Projekt Evergereen Tále v okrese Brezno
Galéria(6)

Na Táloch postavili rekreačné domy v štýle hobitov

Záujem o pobyt v prírode a kúpu rodinných domov sa počas pandémie opäť zvýšil. Obyvatelia väčších slovenských miest hľadali na vidieku útočisko pred koronavírusom.

V prípade dobrých technických podmienok s internetovým pripojením tam ostali aj dlhší čas a pracovali. Tomu zodpovedala aj vtedajšia nákupná vlna.

Dopyt po moderných rekreačných nehnuteľnostiach v horskom prostredí Slovenska je však dlhotrvajúci. Jedným zo známych stredísk v Banskobystrickom kraji je oblasť Tále v katastri obcí Bystrá a Horná Lehota.

Projekt Evergereen Tále v okrese Brezno
Projekt Evergereen Tále v okrese Brezno
Projekt Evergereen Tále v okrese Brezno
Projekt Evergereen Tále v okrese Brezno
Projekt Evergereen Tále v okrese Brezno

Pobytový aj investičný apartmán

Na synergii s existujúcou ponukou celoročného športového vyžitia a gastronómie stavia projekt vyššieho štandardu Evergreen Tále s ôsmimi apartmánovými domami od investora CEA Finance II. V susedstve projektu je aj napríklad golfový rezort Grey Bear Tále či vodná nádrž Krpáčovo.

Aktuálne je Evergreen Tále v obci Bystrá v okrese Brezno pred kolaudáciou, stavebné práce sa začali v júli 2020. Na stráni v blízkosti lesa v rekreačných domoch s dvoma alebo troma nadzemnými podlažiami sú 1- izbové byty, 1-izbové až 3-izbové mezonety. Strechy majú trávnatý porast. Súčasťou okolia je detské multifunkčné ihrisko, Relax zónu so saunami, vírivkami a  pobytovou lúkou.

Projekt je zároveň príkladom investície do nehnuteľnosti. Majiteľ sa môže rozhodnúť, či bude apartmán vyťažovať sám, alebo sa dohodne na podpise zmluvy so správcovskou spoločnosťou za určitý ročný výnos.

Projekt Evergereen Tále v okrese Brezno
Projekt Evergereen Tále v okrese Brezno | Zdroj: CEA Finance II

Najprv bol projekt Zelený sen

Zámer výstavby na tomto mieste má dlhšiu históriu, ktorá siaha do roku 2007. Spoločnosť Development Tále predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie rekreačný projekt Zelený sen s ôsmimi rekreačnými domami od popredného slovenského architekta Ivana Kubíka.

Časom došlo k zmene investora na CEA Finance II zo skupiny CEA Investments a po drobných úpravách projektu ostala základná koncepcia – typ ľudského sídla „pod previsom“ – s využitím kameňa, hliníka a skla a modernej dispozície.

Na Slovensku strešný oblúk, v Rakúsku muškáty

Architekt Kubík konštatoval, že vložili do krajiny novú kultúrnu vrstvu. „Muškáty v oknách sme nechali tam, kde sú doma, v Rakúsku. Na rázovitej horskej architektúre Rakúska sme však odpozorovali termoizolačnú vrstvu, s pevne zakorenenou zeleňou na strešných rovinách. My máme strešný oblúk,“ uviedol pre ASB.

Areál na Táloch je dokomponovaním lúky, po ktorej sa v minulosti sťahovalo drevo z vyrúbaných stromov. „, Po vizuálnom zvlnení priestoru teraz vzniká „nová krajina“ s použitím nádherných kamenných valúnov z doby ľadovej. Pramení spod nich voda, takže čoskoro sa to všetko zazelená,“ opísal Kubík svoju víziu nového krajinného dizajnu časti južného svahu Nízkych Tatier.

Projekt Evergereen Tále v okrese Brezno
Projekt Evergereen Tále v okrese Brezno | Zdroj: CEA Finance II

Polozapustené budovy

Zelený prístup architekta demonštruje aj fakt, že budovy sú polozapustené do terénu. Objekty sú dôsledne zaizolované a ich energetická náročnosť je minimalizovaná. Neviditeľné parkovisko výrazne prispieva k vysokému štandardu rekreačných objektov, pretože objekty sú lineárne prepojené podzemným parkoviskom.

Pozemkov vhodných na výstavbu rekreačných rezortov máme na Slovensku toľko, koľko si podľa Kubíka zaslúžime. Krajinu netreba ničiť neprimeranými zásahmi, ako demonštruje alarmujúca hustota zástavby v Demänovskej doline. Ďalšie vhodné pozemky sú pod „vybývanými“ domami, chýba však koncepcia revitalizácie opustených dedín či kopaníc na súčasné podmienky.

Monika Voleková