby zabezpečovali obyvateľom úplné súkromie.

Vila Cava
Vila Cava | Zdroj: César Béjar

Základné materiály

Po dlhšom hľadaní vybrali architekti ako najvhodnejší materiál betón, ktorý zachová
nadčasovosť architektúry, je bezúdržbový a zvládne aj tropické klimatické podmienky s hrozbou hurikánov. Na fasáde sú zachované horizontálne, prípadne vertikálne odtlačky po drevenom debnení, do ktorého sa lial surový betón. Vile dodávajú jedinečnosť aj pravouhlé výstupky schodísk, kruhové otvory či betónový tieniaci systém na streche.

Steny interiérov sú hladké a omietnuté, avšak so zachovanou pôvodnou sivou či neutrálnou bielou farbou. Vnútorné drevené zariadenie je vo svetlohnedých tónoch,
doplnené zeleňou rastlín a výraznými čiernymi akcentami lámp a rámov celostenových
okien.

Vilu Cava jej autori označili za “obývateľnú sochu,” ktorej priestor poskytuje oddych, inšpiráciu a osobný rast. Od prvého návrhu bola určená na krátkodobý, luxusný prenájom pre ľudí, hľadajúcich multizmyslové zážitky a na známom webovom portáli je dostupná aj v súčasnosti.

Vila Cava
Vila Cava
Vila Cava
Vila Cava
Vila Cava
Vila Cava
Vila Cava
Vila Cava

Vila Cava

Autor: Espacio 18 Arquitectura
Architektonický tím: Marlo Ávila, Carla Osorio, Sonia Morales, Anreda Fox, Adrian
Salamunovic, Caty and Pato, Kayla Pongrac
Interiérový dizajn: Kayla Pongrac
Rozloha: 445 m2
Klient: súkromný
Lokalita: štvrť Aldea Zamá, mesto Tulum, štát Quintana Roo, Mexiko
Realizácia: 2023
Fotografie: César Béjar