Novostavba rodinného domu Klar

Najlepšie rodinné domy roka 2022. Tieto stavby oslovili čitateľov ASB najviac

Býva už tradičným zvykom, že záver roka patrí bilancovaniu, spomínaniu a hodnoteniu. Neodpustili sme si ho ani my v redakcii časopisu ASB. Ešte predtým, ako začnete s oslavami príchodu nového roka, pripomeňme si, ktoré domy vás v tomto roku najviac oslovili. 

Aj tento rok sme sme preskúmali štatistiky, no tentokrát sme vybrali päť najčítanejších článkov z kategórie rodinné domy, ktoré sme vydali v roku 2022. Zaujala vás slovenská tvorba, aj niečo zo susedného Česka a tiež z ďalekého Dubaja či Kanady.

1. Storočný dom sa vďaka obnove zmenil na moderné bývanie obklopené zeleňou

Veľký úspech v tomto roku dosiahla obnova českého domu Hrdlořezy, ktorá sa na prvé miesto v tejto kategórii dostala len za jeden mesiac. Za jednoznačne najkratší čas prekonala svojich konkurentov, ktorí zbierali návštevy niekedy aj viac ako polroka.

Rodinný dom v pokojnej lokalite Hrdlořezy, neďaleko centra Prahy, nesie stopu pôvodnej historickej zástavby dedinskými rodinnými domami. Zároveň sa nachádza na hranici Prírodného parku Smetanka. Keďže bol postavený pred viac ako 100 rokmi, nevyhli sa mu v priebehu generácií nelichotivé stavebné úpravy a rôzne „prílepky“.

Hlavnou myšlienkou obnovy domu bolo vytvoriť logické prepojenie stavby a okolitého priestoru.
Hlavnou myšlienkou obnovy domu bolo vytvoriť logické prepojenie stavby a okolitého priestoru. | Zdroj: Roman Mlejnek Photography

2. Kontajnerový dom v Hraniciach, stavba z netradičných materiálov

Aj na druhom mieste sa umiestnila stavba, ktorá pochádza zo susednej Českej republiky. Publikovaná je od februára, pričom čitateľov oslovila najmä svojou efektívnosťou.

Málokomu by na prvý pohľad napadlo, že kostru domu tvoria oceľové lodné kontajnery a že ich pán domu spracoval vlastnými rukami za menej ako rok. Stavba bola nominovaná do súťaže Stavba roka Olomouckého kraja, no pre kolaudáciu, žiaľ, nestihla uzávierku.

Z hľadiska legislatívy je pritom stavba z kontajnerov úplne v poriadku a objekt si tak v porovnaní s bežnými stavbami nevyžaduje žiadne špeciálne zaobchádzanie. V konkrétnom prípade bolo drobnou prekážkou iba obmedzenie v rámci ochranného pásma mestskej pamiatkovej zóny, ktorá nepripúšťala industriálny vzhľad objektu. Aj preto sa kontajnery navonok nepriznali.

Keď vstúpite do domčeka osadeného do mierneho svahu nad brehom Bečvy, dýchne na vás príjemný pocit pokoja a harmónie.
Keď vstúpite do domčeka osadeného do mierneho svahu nad brehom Bečvy, dýchne na vás príjemný pocit pokoja a harmónie. | Zdroj: Archív autora

3. Z obyčajného domu sa stalo vkusné bývanie s nádychom minulosti

A do tretice zase Česko. Na ďalší dom sme narazili v Prahe, kde opäť čarovali ruky šikovných architektov, ktorí zrekonštruovali starší dom v v zástavbe pripominajúcej štýl 90. rokov. Sú reliktom doby, keď do Česka dorazil kapitalizmus a namiesto šumperáku z pokútne zohnaných tehál sa začali stavať domy s nádychom dovtedy nepoznaného Západu.

To sa prejavovalo napríklad pseudomanzardovými strechami. No samotné dispozičné riešenie bolo z hľadiska moderného bývania veľmi tristné a nedostačujúce. Štúdio SOA architekti si však dokázalo s touto východiskovou situáciou hravo poradiť a obliecť dom do výstredného, ale nerušivého kabáta.

Cherry Tree House
Cherry Tree House
| Zdroj: Alex Shoots Buildings

4. Matrix času a priestoru. Dom v Modre vychádza z minulosti, žije v súčasnosti a berie ohľad na budúcnosť

Po troch príbytkoch od našich susedov tu máme aj niečo čisto domáce. Spomedzi článkov o rodinných domoch vyčnieva aj tento príspevok, venovaný objektu v Modre. Akoby šibnutím čarovného prútika zabudnete na svet, v ktorom ste boli pred pár minútami. Už samotná cesta k domu v Modre napovedá, čo vás čaká ďalej. Je až neuveriteľné, aké pocity vo vás dielo vyvolá.

Rekonštrukcia domu mala byť investičným zámerom. Ale ako to už býva, niekedy vám „osud“ ponúkne lepšie riešenie. Tvorcovia sa hneď od začiatku nechali naplno viesť silnou intuíciou. Keď pochopili všetky otázky samotného miesta, začali hľadať odpovede. Bez nich by sa mohli, no nechceli pohnúť ďalej.

Dom v Modre vychádza z minulosti, žije v súčasnosti a berie ohľad na budúcnosť
Dom v Modre vychádza z minulosti, žije v súčasnosti a berie ohľad na budúcnosť | Zdroj: Martin Frič

5. Škandinávska estetika na okraji moravskej dedinky

A na záver opäť Česká republika. Rebríček TOP 5 rodinných domov, ktoré sme publikovali v tomto roku uzatvára príbytok v škandinávskom štýle. Svahovitosť pozemku ponúka malebné výhľady na okolité pastviny, lesy a čiastočne aj do miestnej zástavby. V najnižšom bode terénu, kde prístupová cesta križuje potok a kde končí asfaltový povrch, stojí malý stĺp s lavičkou. Napriek tomu, že sa nachádza na súkromnom pozemku investora, jedná sa o verejne prístupné miesto.

Architekti z ateliéru KLAR dostali zadanie navrhnúť na tejto zaujímavej parcele bývanie pre štvorčlennú rodinu s oddelenou časťou pre starých rodičov. Predstavy investora boli jasné – dom mal byť drevený a udržateľný, najmä v zmysle ľahkej realizácie. Zároveň s nízkymi prevádzkovými nákladmi a s možnosťou aspoň čiastočne ho postaviť svojpomocne.

Novostavba rodinného domu Klar
Novostavba rodinného domu Klar | Zdroj: Václav Novák