Denisa Hudáková

Obec Cabbio sa nachádza na úpätí svahu, uprostred švajčiarskej prírody, blízko hranice s Talianskom. Napriek tomu, že tu žije len približne 250 obyvateľov, námestie pred barokovým kostolom sv. Salvatora bývalo stále hojne využívané, najmä ako parkovisko. Jeho neutešený stav začal miestny magistrát riešiť v roku 2014.

Denisa Hudáková -

“Goshiwon” je označenie pre špeciálny typ nízkonákladového ubytovania v Južnej Kórei. Výraz sa dá voľne preložiť ako “izba na štúdium”, pretože bol pôvodne určený pre študentov univerzít, no neskôr ho začali využívať aj zamestanci či turisti. Ide o typ internátneho bývania, aké poznáme aj u nás, no s jedným zásadným rozdielom.

Denisa Hudáková -

Manga je označenie pre jedinečný štýl kresby, charakteristický pre japonské komiksy. Pre umelcov, maľujúcich tieto príbehy, je ich práca sčasti aj životným štýlom. A to až do takej miery, že si jej napríklad prispôsobia návrh nového domu. Príkladom je Dom pre japonskú Manga umelkyňu od architektonického štúdia Tana Yamanouchi & AWGL, dokončený v roku 2022 v Tokiu.

Denisa Hudáková -

Pre každé mesto je bezpečný a upravený verejný priestor jednou z vecí, ktoré si obyvateľ či návštevník všimne ako prvé. Najmä v historických centrách je tendencia odmietať súčasný zásah, ktorý by zlepšil kondíciu ulíc, najsilnejšia. Na otázku, či je to správny prístup alebo nie, neexistuje jednoznačná odpoveď.

Denisa Hudáková -

Joga je, čo sa týka priestoru, celkom nenáročná a ľahko zvládnuteľná aj v domácich podmienkach. Ďalšou možnosťou sú štúdiá na praktizovanie jogy, určené pre individuálne či kolektívne hodiny. Ich výhodou je najmä špeciálne prispôsobený interiér bez rušivých elementov. Jedno také štúdio otvorili v berlínskej štvrti Kreuzberg ešte v roku 2020. Volá sa Original Feelings a na jeho dizajne spolupracovali architekti a umelkyne.

Denisa Hudáková -